mObywatel stale rozwija swój moduł ePłatności. Teraz skorzystają z niego już mieszkańcy prawie 50 gmin. Co daje ten moduł i jakie opłaty możemy w ten sposób uiścić?
mObywatel wzbogaca się o kolejną nowość. Tym razem chodzi o funkcję ePłatności, która pozwala na dokonywanie opłat – na przykład administracyjnych – wprost z poziomu rządowej aplikacji.
Obecnie z ePłatności skorzystają już mieszkańcy 49 gmin. Gmin chętnych do korzystania z nowości stale jednak przybywa. Za pomocą aplikacji BLIK-iem uiścimy poniższe opłaty:
- podatek od nieruchomości,
- zagospodarowanie odpadów komunalnych,
- podatek leśny od osób fizycznych,
- podatek rolny od osób fizycznych,
- łączne zobowiązanie pieniężne.
Z czasem opłat, które będziemy mogli uiścić w mObywatelu ma jeszcze na pewno przybywać. Być może pojawią się też inne metody płatności – BLIK jest jednak bardzo mile widziany przez Polaków, więc z tym nie powinno być problemu.
Możliwość naliczania odsetek została udostępniona gminom, które biorą udział w programie pilotażowym ePłatności. Każda z nich samodzielnie zdecyduje o terminie wdrożenia nowości. To oznacza, że może się on różnić w zależności od gminy. Jeśli chcesz skorzystać z nowej możliwości, upewnij się, że jest ona dostępna w Twoim urzędzie
– tłumaczy Ministerstwo Cyfryzacji.
Jak sprawdzić, czy nasza gmina bierze udział w pilotażu? Wszystkie wyszczególnione są na tej liście na stronie gov.pl.
Aplikacja mObywatel to spory rządowy sukces, szczególnie w wersji 2.0 – cyfrowy dowód osobisty pobrało już 5 milionów Polaków, natomiast do aplikacji logujemy się średnio aż 514 tysięcy razy dziennie. Nic dziwnego, bo znajdziemy w niej poza dowodem osobistym także takie dokumenty jak cyfrowe prawo jazdy, karta dużej rodziny, legitymacja szkolna i studencka i wiele więcej.
Jeśli chodzi o podatek, na baczności powinni mieć się korzystający z takich platform sprzedażowych jak Allegro, OLX, Vinted:
Skarbówka ściga Allegro, OLX, Vinted. Zapłacisz podatek nawet wstecz
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.