Motorola Edge 30 Fusion to świetny model, który pomimo swojego wieku wciąż potrafi zaskoczyć dobrą specyfikacją. Smartfon klasy średniej doczekał się super promocji prosto z Polski, dlatego pokusiłem się o moją opinię na temat Edge 30 Fusion. Czy warto kupić ją w połowie 2024 roku?
Zastanawiasz się, czy zakup starszego średniaka po kilkunastu miesiącach od premiery ma sens? Ja również podjąłem próbę odpowiedzi na takie pytanie i posłużyła mi do tego promocja modelu Motorola Edge 30 Fusion. Jako jej użytkownik od ponad roku czuje się na siłach, by udzielić odpowiedzi.
Obecnie kupisz smartfon w wariancie 12/256 GB w promocji Allegro. Cena urządzenia wynosi 1529 zł. Gdybyś jednak wolał słabszy wariant pamięciowy (8/128 GB), to kupisz go jeszcze taniej! Nie przedłużając, zapraszam do mojej opinii na temat Edge 30 Fusion.
Jakość wykonania to elita
Wykonanie premium jest mocnym argumentem, przemawiającym za zakupem. Smartfon Motorola Edge 30 Fusion budują dwie tafle szkła. Przednia szybka w standardzie Corning Gorilla Glass 5 posiada zakrzywione krawędzie. Stąd pochodzi Edge w nazwie średniaka. Tylny panel także buduje Corning Gorilla Glass 5 z „aksamitnym szkłem AG”.
Czy zapewnia to odpowiednią ochronę? Będąc użytkownikiem naszej bohaterki, nie oszczędzałem jej ani przez chwilę. Zdarzyło się, że telefon przefrunął kilka metrów i doświadczył bliskiego spotkania z chodnikiem. Mimo wszystko wyświetlacz jest cały, nie pękł w żadnym miejsce, a drobne ryski nie utrudniają korzystania z telefonu. Oceniam odporność modelu na 5+.
Z kolei plecki nie posiadają żadnych oznak użytkowania. Zarysować je nie jest trudno, ale przetarcie powierzchni palcem, skutkuje przywróceniem tafli do „nowości”. Jedynie moduł aparatu lubi zbierać kurz i się palcuje. Warto też wiedzieć, że obudowa posiada certyfikat IP52 oraz mierzy zaledwie 7,45 mm grubości.
Motorola Edge 30 Fusion: ekran oraz łączność
Teraz kilka słów o samym ekranie. Wyświetlane treści odświeżają się w częstotliwości aż 144 Hz i cechują się dobrą jasnością. Niemniej w pełnym słońcu brakuje nieco kontrastu, a włączenie tryby ochrony oczu potrafi być problematyczne przy rozczytywaniu wiadomości. Zauważyłem ponadto skłonność wyświetlacza do wpadania w żółte barwy.
Nie dostrzegłem jednak żadnych problemów z Wi-Fi czy BT. Parowanie się z innym sprzętem jest należyte, choć muszę wspomnieć o module NFC. Łączność zbliżeniowa nie lubi zmienić swojego położenie. W celu prawidłowego wykorzystania technologii trzeba być precyzyjnym. Kilkumilimetrowe oderwanie lub przesunięcie Edge 30 Fusion może poskutkować przerwaniem procesu płatności.
Wydajność bestii niepozbawionej wad
Za procesy obliczeniowe odpowiada ex-flagowy Snapdragon 888+. Standardem pamięci wewnętrznej jest UFS 3.1. O wielozadaniowość dba LPDDR5. Wydajność stoi na bardzo wysokim poziomie i Motorola Edge 30 Fusion nie ma problemu z zagrywaniem się w tytuły mobilne. Jednak nie wolno się przestraszyć wyższych temperatur, bo konstrukcja lub się nagrzać.
Ten aspekt jest bardzo istotny, bo poniekąd ogranicza możliwości baterii. Niezbyt duża pojemność 4400 mAh wymaga częstego kontaktu z ładowarką. Osobiście polecam wyłączyć łączność 5G. Mimo wszystko przygotuj się na codziennie podładowywaniu smartfona. W tym celu posłuży Ci szybka ładowarka z mocą 68 W, którą producent dołącza do telefonu.
Największą bolączką jest wsparcie. Wciąż czekam w Polsce na oficjalny dostęp do Androida 14, bo ostatnia aktualizacja dotyczy wcześniejszej wersji oprogramowania. Nie, żeby coś, ale na horyzoncie pojawił się Android 15 z wyznaczona datą debiutu. Trochę słabo, jak na telefon kosztujący aż 2999 zł podczas premiery…
Jeżeli interesują Cię funkcje aparatu i przykładowe zdjęcia, to sprawdź test Motorola Edge 30 Fusion. Znajdziesz w nim uzupełnienie mojej opinii.
Takich superśredniaków powinno być więcej: test Motorola edge 30 fusion
Czy Motorola Edge 30 Fusion jest warta zakupu?
Dla mnie odpowiedź jest jednoznaczna. Motorola Edge 30 Fusion to telefon zarówno wart zakupu, jak i polecenia. Jeżeli nie przeszkadza Ci, że Twoi koledzy korzystają z najnowszego systemu, a Ty wciąż korzystasz ze starszej wersji, to się nie zastanawiaj. Aspekt aktualizacyjny wymieniłbym na pierwszym miejscu w przypadku minusów bohaterki.
Kolejny minus to na pewno krótki czas pracy. Jednak w tym celu można posiłkować się ustawieniami. Z tej okazji przygotowałem poradnik: jak oszczędzić baterię w smartfonie. Ułatwi Ci on oszczędzanie (cennych) proc. akumulatora, który w razie konieczności może zostać szybko naładowany.
Na szczególną uwagę zasługuje trwałość i jakość obudowy, a także solidny Snapdragon z dużą ilością pamięci operacyjnej oraz wewnętrznej. Równie ważny jest ekran z bardzo wysokim odświeżaniem chroniony dobrej klasy szkłem. Wykończenie premium sugeruje znacznie droższy model, choć obecna cena Motorola Edge 30 Fusion prezentuje się wysoce korzystnie.
Przy okazji zapoznaj się ze świeższą wersją średniaka, czyli niedawno zaprezentowaną Motorolą Edge 50 Fusion.
Najbardziej zjawiskowe telefony świata. Seria Motorola Edge 50 w Polsce, znamy ceny
Ceny Motorola Edge 30 Fusion
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.