Jak kształtują się prędkości internetu w Polsce w poszczególnych miastach? Wyniki zaskakują! Najszybszy internet znajdziemy w niewielkim mieście w województwie śląskim. Ma wynik znacznie lepszy niż Kraków czy Wrocław.
Na jakie prędkości internetu Polacy mogli liczyć w IV kwartale 2023 roku? Na to pytanie odpowiada najświeższy raport SpeedTest. Z niego dowiemy się, w których miastach możemy cieszyć się najszybszym internetem.
Do analizy szybkości internetu wzięto pod uwagę 322 miejscowości w Polsce z największą liczbą testów wykonanych w aplikacjach webowych, mobilnych oraz desktopowych z ustaloną lokalizacją. Bez zaskoczeń przodują w tej kwestii największe miasta w Polsce. Nie zabrakło jednak także niespodzianek.
Najszybszy internet w Polsce w Pyskowicach
Wśród 20 miejscowości z najszybszym internetem wiele z nich położonych jest w szeroko rozumianej aglomeracji warszawskiej (Józefosław, Ożarów Mazowiecki, Warszawa, Wołomin, Legionowo, Piastów, Piaseczno, Pruszków, Brwinów, Nowy Dwór Mazowiecki) oraz śląskiej (Pyskowice, Zabrze, Siemianowice Śląskie).
Najszybszy internet domowy w Polsce według testów mamy w Pyskowicach, niewielkim mieście niedaleko Gliwic. Tam szybki internet oferują m.in. operatorzy DG-NET, Orange, Vectra i WiszowaNet.
Średnia prędkość pobierania w tym mieście to 225 Mb/s. Kolejną pozycję zajął Józefosław, czyli największa wieś w Polsce (202 Mb/s). Trzecia pozycja należy do Ożarowa Mazowieckiego (198 Mb/s). Na czwartym miejscu znalazła się stolica. Warszawa uzyskała wynik 193 Mb/s.
Jeśli chodzi o największe polskie miasta, tutaj poza Warszawą prym wiedzie Gdańsk (188 Mb/s) oraz Poznań (181 Mb/s). Najgorzej poradziły sobie natomiast Kraków, Wrocław i Białystok z wynikami 161, 160 i 141 Mb/s.
Jeśli chodzi o najwolniejsze miasta, tutaj niestety najgorzej radzą sobie mniejsze miasta, od 4 do 40 tysięcy mieszkańców. Co ciekawe, wśród 10 miast z najwolniejszym Internetem spośród ponad 300 analizowanych, dwa (Karpacz i Wisła) to znane miasta turystyczne. Mogłoby się więc wydawać, że tam internet będzie śmigał.
Niestety w Karpaczu możemy liczyć na jedynie 41 Mb/s, natomiast w Wiśle na 75 Mb/s. Kiepsko radzi sobie także Włodawa, Białogard czy Banino.
A jak prezentują się wyniki prędkości internetu mobilnego u poszczególnych operatorów? Oto raport SpeedTest za 2023 rok:
Polski internet mobilny w 2023 roku. Zwycięzca mógł być tylko jeden
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.