YouTube Premium blokuje dostęp sprytnym użytkownikom, którzy chcieli płacić mniej. Od teraz musimy pogodzić się z wyższą stawką, lub wrócić do reklam na platformie. Polacy raczej nie będą zadowoleni.
YouTube w 2019 roku wprowadził do Polski subskrypcję Premium. Dzięki niej możemy pozbyć się reklam na platformie, a także mieć wygodny dostęp do dodatkowych funkcji – takich jak odtwarzanie w tle czy pobieranie materiałów wideo. Lata lecą, a na YouTube pojawia się coraz więcej reklam. Nie wszyscy jednak mają zamiar płacić za subskrypcję tyle, ile życzy sobie tego Google w naszym kraju.
W Polsce to bowiem koszt w wysokości aż 25,99 złotych za konto indywidualne. To niemało, szczególnie jeśli taką kwotę musimy wydać co miesiąc. Rocznie daje nam to więc już niespełna 312 złotych. Pakiet rodzinny to natomiast koszt prawie w wysokości 50 złotych miesięcznie, co przekłada się już na niemal 600 złotych rocznie.
Niektórzy użytkownicy z Polski i innych krajów, w których plan bez reklam nie należy do najtańszych, znaleźli jednak sprytny sposób na to, jak płacić mniej za dostęp do subskrypcji Premium.
YouTube Premium za kilka złotych – koniec taniochy
Chodzi o wykupowanie subskrypcji w innym kraju. Powodzeniem cieszyły się plany m.in. z Turcji czy Pakistanu. W ten sposób za dostęp do materiałów wideo bez reklam płacimy zaledwie kilka złotych. Niestety wreszcie Google postanowił wziąć się za gagatków, którzy korzystali z YouTube Premium w ten sprytny sposób. Masowo otrzymują oni maile, w których czytamy, że dostęp do Premium został im anulowany.
Oznacza to, że użytkownicy mają teraz do wyboru kupno subskrypcji w kraju, w którym się znajdują, lub też powrót do reklam. Wielu może zdecydować się na to drugie, jako że cena płatnej subskrypcji dla wielu jest nie do przejścia – i wcale mnie to nie dziwi.
Cena YouTube Premium na całym świecie jest tak zróżnicowana, że wielu uznaje to za pewną niesprawiedliwość – 4 lub 6 złotych kontra prawie 26 złotych robi wrażenie. Korzystanie z YouTube bez reklam jest jednak wyjątkowo wygodne – może więc skończyć się tak, że użytkownicy zdecydują się na zakup subskrypcji Premium nawet w znacznie wyższej cenie. Co jeszcze bardziej prawdopodobne – dalej będą szukać takich sprytnych alternatyw.
Źródło: wykop, opracowanie własne
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.