Tecno Spark 20 Pro to nowy w Polsce, niedrogi smartfon, który za zaledwie kilka stówek oferuje 8 GB RAM, ekran 120 Hz, świetne głośniki, wytrzymałą baterię 5000 mAh czy aparat 108 MP. Do tego pięknie wygląda. Czy to przepis na niedrogi smartfon idealny?
Marka Tecno wchodzi w kolejny rok coraz bardziej rozwijając się na polskim rynku. Do naszego kraju wkraczają kolejne modele, które nie zrujnują naszego portfela, przyciągają ciekawym designem, a do tego są naprawdę intrygująco wyposażone.
Tak też jest w przypadku modelu, który miałam okazję testować – czyli Tecno Spark 20 Pro. Oto jego specyfikacja:
- system Android 13,
- procesor Mediatek Helio G99, 8 GB RAM, 256 GB pamięci na dane, slot microSD,
- ekran IPS o przekątnej 6,78 cala, rozdzielczości Full HD+ i odświeżaniu 120 Hz,
- aparat 108 MP, kamerka selfie 32 MP,
- bateria 5000 mAh z ładowaniem 33W,
- system Android 13,
- Wi-Fi ac (2,4 i 5 GHz), Bluetooth 5.2, GPS, USB-C, NFC, radio FM, czytnik linii papilarnych, dual SIM,
- obudowa o wymiarach 168,6 x 76,6 x 8,4 mm z IP53.
Cena, dostępność i warianty Tecno Spark 20 Pro
Tecno Spark 20 Pro to kolejna propozycja marki, która zyskuje na popularności także w naszym kraju, dzięki oferowaniu urządzeń o dobrym stosunku jakości do ceny.
Dzisiaj skupimy się na modelu, który dostępny jest w Polsce w wersji z 8/256 GB pamięci za niewiele, bo jedyne 899 złotych. Do wyboru mamy kilka wariantów kolorystycznych – zielony, czarny oraz różowo-złoty.
Co więcej, jeśli chodzi o zawartość pudełka, znajdziemy tu nie tylko ładowarkę i przewód do ładowania, ale i podstawowe słuchawki przewodowe (audio-jack 3,5 mm) oraz przezroczyste etui. Tak dobrze wyposażone pudełko to obecnie rzadkość, a Tecno nie zapomina o takich detalach nie tylko w droższych, ale i w tańszych urządzeniach.
Wygląd i obudowa przykuwa wzrok
Urody Tecno Spark 20 Pro w wariantach, które do mnie trafiły, nie można odmówić. W swoich rękach miałam bowiem połyskujący na srebrno wariant czarny, a także wersję zieloną wykonaną ze specyficznego, gumowego materiału.
W tym drugim przypadku smartfon świetnie nosi się także bez obudowy. Subiektywnie uważam jednak, że z czytnika linii papilarnych na boku wygodniej korzysta się, gdy etui mamy założone. Warto dodać, że jest on celny i nie zdarzyło mi się żadne zacięcie z jego strony. Podobnie byłow przypadku odblokowywania smartfona twarzą.
Co więcej, wariant zielony ma jeszcze jeden plus. Nie widać na nim kurzu, w odróżnieniu od wariantu czarnego – ten w drugiej wersji dość szybko zbiera się w okolicy dużego modułu aparatu. Ten nie jest jednak widoczny aż tak jak w przypadku Tecno Pova 5 Pro 5G.
Spark 20 Pro wyposażono w duży, 6,78-calowy ekran Full HD+ IPS LCD z częstotliwością odświeżania na poziomie 120Hz, co jest bardzo ładnym zestawem w tej dość budżetowej klasie cenowej.
Co więcej, powiadomienia wyświetlane są tu na pasku maskującym obecność wycięcia na obiektyw, co w praktyce sprawdza się dobrze i wygląda bardzo zgrabnie.
Urządzenie jest bardzo solidnie wykonane, a jego tylna obudowa przyciąga wzrok atrakcyjnym wzornictwem. Jeśli chodzi o komfort używania smartfona jedną ręką, przy tak dużym ekranie posiadacze mniejszych dłoni mogą mieć z tym drobny problem.
Mi nie zawsze było do końca wygodnie, ale być może dlatego, że na co dzień korzystam z kompaktowego iPhone’a, a to też kwestia pewnego przywyczajenia.
Na tyle urządzenia uwagę zwraca też oczywiście gigantyczna wyspa aparat. Ona też odbiera nieco wygody i kompaktowości, ale miłośnikom większych urządzeń nie powinno sprawić to problemu. A wygląda bardzo efektownie.
Wydajność Tecno Spark 20 Pro
Tecno Spark 20 w wersji Pro napędza procesor MediaTek Helio G99 (6 nm). To popularny i bezpieczny wybór znany nam m.in. z realme 10.
Co ważne, procesor wspierany jest przez 8GB pamięci RAM i 256 GB miejsca na dane. Taki zestaw w budżetowej półce nie jest codziennością, dlatego Tecno po raz kolejny wypada tu naprawdę świetnie. Do tego pamięć RAM można rozszerzyć także o dodatkowe wirtualne 8 GB.
System operacyjny TECNO Spark 20 Pro bazuje na Androidzie 13 z nakładką HiOS 13 od producenta. Nakładka HiOS pokazała się z całkiem dobrej strony, podobnie jak w przypadku Pova 5 Pro.
