fot. Towfiqu barbhuiya unsplash
Prawie 10 miliardów haseł używanych przez użytkowników trafiło na forum dla hakerów. To dla nich zaproszenie, by wykradać nasze dane. Jak doszło do tak ogromnego wycieku?
9948575739 haseł w pliku tekstowym trafiło na popularne wśród hakerów forum. Tym samym cyberprzestępcy różnej maści mają swobodny dostęp do niemal 10 miliardów wyciekłych haseł. To największy tego typu wyciek, jaki miał kiedykolwiek miejsce w internecie.
Plik z danymi, zatytułowany rockyou2024.txt opublikował w czwartek, 4 lipca użytkownik forum kryjący się pod pseudonimem ObamaCare. To już nie pierwsze dokonanie tego hakera, choć oczywiście poprzednie wycieki nie były aż tak spektakularne.
O zagrożeniu donosi zespół badawczy Cybernews – taki wyciek stwarza poważne zagrożenie dla użytkowników, którzy na co dzień korzystają z wyciekłych haseł. Jak łatwo się domyślić, wciąż wielu internautów używa tych samych haseł do przynajmniej dwóch, a zwykle kilku witryn i serwisów. Tym samym dane i różnego rodzaju konta tych, którzy tak robią, są poważnie zagrożone.
haker/ fot. mika-baumeister unsplash
Co istotne, w pliku znalazło się sporo starych haseł, niektóre sprzed kilku, a inne nawet sprzed około 20 lat. Może okazać się więc, że większość nie jest już używana. Część jednak na pewno jest jeszcze wykorzystywana. Co ciekawe, podobny plik wyciekł już do sieci w 2021 roku – teraz został jednak rozszerzony o kolejne niemal 2 miliardy haseł.
Co w sytuacji takiego wycieku warto zrobić? Jak zawsze dbać o to, by nie mieć tych samych haseł w różnych serwisach, dla bezpieczeństwa zmienić hasła i tam, gdzie się da, stosować weryfikację dwuskładnikową. Ta potrafi uratować nawet w największych tarapatach. Włączymy ją m.in. w Google czy na Facebooku.
Weryfikacja dwuskładnikowa sprawia, że poza hasłem haker potrzebuje jeszcze jednorazowego kodu, który otrzymujemy w momencie logowania na skrzynkę mailową lub w formie wiadomości SMS. Warto aktywować tę opcję wszędzie, gdzie jest dostępna.
W Polsce hakerzy mają się bardzo dobrze. Polacy często wpadają w sidła cyberprzestępców:
https://www.gsmmaniak.pl/1447511/najczestsze-oszustwa-w-polsce-hakerzy/
Źródło: Cybernews, opracowanie własne
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Czy Google Pixel Watch 3 wreszcie dorównuje konkurencji? Ulepszono design, baterię i fitness, ale czy…
Taniutki Hack and Slash skradnie całe twoje serce. Kusi on nie tylko ciekawą rozgrywką, ale…
OnePlus 13 Mini z baterią 6000 mAh to kpina w kierunku Apple. Kompaktowy flagowiec ma…
Samsung zaprasza do rywalizacji – startuje właśnie konkurs „Pary w RINGu”, a do wygrania są…
Operatorzy T-Mobile i Heyah w ofercie na kartę w najnowszej promocji podwajają gigabajty za doładowania.…
Xiaomi potwierdza globalną datę premiery flagowych smartfonów Xiaomi 15 i Xiaomi 15 Ultra. Zapisz tę…