Jakiś czas temu w nasze ręce wpadł zaprezentowany po raz pierwszy na tegorocznych targach MWC telefon HTC – Touch Diamond 2! Na naszym rynku, ten świetnie zapowiadający się następca Diamonda dostępny jest od maja, dlatego też przyszła pora aby przyjrzeć się mu okiem prawdziwego KomórkoManiaKa.
Spis treści
Wymiary: 53 x 108 x 14, waga: 117,5 g
Touch Diamond 2 prezentuje się świetnie. Przypadł mi do gustu, gdyż cechuje się dużą prostotą, funkcjonalnością i brakiem (znanych z „jedynki”) udziwnień tylnej części telefonu. Obudowa wykonana została z metalu i wysokiej jakości plastiku, który nawet pod znacznym naciskiem nie ugina się i nie skrzypi. Jednak plastik ten ma tę wadę, że łatwo się rysuje i po krótkim czasie na klapce baterii pojawiają się niemiłe ślady użytkowania. Z przodu mamy duży wyświetlacz pod którym znajduje się dotykowy panel (służący do przybliżania i oddalania) i cztery, lekko i pewnie działające przyciski służące do: rozpoczynania rozmowy, włączania podręcznej listy programów, wychodzenia z włączonej aplikacji oraz kończenia rozmowy i blokowania telefonu. Brakuje znanego posiadaczom Touch Diamonda pada, jednak jest on zupełnie niepotrzebny, bo znacznie wygodniej korzysta się z samego dotykowego wyświetlacza. Po bokach znajdują się jeszcze: przyciski do kontroli głośności, przycisk power oraz wejście ExtUSB.
HTC Touch Diamond 2 mimo, iż jest większy od poprzednika, bardzo dobrze leży w dłoni i wygodnie się z niego korzysta tak w pionie jak i w poziomie podczas przeglądania stron internetowych.
3,2-calowy, dotykowy wyświetlacz o rozdzielczości 800 x 480 robi naprawdę dobre wrażenie. Jest on wyraźny i dobrze odwzorowuje kolory a wszystkie elementy interfejsu są czytelne. Ekran (nawet bez kalibracji) świetnie reagował na pojedyncze kliknięcia jak i bardziej złożone gesty, dzięki czemu nie zdarzały się sytuacje w których kilka razy musiałem klikać na ikonkę programu, aby go uruchomić. Podczas, blisko dwutygodniowego korzystania z urządzenia, również ani razu nie zdarzyło się, że „zapalcowany” (co zresztą nie jest proste do wykonania) ekran uniemożliwił korzystanie z telefonu, co jest jego niewątpliwą zaletą.
Wirtualna klawiatura QWERTY jest nieznacznie większa niż w pierwszym Diamondzie, dzięki czemu nie ma najmniejszych problemów z pisaniem wspomaganym przez system Haptic. Muszę przyznać, że początkowo zdarzały mi się częste pomyłki przy pisaniu dłuższych wiadomości, jednak po paru dniach były już one tylko sporadyczne. Plusem jest także możliwość wstukiwania wiadomości w poziomie na wzór Nokii 5800, gdy klawiatura zajmuje prawie cały ekran i przyciski są dużo większe. Niemniej jednak, podczas korzystania z Worda porzuciłem obsługę palcami i przesiadłem się na rysik.
Wbrew moim wcześniejszym obawom, Windows Mobile 6.1 działał bardzo szybko i stabilnie. Aplikacje otwierał się zaraz po kliknięciu na ich ikonkę. Podczas korzystania z kilku procesów naraz (odtwarzacz mp3, surfowanie po necie, pisanie wiadomości czy maili) nie dało odczuć się żadnych zachwiań w pracy systemu.
Ogromną zaletą Touch Diamonda 2, jest interfejs TouchFLO 3D, który do tego stopnia modyfikuje system firmy z Redmond, że gdyby nie ekran logowania i ikonka Windowsa w rogu ekranu w ogóle zapomniałbym, że to WM jest zainstalowany w telefonie. TouchFLO 3D jest niezwykle prosty i wygodny w użytkowaniu. Dzięki niemu obsługa telefonu ogranicza się do przechodzeniu do kolejnych zakładek i wybieraniu interesujących nas funkcji.
