Samsung Galaxy A55 5G to materiał na hit i ze względu na jego poprzedników zapewne się tym hitem stanie. Zwłaszcza teraz, gdy znalazłem go w obniżonej cenie i to w wariancie 256 GB. Poznaj moją opinię o Galaxy A55 przed zakupem. Spojler: tak udanego Galaxy A dawno nie miałem okazji testować.
Samsung Galaxy A55 5G to kolejny kandydat na bestsellerowy smartfon Samsunga, jak każdy jego poprzednik. Miałem okazję sprawdzić dla Ciebie jego możliwości. Dzięki temu wiem, że tak dobrego Galaxy A już dawno nie było. Dlaczego? Poznaj moją opinię o Galaxy A55.
Galaxy A55 to najlepszy średniak Samsunga od dawna
Zacznijmy od tego, co większość ManiaKów z góry uważa za największy potencjalny problem Galaxy A55: obecność procesora Exynos. Konkretnie, jest to Samsung Exynos 1480 z grafiką AMD Xclipse 530, wykonany w 4nm. W przecenionym wariancie współpracuje on z 8 GB RAM LPDDR5 oraz 256 GB pamięci UFS 3.1 z możliwością dalszej rozbudowy. Tak, mamy tu slot na karty pamięci.
Wydajność tego zestawu nie należy do najwyższych możliwych w tej klasie sprzętu. Przykładowo, OnePlus Nord 3 czy POCO X6 Pro są w testach nawet dwukrotnie szybsze, a i pamięci obu typów mają więcej. To jednak wcale nie oznacza, że Samsung Galaxy A55 działa źle. Wręcz przeciwnie, to jeden ze sprawniejszych średniaków tego producenta.
Miałem okazję testować Galaxy A55. Publikacja trochę się przesuwa ze względu na masę różnych innych obowiązków, za co przepraszam. Jednak tu i teraz muszę jednoznacznie stwierdzić, że tak udanego Exynosa jak ten w głównym bohaterze tego wpisu dawno nie widziałem. Nie dość, że gwarantuje on stałą wydajność CPU i GPU, to na dodatek nie ma problemów z nagrzewaniem i przegrzewaniem. Oto dowody:
Bardzo pozytywnie zaskoczyło też mnie to, że czas pracy również jest korzystny. Ogniwo 5000 mAh to solidny standard w tych czasach. Nie zaobserwowałem żadnego podejrzanego drenowania baterii. Samsung Galaxy A55 spokojnie wytrzymuje cały dzień na jednym ładowaniu, czasem z zapasem na dzień kolejny. Szkoda tylko, że to ładowanie to tylko 25W i to bez zasilacza w zestawie sprzedażowym.
Na swoim miejscu są wszystkie zalety, na którym zależy fanom telefonów Samsung. Mam tu na myśli choćby piękny ekran Super AMOLED o odświeżaniu 120 Hz, aparat 50 MP (1/1.56″, 1.0µm) z optyczną stabilizacją obrazu czy wodoszczelną obudowę (IP67). Tym razem producent dorzucił także metalową ramkę. Szkoda tylko, że zapomniał zredukować tych wokół wyświetlacza, screen-to-body ratio jest dalekie od rekordowego.
Dla formalności dodam, że w specyfikacji Samsunga Galaxy A55 5G znajdziesz także: hybrydowy Dual SIM, eSIM, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, GPS z Galileo, NFC, USB-C, czytnik linii papilarnych w ekranie czy głośniki stereo. Wszystko to zostało zamknięte w obudowie o wymiarach 161,1 × 77,4 × 8,2 mm i wadze 213 gramów. Ze względu na swoją szerokość i wagę oraz kanciastość, Samsung A55 nie jest najbardziej poręcznym telefonem na rynku.
Wisienką na torcie jest wsparcie systemowe. Samsung zadeklarował, że Galaxy A55 otrzyma 4 kolejne generacje Androida, a przez 5 lat trafiać na niego będą nowe łatki zabezpieczeń. Co ważne, te drugie początkowo mają się pojawiać co miesiąc. Trudno nie docenić tego, jak mocno Samsung stawia na aktualizacje.
Wszystko to skłania mnie do tego, by wpisać Samsunga Galaxy A55 na listę telefonów polecanych przez gsmManiaK.pl. Zwłaszcza jeśli nie będzie to jedyna obniżka jego ceny w najbliższym czasie.
Jaki telefon kupić w 2024 roku? Polecam najbardziej opłacalne modele w Polsce
Źródło: Amazon, opracowanie własne
Nie przegap kolejnej promocji
Jeżeli szukasz przecen i promocji i nie chcesz przegapić dobrych okazji, zachęcam do śledzenia naszego maniaKalnego profilu Łowcy Promocji na facebooku. Codziennie sprawdzamy co ciekawego można znaleźć w Sieci.
Ceny Samsung Galaxy A55
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.