Oszustwa w sieci czy przez telefon od lat zbierają ogromne żniwo. Okazuje się, że to wcale nie najstarsi użytkownicy internetu najczęściej padają ich ofiarą. To Gen Z, po którym można by spodziewać się obycia w sieci.
Najświeższy raport Revolut rzuca nowe spojrzenie na oszustwa w sieci, z jakimi mierzymy się na co dzień. Mogłoby wydawać się, że na takie zagrożenia najbardziej narażeni są ci najmniej obyci ze światem internetowym – czyli osoby starsze, które nie ogarniają sieci tak dobrze, jak młodzi.
Cóż, okazuje się, że to nie najstarsi, a najmłodsi najczęściej padają ofiarą oszustw. W raporcie czytamy, że oszuści w sieci tak samo chętnie celują w osoby starsze, jak i młodych. Wśród internautów, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy najczęściej padli ofiarą oszustw są właśnie użytkownicy z pokolenia Gen Z (36%, urodzeni po 1997 roku).
Kolejną grupę stanowi pokolenie X (26%, urodzeni w latach 60. i 70. XX w.), następni są Millenialsi (23%, urodzeni po 1976 r.), a na ostatniej pozycji plasują się boomersi (15%, urodzeni przed 1960 r.).
Z tej statystyki wynika, że aż 58% oszukanych internautów miało maksymalnie 43 lata, a aż 36% maksymalnie 26 lat. Tymczasem 19% osób z grupy wiekowej od 18 do 24 roku życia uważa, że jest w stanie bez problemu wykryć próbę oszustwa. Wśród użytkowników powyżej 45 roku życia takie zdanie o sobie ma tylko 8% badanych.
Oszuści w zależności od wieku ofiar wybierają różne sposoby działania. W przypadku pokolenia Z, Y i X najczęściej oszustwa dotyczyły mediów społecznościowych. Boomersi oszukiwani są natomiast na fałszywych stronach internetowych lub przez telefon.
Co ciekawe, pokolenie Z traciło w atakach najmniej pieniędzy – średnio około 5 tysięcy złotych. W przypadku millenialsów to już 23 tysiące złotych, pokolenie X to oszustwa na poziomie 19 tysięcy złotych. Boomersi rozbili jednak bank w kwestii kwot, przekazywanych oszustom – to około 146 tysięcy złotych.
Niestety, gdy oszuści wzbudzą nasze emocje, nasz racjonalny mózg może nie funkcjonować tak, jak byśmy tego oczekiwali. Każdy ma jakąś słabość i warto mieć się na baczności, gdy poczujemy, że rzeczy mogą nie być takie, na jakie wyglądają. Nasze dane pokazują, że ludzie padają ofiarą wyłudzeń niezależnie od wieku lub umiejętności cyfrowych i nie warto być przesadnie pewnym siebie
– tłumaczy Revolut.
https://www.gsmmaniak.pl/1503483/weryfikacja-numer-ing-oszustwo-aplikacja-mobilna/
Źródło: Revolut
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Aż trudno uwierzyć, że w przedziale 1000-1500 złotych kupimy smartfon z wodoszczelnością, 5 latami aktualizacji,…
"Marsz aktualizacyjny" producenta Nothing trwa w najlepsze. Tym razem smartfon jego submarki doczekał się najnowszego…
Debiut serii Samsung Galaxy S25 jest coraz bliżej. W przyszłym tygodniu poznamy nowe flagowce na…
Kultowy RPG właśnie trafił na Steam z 90% rabatem. Ten pozwoli wam zaoszczędzić przy zakupie…
Microsoft ostrzega przed masowym oszustwem na WhatsApp. Tym razem chodzi o niebezpieczne kody QR. Sprawdź,…
Revolut przedstawia w aplikacji nowość, która zadba o bezpieczeństwo naszych danych i pieniędzy. To rozmowy…