Nextbike zapłaci prawie 800 tysięcy złotych – to kara nałożona na firmę przez UOKiK. Wszystko przez opłaty naliczane w aplikacji mobilnej niezgodnie z prawem.
Nextbike ma zapłacić karę w wysokości ponad 791 tysięcy złotych. Co takiego sprawiło, że firma trafiła pod lupę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów?
Jak ustalił Prezes UOKiK, spółka stosowała w umowach z konsumentami klauzule, które miały charakter abuzywny. Klienci, korzystający z wypożyczalni rowerów Nextbike za pomocą aplikacji w telefonie, musieli założyć i zasilać swoje konto użytkownika, na którym firma prowadzi rozliczenia za czas korzystania z roweru.
O ile każda zawarta umowa o wypożyczenie roweru ma charakter czasowy (do chwili oddania pojazdu), to umowy dotyczące kont są zobowiązaniem ciągłym zawartym na czas nieokreślony.
Klient przechowuje na koncie pieniądze, które w razie niewykorzystania, przechodzą na kolejne wypożyczenia. Zmiany takich umów są uzależnione od odpowiedniej klauzuli modyfikacyjnej.
Zakwestionowane przez UOKiK praktyki firmy upoważniały przedsiębiorcę do jednostronnej zmiany zawartych w regulaminach zapisów, bez konieczności wcześniejszego informowania o tym klientów.
O jakiej sytuacji mowa? W 2020 roku Nextbike wprowadził w kilku miejscowościach na terenie kraju jednorazową opłatę za korzystanie z kont użytkowników w wysokości 10 złotych.
OLX z zarzutami UOKiK. Opinie na platformie niezgodne z prawem?
Tym samym aktualne konta użytkowników zostały tą kwotą obciążone, a ci, którzy nie mieli na kontach takiej kwoty, otrzymywali wezwania windykacyjne do zapłaty.
Nextbike Polska w żaden sposób nie precyzował, w jakich okolicznościach może wprowadzić zmiany do regulaminów, ani czego mogą one dotyczyć. Konsumenci nie byli w stanie przewidzieć, że zostaną obciążeni nową opłatą.
Zmiana ceny usługi w przypadku kontraktu zawieranego na czas nieokreślony uwarunkowana jest odpowiednimi postanowieniami, przewidzianymi przed zawarciem umowy. Muszą one jasno określać ważne przesłanki uprawniające do modyfikacji zobowiązania. W przypadku tego przedsiębiorcy klauzule w umowach były abuzywne i nie powinny być stosowane
– tłumaczy Prezes UOKiK.
O zmianach dowiadywaliśmy się za pośrednictwem wiadomość e-mail. Jeżeli w ciągu 14 dni nie wysłali do spółki pisemnej informacji, że nie wyrażamy na nie zgody, Nextbike uznawał, że zaakceptowaliśmy nowe warunki. Odmowa była natomiast równoznaczna z rozwiązaniem umowy z firmą.
Za takie działania Nextbike musi teraz słono zapłacić – kara nałożona przez UOKiK wyniosła prawie 800 tysięcy złotych.
https://www.gsmmaniak.pl/1472708/5-urodziny-sklepu-huawei-promocja-rabat/
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Nie tylko OPPO Find X8 Pro był gwiazdą dzisiejszej premiery. Wraz z nim debiutował OPPO…
Być może zbyt surowo oceniłem flagowce pracujące na procesorze Snapdragon 8 Elite. Są gorące, ale…
Epic Games Store znów rozdaje nową grę za darmo. Tym razem jest mrocznie i tajemniczo.…
Do globalnej premiery zmierza POCO F7 oraz POCO F7 Ultra. Certyfikacja smartfonów Xiaomi to świetna…
HONOR 300 na zdjęciach prezentuje się zjawiskowo. To będzie wyjątkowo cienka brzytwa, która nie przekroczy…
Oto oficjalny wygląd nowego Xiaomi, którego będziemy często polecać. Nazywa się Redmi K80, choć do…