Wielu z nas decyduje się na podpisanie dwuletniej umowy abonamentowej. Czasem pojawia się jednak pokusa, by wydłużyć umowę o rok celem otrzymania smartfona w lepszej cenie. Czy jednak na pewno jest to opłacalne? Przyjrzyjmy się bliżej takiej sytuacji.
Najczęściej decydujemy się na abonament oscylujący w granicach 30 lub 50 złotych miesięcznie. W przypadku tego pierwszego wydamy w ciągu trzech lat 1080 złotych. Druga opcja to 1800 złotych. Duże kwoty. Plusem abonamentu jest fakt, że nie musimy nabywać smartfona w cenie detalicznej (zazwyczaj operator oferuje nam go nieco taniej). Czy jednak nie opłaca nam się bardziej wybór pre-paida i zakup słuchawki za gotówkę?
Zawsze byłem zwolennikiem takiego rozwiązania. Mamy pod kontrolą wydatki i wykorzystujemy wszystko, co „inwestujemy” w nasz telefon. Najbardziej optymalnym doładowaniem zawsze była „pięćdziesiątka”, która przedłuża ważność naszego konta o 3 miesiące. Doładowując w takim trybie konto przez trzy lata zapłacimy tylko 600 złotych. Jest różnica? Dla wielu kosmiczna. Przejdźmy jednak do samych słuchawek. W najniższym abonamencie ciężko zakupić porządny sprzęt w dobrej cenie. Telefony ze średniej półki kosztują tu w granicach 500-600 złotych. Z wyższej natomiast – ponad tysiąc. Wybierając droższą z opcji, mid-range’a dostaniemy za 50-100 złotych. Flagowce jednak ciągle kosztują ponad tysiąc złotych. Najlepszy przykład to Samsung Galaxy S II. Przyjrzyjmy się ile kosztuje w ofercie Orange i jakie koszta ponieślibyśmy decydując się na pre-paida.
Podpisując umowę abonamentową za 30 złotych na 3 lata (taryfa Pelikan) smartfon ten kosztowałby nas 1589 złotych. Teraz czas na prosty rachunek – 1080 + 1589 = 2669 złotych. A jak będzie w przypadku pre-paida i zakupu smartfona za gotówkę? Karty będą kosztowały nas 600 złotych sama słuchawka natomiast 1545 złotych. Razem 2145 złotych. Jest różnica, prawda?
W przypadku wyboru droższej opcji (akurat w przypadku Orange jest to 59 złotych i 90 groszy), były flagowiec Koreańczyków kosztuje 1159 złotych. Dodajemy do tego 2156 złotych i 40 groszy abonamentu wpłacanego przez trzy lata i otrzymujemy… Bardzo wysoką sumę 3315 złotych i 40 groszy. Przy wyborze oferty na kartę natomiast zapłacimy łącznie tak, jak w poprzednim przypadku – 2145 złotych. Różnica jest tutaj już ogromna, prawda?
Wnioski są więc dość jednoznacze – nie opłaca się wiązać umową z Orange na trzy lata. Jeśli już chcemy ją podpisywać, zdecydujmy się na krótszy okres czasu. Ja osobiście jestem przeciwnikiem wszelkich „cyrografów” z operatorami, ale każdy wybiera to, co dla niego najwygodniejsze.
Źródło: Orange
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
"Marsz aktualizacyjny" producenta Nothing trwa w najlepsze. Tym razem smartfon jego submarki doczekał się najnowszego…
Debiut serii Samsung Galaxy S25 jest coraz bliżej. W przyszłym tygodniu poznamy nowe flagowce na…
Kultowy RPG właśnie trafił na Steam z 90% rabatem. Ten pozwoli wam zaoszczędzić przy zakupie…
Microsoft ostrzega przed masowym oszustwem na WhatsApp. Tym razem chodzi o niebezpieczne kody QR. Sprawdź,…
Revolut przedstawia w aplikacji nowość, która zadba o bezpieczeństwo naszych danych i pieniędzy. To rozmowy…
Wciągająca strategia turowa jest obecnie na wyciągnięcie ręki wielu graczy. Objęta została bowiem kapitalną promocją,…