fot. Ministerstwo Cyfryzacji
W Polsce doczekamy się systemu ratującego życie. Advanced Mobile Location wykrywa naszą lokalizację, gdy dzwonimy na numer alarmowy. To pozwoli zaoszczędzić cenne minuty.
Ministerstwo Cyfryzacji donosi o rozpoczętych właśnie pracach wraz z Urzędem Komunikacji Elektronicznej. Te dotyczą wdrożenia w naszym kraju Advance Mobile Location (AML). Usługa polega na lokalizacji osoby dzwoniącej na numery alarmowe i ma ratować ludzkie życie.
Na czym dokładnie miałoby polegać Advance Mobile Location? Funkcja byłaby w stanie pozyskać naszą lokalizację w chwili, w której zadzwonimy pod numer alarmowy. AML przesyła następnie informacje o dokładnej lokalizacji telefonu komórkowego do służb ratunkowych.
Taki system miałby przyczynić się do usprawnienia całej procedury wzywania pomocy. Dzięki niemu ratownicy, policja czy strażacy byliby w stanie szybciej dotrzeć na miejsce zdarzenia, nawet jeśli osoba dzwoniąca nie jest w stanie podać dokładnej lokalizacji lub nie zna okolicy, w której się znajduje. W kryzysowych sytuacjach nietrudno o takie problemy.
Wysyłane dane lokalizacyjne są bardzo precyzyjne, lokalizują urządzenie do 5 metrów na zewnątrz i średnio 25 metrów w pomieszczeniach.
Co więcej, Komisja Europejska wskazuje, że wdrożenie AML skutkuje zmniejszeniem czasu reakcji służb ratunkowych średnio o 30 sekund. W skali populacji Unii Europejskiej, tak skrócony czas interwencji, może uratować 800 ludzi rocznie w UE, a w Polsce średnio 67 osób.
emergency SOS/ fot. camilo jimenez unsplash
Advance Mobile Location wdrożono już w większości krajów Unii Europejskiej: w Belgii, Chorwacji, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemczech, Grecji, Węgrzech, Islandii, Irlandii, Łotwie, Litwie, Mołdawii, Holandii, Norwegii, Rumunii, Słowenii, Słowacji, Szwecji i Wielkiej Brytanii oraz częściowo w Austrii.
Łatwo wyobrazić sobie, jak wiele ułatwić może taki system. Pojawiają się jednak też głosy, które wskazują na problem związany z udostępnianiem naszych wrażliwych danych.
Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że usługa Advance Mobile Location jest w pełni bezpieczna dla użytkowników. Dane lokalizacyjne są udostępniane wyłącznie w trakcie połączenia głosowego (kilkukrotnie w trakcie trwania rozmowy) i tylko podczas wywołania numeru alarmowego.
AML zapewnia pełną ochronę danych osobowych. Dane lokalizacyjne będą objęte tajemnicą telekomunikacyjną, tj. będą przechowywane przez określony czas i będą udostępniane służbom ratunkowym wyłącznie w czasie trwania połączenia głosowego. Następnie zostaną na zawsze usunięte.
Ile na wdrożenie tego sensownego systemu poczekamy w Polsce? Sporo, bo jeszcze mniej więcej trzy lata. Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada planowane uruchomienie w 2027 roku.
https://www.gsmmaniak.pl/1476530/pliki-google-nowa-funkcja-skaner/
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Oppo Find X8 Mini będzie bardzo smukłym smartfonem, który do tego nie zrezygnuje z wielkiej…
Ulefone Armor 28 Ultra rozbił bank. Smartfon ma 16 GB RAM, MediaTeka Dimensity 9300+, 1…
Choć może się to wydawać niesłychane, Huawei dominuje na rynku smartfonów. Składane telefony w Chinach…
Samsung Galaxy M35 5G ma nową cenę w Polsce. Teraz najbardziej opłacalnego Samsunga kupisz u…
Świeżutki iPhone 17 Air jednak nie będzie taki, jak się spodziewaliśmy. Jego rozmiary mogą niestety…
Motorola Razr 60 przed premierą zdradza pierwsze detale specyfikacji technicznej. Tańsza składana Motorola przynosi dobre…