Marka Tecno ograniczyła też ilość reklam w systemie, stąd korzystanie ze smartfona należy do raczej przyjemnych doświadczeń. Zdarzają się nieliczne zacięcia czy spowolnienia, ale są to raczej incydenty niż jakakolwiek reguła, która przeszkadzałaby mi na co dzień.
Interfejs jest przejrzysty i intuicyjny, choć obecność preinstalowanych aplikacji może irytować – to jednak standard szczególnie w chińskich urządzeniach.
Co ciekawe, pojawiła się tu też opcja generowania tapet AI. Na start jest ona dostępna w języku angielskim, ale propozycje generowane przez smartfona nie są jeszcze najdokładniejsze. Program miesza elementy, a stworzenie lisa jedzącego spaghetti przerosło go chyba najbardziej. Trzeba też pamiętać o limicie dziennym – na dobę przysługuje nam około 5 projektów do wygenerowania.
Wśród zalet systemu warto wymienić intuicyjne gesty do obsługi smartfona, w tym moja nieustannie ulubiona możliwość wykonania zrzutu ekranu przez przesunięcie trzech palców po wyświetlaczu.
Telefon radzi sobie z większością gier, choć przy bardzo wymagających tytułach mogą wystąpić sporadyczne spowolnienia. 256 GB pamięci wewnętrznej daje sporo miejsca na aplikacje, gry i multimedia, a możliwość rozszerzenia pamięci za pomocą karty microSD to dodatkowy atut.
Aparat Tecno Spark 20 Pro. 108 MP bez szerokiego kąta
Jeśli chodzi o aparat Tecno Spark 20 Pro, główny sensor ma tu 108 MP. Do tego producent dorzucił także 0,08 MP sensor pomocniczy. Na froncie znalazła się natomiast 32-megapikselowa kamerka do selfie.
W warunkach słabszego oświetlenia zdjęcia wciąż trzymają przyzwoity w swojej klasie cenowej poziom, choć zauważalny jest spadek jakości, co może przeszkadzać szczególnie podczas bardziej pochmurnych dni, których niestety w naszym kraju nie brakuje (co widać na zdjęciach, choć długo polowałam na słońce).
Nie da się ukryć, że aparatowi 108 MP kilka razy udało się spisać na medal i uchwycić bardzo solidne ujęcia. Moim zdaniem jednak zdecydowanie lepiej radzi sobie jednak z fotografowaniem obiektów, niż większych przestrzeni i warto mieć to na uwadze.
Dodatkowe tryby i przednia kamerka
Do dyspozycji mamy takie tryby jak Portret, Tryb Nocny, AI Cam czy Makro. Na ten ostatni nie mamy jednak za bardzo co liczyć, podczas gdy pozostałe spisują się bardzo przyzwoicie. Jest też ciekawy dodatek w postaci funkcji Vlog, która po wrzuceniu kilku parosekundowych wideo połączy nam je w jeden materiał.
Oczywiście sporym minusem jest tutaj brak szerokiego kąta, który na pewno urozmaiciłby możliwości aparatu.
Przedni aparat radzi sobie dobrze, ale ma tendencję do prześwietlania, przez co zdjęcia często sporo tracą na naturalności. Trzeba mieć to w pamięci decydując się na ten model.
Duża bateria nie zawodzi, wyposażenie jest okej
Bateria w tym modelu ma aż 5000 mAh, dzięki czemu nie musimy martwić się o doładowywanie sprzętu w ciągu dnia – pełny dzień pracy jest tutaj gwarantowany.
Wsparcie dla szybkiego ładowania 33W to kolejny plus, pozwalający na szybkie uzupełnienie energii. Do kompletu w zestawie czeka na nas także ładowarka w pudełku.
Uwagę zwracają też całkiem dobrej jakości głośniki – muszę przyznać, że brzmi znacznie przyjemniej niż ten, który znalazł się w droższym TECNO POVA 5 Pro 5G. Za to niedrogiemu modelowi należy się spory plus. Głośniki obsługują DTS i oferują stereo.
Na pokładzie nie zabrakło także modułu NFC do płatności zbliżeniowych, który działa bez zarzutu.
Podsumowanie – dla kogo Tecno Spark 20 Pro?
Nowy Tecno Spark 20 Pro to solidny tani średniak, który oferuje wyraźnie więcej niż wiele konkurencyjnych modeli w podobnym przedziale cenowym. Do jego największych atutów bez wątpienia możemy zaliczyć udany ekran, solidną wydajność i długi czas pracy na baterii.
Tecno Spark 20 Pro może okazać się dobrym wyborem dla ManiaKów szukających telefonu do codziennego użytkowania za kilka stówek, który nie zawodzi porcją pamięci proponowanej przez producenta czy kiepskim aparatem, który nie nadaje się do niczego.
Czy Tecno Spark 20 Pro zasługuje na swoje miejsce w rankingu najlepszych smartfonów do 1000 złotych? Do pełni szczęścia brakuje mu kilku elementów, a w tej półce cenowej kilku producentom udało się zaproponować nam wyświetlacz AMOLED, którego w naszym Tecno niestety nie znajdziemy.
Jaki telefon do 1000 zł warto TERAZ kupić? Polecamy najlepsze tanie telefony
- Aparat6,5
- Bateria8,0
- Ekran7,0
- Jakość7,0
- Wydajność w grach7,0
ZALETY
|
WADY
|
Ceny Tecno Spark 20 Pro
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.