mObywatel wzbogaca się o kolejną przydatną nowość. Chodzi o e-podpisy w aplikacji, za pomocą których podpiszemy umowy bez wychodzenia z domu.
W aplikacji mObywatel znajdziemy kolejne nowości, które pozwolą nam oszczędzić czas. Tym razem chodzi o e-podpis, którym podpiszemy dokumenty bez wychodzenia z domu. Brzmi świetnie, prawda?
Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, pracownicy, którzy nie mają podpisu kwalifikowanego, mogą zdalnie zawrzeć umowę o pracę, potwierdzając swoją tożsamość za pomocą rządowej aplikacji. Ministerstwo podaje, że aby wprowadzić e-podpisy w aplikacji, opracowano ku temu rozwiązanie wraz z agencją zatrudnienia Trenkwalder.
Jak skorzystać z e-podpisu w mObywatel?
Aby umowę podpisać zdalnie, wystarczy, aby pracodawca przesłał pracownikowi stosowną umowę wraz z kodem QR na pocztę mailową. Zeskanowanie kodu QR w aplikacji automatycznie wyraża zgodę na przekazanie danych osobowych oraz podpisuje umowę online za pomocą jednorazowego podpisu kwalifikowanego.
Tutaj pojawia się haczyk – na ten moment umowy podpiszą tylko pracownicy zawierający umowy z agencją pracy Trenkwalder. Liczymy jednak na to, że to dopiero początek, bo taka opcja ma potencjał – i to nie tylko w kontekście umów o pracę.
Zdajemy sobie sprawę, że przyszłość rynku pracy wiąże się z rozwojem usług HR tech, dlatego szukaliśmy rozwiązania, które pozwoliłoby upowszechnić proces zdalnego podpisywania umów bez dodatkowych kosztów ze strony pracownika.
Połączyliśmy w tym celu nasz system informatyczny, system do wystawiania jednorazowych podpisów kwalifikowanych i aplikację mObywatel, która potwierdza tożsamość, co jest niezbędne do wystawienia jednorazowego podpisu kwalifikowanego
– komentuje Ewelina Glińska-Kołodziej, dyrektor operacyjna agencji zatrudnienia Trenkwalder.
W mObywatel nie tak dawno pojawiła się także nowość, z której skorzysta około 60 tysięcy Polaków. Chodzi o nowe legitymacje:
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.