>
Kategorie: Gry i aplikacje Newsy

Unijny mObywatel nabiera kolorów. Przełomowe zmiany już niedługo

Już niedługo w Unii Europejskiej posłużymy się aplikacją na kształt mObywatela. Parlament Europejski przegłosował właśnie kolejne ważne kwestie w tej sprawie. Jak działać będzie  Europejski Portfel Tożsamości Cyfrowej?

Parlament Europejski w pocie czoła pracuje nad nowością w UE, która ma sporo wspólnego z naszym rodzimym mObywatelem. Chodzi bowiem oczywiście o Europejski Portfel Tożsamości Cyfrowej, który ma działać na podobnych zasadach, jak nasze dokumenty w rządowej aplikacji – tylko że na terenie Unii Europejskiej.

Parlament zagłosował dziś za ustanowieniem ram Tożsamości Cyfrowej Unii Europejskiej. To ważny moment, który może przyspieszyć prace nad powstaniem Portfela.

Naszym celem jest zapewnienie uznawanego w całej UE wysoce bezpiecznego, zorientowanego na użytkownika i interoperacyjnego ekosystemu Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej, który umożliwi obywatelom UE bezproblemowy dostęp zarówno do usług publicznych, jak i prywatnych.

POTENTIAL czeka na pomyślny pilotaż i realizację różnych scenariuszy, na poziomie krajowym i transgranicznym, co pozwoli uczestnikom projektu dzielić się swoją wiedzą i propozycjami z Komisją.

– powiedział Florent Tournois, koordynator projektu POTENTIAL odpowiedzialnego za wdrożenie Portfela.

fot.
EU Digital Identity Wallet

Z tej nowości w mObywatel skorzysta kilkaset tysięcy Polaków. Już jest dostępna

Portfel Tożsamości Cyfrowej europejskim mObywatelem

Portfel Tożsamości podobnie jak nasz mObywatel byłby po prostu aplikacją na smartfony. Każdy obywatel będzie mógł skorzystać z narzędzia dobrowolnie i bez żadnych opłat.

W rozwoju projektu bierze na ten moment udział 19 państw UE oraz Ukraina. Prototyp Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej ma zostać wdrożony we wszystkich krajach uczestniczących. Wszystkie państwa potwierdziły gotowość do udostępnienia swoich portfeli UE w ciągu 24 miesięcy od wejścia w życie aktów wykonawczych.

Usługa ma pojawić się maksymalnie do 2026 roku – do wtedy to państwa członkowskie UE mają zapewnić obywatelom portfele cyfrowe, które umożliwią dostęp do elektronicznej identyfikacji i uwierzytelniania.

Do funkcji unijnego portfela mają należeć:

  • rejestracja karty SIM,
  • mobilne prawo jazdy,
  • podpis elektroniczny,
  • e-recepty,
  • dostęp do e-usług rządowych,
  • otwarcie rachunku bankowego

https://www.gsmmaniak.pl/1479612/mobywatel-aplikacja-rzadowa-e-popis/

Źródło

Monika Laflamme

Najnowsze artykuły

  • Newsy
  • Oppo
  • Telefony

Cienki jak brzytwa, mocny jak tur. Taki będzie Mini flagowiec, którego kupisz w Polsce

Oppo Find X8 Mini będzie bardzo smukłym smartfonem, który do tego nie zrezygnuje z wielkiej…

22 lutego 2025
  • Newsy
  • Telefony
  • Ulefone

1″ aparat, 16 GB RAM, 1 TB, 120 Hz ekran i 120W ładowanie we flagowcu z 2 ekranami i baterią 10600 mAh. Po co Ci droższy smartfon?

Ulefone Armor 28 Ultra rozbił bank. Smartfon ma 16 GB RAM, MediaTeka Dimensity 9300+, 1…

22 lutego 2025
  • Newsy
  • Telefony

Samsung jest 100 lat za Chińczykami. Liczby pokazują dominację Huawei, vivo i Honora

Choć może się to wydawać niesłychane, Huawei dominuje na rynku smartfonów. Składane telefony w Chinach…

22 lutego 2025
  • Promocje

Najbardziej opłacalny Samsung w Polsce staniał tak bardzo, że niedługo zaczną dodawać go do płatków

Samsung Galaxy M35 5G ma nową cenę w Polsce. Teraz najbardziej opłacalnego Samsunga kupisz u…

22 lutego 2025
  • Apple
  • Newsy
  • Telefony

iPhone 17 Air znów zawodzi. Nie będzie taki, jakbyśmy chcieli

Świeżutki iPhone 17 Air jednak nie będzie taki, jak się spodziewaliśmy. Jego rozmiary mogą niestety…

22 lutego 2025
  • Motorola
  • Newsy
  • Telefony

Nowa Motorola już na horyzoncie. Producent spieszy się z premierą

Motorola Razr 60 przed premierą zdradza pierwsze detale specyfikacji technicznej. Tańsza składana Motorola przynosi dobre…

22 lutego 2025