W porównaniu do poprzedniej, znanej z Touch HD, Touch Diamond i Touch Pro, wersji TouchFLO 3D daje zdecydowanie więcej możliwości. Do najciekawszych z nich zaliczyłbym: funkcję Push Internet, która w zakładce z przeglądarką pozwala na umieszczenie skrótów do najczęściej odwiedzanych stron, indywidualną historię, która zawiera wszystkie wiadomości, połączenia głosowe czy email wymienione między nami a wybranym kontaktem, możliwości synchronizacji pogodowego appletu z kalendarzem, łatwe zarządzanie podręczną listą programów (pokazywaną po wciśnięciu ikonki Windowsa), oraz (co bardzo mnie ucieszyło) banalny w obsłudze podstawowy panel sterowania.
TouchFLO 3D spodobał mi się do tego stopnia, że zaryzykuję stwierdzenie, iż jest on lepszy od konkurencyjnych interfejsów Nokii, Samsunga czy LG.
Komórka HTC (która nigdy nie była przedstawiana jako telefon dla miłośników fotografii) oferuje bardzo przyzwoity aparat o matrycy 5Mpix z autofocusem. Zdjęcia i filmiki robione przy dziennym świetle były bardzo dobrej jakości (jak na telefon oczywiście). Jednak, przy słabym oświetleniu, dało odczuć się brak lampy błyskowej i zrobione fotki pozostawiały wiele do życzenia. Ułatwieniem w obsłudze aparatu jest znajdujący się pod ekranem dotykowy panel (o którym już wspominałem), służący do przybliżania i oddalania obrazu.
Zawsze uważałem i będę uważał, że do robienia zdjęć służą pełnowymiarowe cyfrówki. Dlatego też moim zdaniem, aparat w Touch Diamondzie 2, mimo braku lampy błyskowej, jest jego dużą zaletą a nie wadą, jak twierdzi wiele osób.
Głównie dzięki świetnemu ekranowi i szybkiemu procesorowi (528MHz) oglądanie filmików na telefonie sprawia dużo przyjemności. Komórka obsługuje takie standardy video jak: DivX, XviD, MPEG-4, 3GPP czy WMV i z wszystkimi radzi sobie doskonale. Pliki video ładują się bardzo szybko, działają płynnie a dźwięk wydobywający się z głośnika jest wystarczająco głośny aby zadowolić amatorów kieszonkowego kina.
Dużym niedociągnięciem jest natomiast brak wyjścia jack 3,5 mm oraz bardzo słabo grające firmowe słuchawki HTC. Osoby wydające na telefon ponad 2 tysiące mają prawo spodziewać się dobrych słuchawek dodawanych w zestawie. Niestety, w wypadku Diamonda 2 aby cieszyć się wysoką jakością dźwięku, musimy sami zorganizować sobie odpowiednie akcesoria.
Wracając do samego odtwarzacza, mimo że nie jest to muzyczny telefon, jakość dźwięku (testowana na dousznych słuchawkach Creativa i przejściówce z portu ExtUSB na jack 3,5mm) w zupełności mnie zadowoliła i pod tym względem Diamond 2 z pewnością nie ustępuje w niczym większości muzycznych komórek.
Telefon ma zainstalowane dwie przeglądarki internetowe – mobilną Operę oraz Internet Explorera. Osobiście preferuję produkt norweskiej firmy i to z niego korzystałem podczas testów telefonu. W Touch Diamondzie 2 internet działa bardzo dobrze, strony ładują się szybko a przeglądanie ich zawartość przy użyciu palców i dotykowego panelu jest dziecinnie proste. Co więcej, podczas korzystania z netu ani razu nie był mi potrzebny rysik.
Moduł WiFi sprawnie łączy się nawet z mającymi słaby sygnał sieciami a podczas surfowania po Internecie czy oglądania filmików na YouTube tylko czasami zdarzały mi się problemy z łącznością, których w żadnym stopniu nie można zaliczyć do uciążliwych.
Odbiornik GPS w telefonie działa poprawnie. Do tego dochodzi Google Maps i bardzo pomocna w odnajdywaniu satelity aplikacja QuickGPS.
