Oficjalna premiera flagowców Samsung Galaxy S24, Samsung Galaxy S24+ oraz Samsung Galaxy S24 Ultra za nami. Jedynie najmocniejszy model posiada Snapdragona 8 Gen 3 dla Galaxy, a pozostałe warianty korzystają z układu Exynos 2400. Oto specyfikacja autorskiej jednostki.
Cóż to była za premiera! Nie zapomnę jej nigdy, a przynajmniej powstrzymam się do przyszłorocznego debiutu nowszej generacji. Flagowce Samsung Galaxy S24 wylądowały bowiem w Polsce 17 stycznia 2024 roku.
Smartfony oferują spore możliwości, skupiając się głównie na sztucznej inteligencji. Tłumaczenie w czasie rzeczywistym to tylko jedna z funkcji, którą zapadła mi w pamięć. Uprzedzam, że jest ich znacznie więcej!
Niemniej Samsung Galaxy S24 oraz Samsung Galaxy S24+ na naszym podwórku otrzymał Exynos 2400 SoC. Wszyscy ManiaCy doskonale pamiętają, jak producent radził sobie z autorskimi jednostkami w przeszłości.
Dopiero pierwsze testy pokażą, czy faktycznie coś się zmieniło w tej kwestii, a tymczasem sprawdź specyfikację procesora firmy. Następnie sam oceń. Czy polskie ceny flagowców Samsunga są adekwatne do możliwości układu na papierze?
Samsung oszalał: cena Galaxy S24 w Polsce jest niższa! Jaka promocja w przedsprzedaży?
Exynos 2400 w modelach Samsung Galaxy S24 i Samsung Galaxy S24+
Procesor jest dziesięciordzeniowy! To już więcej aniżeli oferuje główny konkurent, czyli Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3. Dlatego też Exynos 2400 na starcie ma delikatny plusik. Jednakże procesem litograficznym wciąż są 4 nm.
Chodzi o węzeł 4LPP+ z FOWLP (Fan-out Wafer Level Package). Nie wgłębiając się w szczegóły, to technologia cechuje się wzmożoną odpornością na ciepło. W porównaniu do poprzedniej oferuje nawet 23% na jednym rdzeniu oraz 8% na wszystkich rdzeniach.
Konstrukcję trzyklastrową prowadzi główny rdzeń Cortex-X4 z taktowaniem 3.20 GHz. Kolejny klaster budują rdzenie Cortex-A720, choć zostały zróżnicowane. Jedne oferują częstotliwość 2,9 GHz, a trzy pozostałe 2.60 GHz. Ostatni klaster stawia na energooszczędność z użyciem rdzeni Cortex-A520 z prędkością zegara do 2.00 GHz.
Renderowaniem obrazu zajmuje się Xclipse 940. Zbudowana go na architekturze AMD RDNA 3. Układ graficzny wspiera ray tracing. Ponadto korzysta z mniejszych opóźnień i zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji o 14.7 x niż te zastosowane w Exynosie 2200.
Autorski Exynos 2400 obsługuje maksymalnie pojedynczą jednostkę optyczną 320 MP. Kodowanie odbywa się w rozdzielczości 8K przy zachowaniu 30 kl./s. Z kolei dekodowanie przy tej same rozdzielczości wynosi już 60 kl./s. Zastosowane standardy pamięci to LPDDR5X i UFS 4.0.
Kolejna kwestia dotyczy przepustowości danych sieci. Zintegrowany modem 5G otrzymał ulepszenia. Mowa o mmWave z aż 12.1 GB/s prędkością pobierania i 3.67 GB/s wysyłania, a także sub6 GHz z 9.64 GB/s przy pobieraniu i 2.55 GB/s przy wysyłaniu.
Odleciałem do innej galaktyki. Premiera przełomowej serii Samsung Galaxy S24
Ceny Samsung Galaxy S24
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.