Funkcjonariusze CBZC donoszą o zatrzymaniu przestępców, którzy oszukiwali Polaków, wykorzystując phishing i podszywając się pod instytucje. Złodziejom udało się w ten sposób zarobić 2,5 miliona złotych.
Oszuści rozsyłający do Polaków wiadomości phishingowe atakują nas z każdej strony. Wielu z nas nauczyło się już, by takie wiadomości ignorować – szczególnie że przy większości łatwo rozpoznać, że mamy do czynienia z oszustwem. Niestety pomimo akcji uświadamiających, wciąż wielu daje się nabrać na takie akcje.
Bogacili się na tym m.in. oszuści, którzy właśnie zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.
Do zatrzymań doszło w dniach 8-10 stycznia na terenie 10 województw. Zatrzymano 21 członków zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze międzynarodowym dokonującej oszustw phishingowych.
Sprawcy rozsyłali do Polaków wiadomości informujące o konieczności uiszczenia dopłaty do paczki, przesyłki bądź też rachunku za prąd. To właśnie te wiadomości, o których tak często piszemy na łamach gsmManiaKa.
W wiadomościach znajdowały się linki przekierowujące do fałszywych stron udających internetowe portale bankowości elektronicznej. Poszkodowani wpisywali tam swoje dane, na przykład kart płatniczych, a w ten sposób oszuści uzyskiwali dostęp do rachunków bankowych pokrzywdzonych, z których dokonywali kradzieży środków pieniężnych oraz zaciągali kredyty.
W ten sposób cyberprzestępcom udało się zarobić ponad 2,5 miliona złotych i oszukać ponad 800 osób. Oszustom postawiono aż 161 zarzutów dotyczących udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, kradzieży z włamaniem do rachunków bankowych, oszustw komputerowych czy prania pieniędzy pochodzących z przestępstw.
W wyniku przeprowadzonych przeszukań ujawniono i zabezpieczono ponad 300 dowodów rzeczowych m.in. umowy o założenie rachunków bankowych, karty bankomatowe oraz znaczne ilości sprzętu elektronicznego w postaci telefonów, komputerów i nośników pamięci, a także sporo pieniędzy.
Była metoda na wnuczka – teraz podszywają się nawet pod babcie:
https://www.gsmmaniak.pl/1464521/oszustwo-na-babcie-zlodzieje-blik/
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
OPPO zaprezentowało harmonogram wdrażania aktualizacji do ColorOS 15 z Androidem 15. Jeżeli posiadasz jego smartfon,…
Klienci PKO BP po raz kolejni są wprowadzani w błąd. To z kolei może prowadzić…
Messenger zostaje wyposażony w przydatne nowości – jakość HD w połączeniach, pocztę głosową, tła AI…
Nowego Xiaomi pokochasz za pojemną baterię i wysoką wydajność. Xiaomi Redmi Turbo 4 ujawnił część…
Ta gra to interaktywny film, który stał się niemałym hitem w oczach krytyków i graczy.…
Nie tylko OPPO Find X8 Pro był gwiazdą dzisiejszej premiery. Wraz z nim debiutował OPPO…