Dodam jeszcze, że HTC posiadał preinstalowany na karcie pamięci program AutoMapa, który bardzo pomagał mi podczas przejażdżek po Krakowie.
Bateria, a dokładniej konieczność jej częstego ładowania, jest bolączką wielu posiadaczy smartfonów. Jak ma się sytuacja z Touch Diamondem 2?
Telefon został wyposażony w akumlator Li-Ion o pojemności 1100mAh. Nie jest to może najlepsza z baterii jakie można znaleźć w telefonach z najwyższej półki, lecz w zupełności wystarczy na ponad 5 godzin rozmów, 7-8 godzin korzystania z Internetu poprzez WiFi (nie korzystałem często z YouTube) oraz na około 5-godzinne oglądanie materiałów video. Podczas dość intensywnego użytkowania telefon ładowałem średnio raz na dobę, chociaż zdarzały się przypadki, że już po 8-12 godzinach musiałem go podłączyć do sieci. Gdy korzystałem z Diamonda 2 i jego funkcji mniej intensywnie, bez najmniejszego problemu bateria wytrzymywała nawet 2 dni.
Komórka ma jednak sporą wadę. Podczas ładowania bateria, a co za tym idzie tylna część obudowy, nagrzewa się, co może być w niebezpieczne gdy ładujemy telefon w futerale.
Podsumowując uważam, że bateria w Touch Diamondzie 2 jest w zupełności wystarczająca do codziennego użytku a zabieranie ładowarki na kilkugodzinny wypad na miasto nie jest koniecznością.
Oczywiście w pudełku nie dostałem samego telefonu. W zestawie oprócz Touch Diamonada 2 znajdziecie: bardzo stylowy i poręczny futerał na komórkę, ładowarka, kabel USB, firmowe słuchawki HTC z anteną FM (które można od razu wywalić), karta MicroSD o pojemności 8GB, dodatkowe gąbki na słuchawki oraz zapasowy ryski.
HTC Touch Diamod 2, mimo kilku małych niedociągnięć, ma wszystko czego można oczekiwać od porządnego biznesowego telefonu i jest moim zdaniem jednym z najlepszych smartfonów dostępnych obecnie na rynku
Jestem gotów zaryzykować stwierdzenie, że Touch Diamond 2 jest dla osób szukających high-endowej komórki lepszym rozwiązaniem niż Omnia HD czy Nokia N97. Fani obu firm pewnie już ostrzą na mnie zęby…
Cena, jaką przyjdzie nam obecnie (10.07.2009) zapłacić za ten świetny telefon to (według ceneo.pl) od 1839,93 do 2298,00 PLN w 57 sklepach .
– wymiary: 107,85 X 53,1 X 13,7 mm
– waga 117,5 g
– pasma GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900 MHz, UMTS 900/2100 MHz, HSDPA
– 3,2-calowy, dotykowy wyświetlacz TFT o rozdzielczości 480 x 800
– 288MB pamięci RAM oraz 512MB pamięci ROM
– slot kart microSD
– WiFi
– Bluetooth z A2DP
– GPS, A-GPS
– port ExtUSB
– akcelerometr (g-sensor)
– aparat 5Mpix z autofocusem, kamerka 0,3Mpix do wideorozmów
– radio FM, odtwrzacz mp3, AAC
– Windows Mobile 6.1 Professional
– bateria Li-Ion o pojemności 1100 mAh
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
"Marsz aktualizacyjny" producenta Nothing trwa w najlepsze. Tym razem smartfon jego submarki doczekał się najnowszego…
Debiut serii Samsung Galaxy S25 jest coraz bliżej. W przyszłym tygodniu poznamy nowe flagowce na…
Kultowy RPG właśnie trafił na Steam z 90% rabatem. Ten pozwoli wam zaoszczędzić przy zakupie…
Microsoft ostrzega przed masowym oszustwem na WhatsApp. Tym razem chodzi o niebezpieczne kody QR. Sprawdź,…
Revolut przedstawia w aplikacji nowość, która zadba o bezpieczeństwo naszych danych i pieniędzy. To rozmowy…
Wciągająca strategia turowa jest obecnie na wyciągnięcie ręki wielu graczy. Objęta została bowiem kapitalną promocją,…