W Polsce doczekamy się systemu ratującego życie. Advanced Mobile Location wykrywa naszą lokalizację, gdy dzwonimy na numer alarmowy. To pozwoli zaoszczędzić cenne minuty.
Ministerstwo Cyfryzacji donosi o rozpoczętych właśnie pracach wraz z Urzędem Komunikacji Elektronicznej. Te dotyczą wdrożenia w naszym kraju Advance Mobile Location (AML). Usługa polega na lokalizacji osoby dzwoniącej na numery alarmowe i ma ratować ludzkie życie.
Na czym dokładnie miałoby polegać Advance Mobile Location? Funkcja byłaby w stanie pozyskać naszą lokalizację w chwili, w której zadzwonimy pod numer alarmowy. AML przesyła następnie informacje o dokładnej lokalizacji telefonu komórkowego do służb ratunkowych.
Taki system miałby przyczynić się do usprawnienia całej procedury wzywania pomocy. Dzięki niemu ratownicy, policja czy strażacy byliby w stanie szybciej dotrzeć na miejsce zdarzenia, nawet jeśli osoba dzwoniąca nie jest w stanie podać dokładnej lokalizacji lub nie zna okolicy, w której się znajduje. W kryzysowych sytuacjach nietrudno o takie problemy.
Wysyłane dane lokalizacyjne są bardzo precyzyjne, lokalizują urządzenie do 5 metrów na zewnątrz i średnio 25 metrów w pomieszczeniach.
Co więcej, Komisja Europejska wskazuje, że wdrożenie AML skutkuje zmniejszeniem czasu reakcji służb ratunkowych średnio o 30 sekund. W skali populacji Unii Europejskiej, tak skrócony czas interwencji, może uratować 800 ludzi rocznie w UE, a w Polsce średnio 67 osób.
Advance Mobile Location wdrożono już w większości krajów Unii Europejskiej: w Belgii, Chorwacji, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemczech, Grecji, Węgrzech, Islandii, Irlandii, Łotwie, Litwie, Mołdawii, Holandii, Norwegii, Rumunii, Słowenii, Słowacji, Szwecji i Wielkiej Brytanii oraz częściowo w Austrii.
Łatwo wyobrazić sobie, jak wiele ułatwić może taki system. Pojawiają się jednak też głosy, które wskazują na problem związany z udostępnianiem naszych wrażliwych danych.
Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że usługa Advance Mobile Location jest w pełni bezpieczna dla użytkowników. Dane lokalizacyjne są udostępniane wyłącznie w trakcie połączenia głosowego (kilkukrotnie w trakcie trwania rozmowy) i tylko podczas wywołania numeru alarmowego.
AML zapewnia pełną ochronę danych osobowych. Dane lokalizacyjne będą objęte tajemnicą telekomunikacyjną, tj. będą przechowywane przez określony czas i będą udostępniane służbom ratunkowym wyłącznie w czasie trwania połączenia głosowego. Następnie zostaną na zawsze usunięte.
Ile na wdrożenie tego sensownego systemu poczekamy w Polsce? Sporo, bo jeszcze mniej więcej trzy lata. Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada planowane uruchomienie w 2027 roku.
https://www.gsmmaniak.pl/1476530/pliki-google-nowa-funkcja-skaner/
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
"Marsz aktualizacyjny" producenta Nothing trwa w najlepsze. Tym razem smartfon jego submarki doczekał się najnowszego…
Debiut serii Samsung Galaxy S25 jest coraz bliżej. W przyszłym tygodniu poznamy nowe flagowce na…
Kultowy RPG właśnie trafił na Steam z 90% rabatem. Ten pozwoli wam zaoszczędzić przy zakupie…
Microsoft ostrzega przed masowym oszustwem na WhatsApp. Tym razem chodzi o niebezpieczne kody QR. Sprawdź,…
Revolut przedstawia w aplikacji nowość, która zadba o bezpieczeństwo naszych danych i pieniędzy. To rozmowy…
Wciągająca strategia turowa jest obecnie na wyciągnięcie ręki wielu graczy. Objęta została bowiem kapitalną promocją,…