Przed nami premiera serii realme 13 Pro 5G, dlatego postanowiłem porównać starsze generacje smartfona. W dzisiejszym pojedynku bierze udział realme 11 Pro 5G vs. realme 12 Pro 5G. Ile obecnie kosztują średniaki? Który z nich jest lepszy?
Jako niegdysiejszy użytkownik realme 11 Pro 5G oraz realme 12 Pro 5G postanowiłem bliżej przyjrzeć się ich możliwościom Zarówno jeden, jak i drugi prezentuje dobrą specyfikację i ciekawy design. Smartfony często są spotykane w rozsądnych cenach promocyjnych. Regularna kwota zakupu może być zróżnicowana.
Za starszy wariant trzeba teraz zapłacić mniej więcej 1300 zł, a nowszy z nich oscyluje w granicach 1700 zł. Nie daj się jednak zwieść takiej wycenie, bo liczne okazje udowodniły wysoką opłacalność urządzeń. Wystarczy regularnie sprawdzać zagraniczne Amazon’y, by się o tym przekonać.
Zatem nie przedłużając, zapraszam do porównania realme 11 Pro 5G i realme 12 Pro 5G, które nasza redakcja już miała przyjemność testować.
Wygląd obydwu jest wyjątkowy, choć to realme 11 Pro 5G był prekursorem
Zacznę od przypomnienia gabarytów. realme 11 Pro 5G: mierzy 161,6 mm x 73,9 mm x 8,2 mm, zachowując wagę 185 g. Z kolei realme 12 Pro 5G może pochwalić się wymiarami: 161,47 mm x 74,02 mm x 8,75 mm, przedstawiając wagę 190 g. Nasi bohaterowie korzystają z wegańskiej skóry.
Przy projekcie pierwszego pracował Matteo Menotto, czyli były projektant Gucci. Współpraca zaowocowała powstaniem szwu z teksturą 3D, którego tradycję kontynuował późniejszy model. Tyczy się do jedynie beżowej wersji kolorystycznej prekurosa. Widocznie jednak wygląd przypadł szerszej publiczności do gustu, bo zaadaptował go nowszy wariant i to w dwóch kolorach.
Drugi smartfon też odczuł dotyk luksusu i to jeszcze bardziej. Zadbał o to Ollivier Savéo. Chodzi konkretnie o wygląd wyspy aparatów z przydymioną powłoką. Miało to nawiązywać do tradycji zegarmistrzów z XVIII wieku, a przynajmniej tak podaje producent.
Ekrany smartfonów to bardzo mocna klasa średnia
Technologią ich wykonania stał się AMOLED. W zasadzie mowa o tym samym panelu (tu i tu), bo producent nie ulepszał ekranu w nowym wariancie telefonu, a jedynie skorzystał z dobrodziejstw poprzedniego. Porównywane smartfony posiadają czytnik linii papilarnych umiejscowiony pod taflą szkła.
Przekątna mierząca 6,7″, wyświetla treści w Full HD+, odświeża je w 120 Hz i pokrywa 100-procentową gamę barw P3 w 10-bitowej przestrzeni (ponad miliard wyświetlanych kolorów). Maksymalna jasność wyświetlacza zakrzywionego pod kątem 61° to 950 nitów. Nie zabrakło również ściemniania 2160 PWM oraz treści HDR10+.
Bateria, wydajność oraz system urządzeń
Starszy z opisywanych pracował na układzie MediaTek Dimensity 7050 (6 nm) w połączeniu z 8 GB RAM typu LPDDR4X. Oznacza to wydajność rzędu 580 000 punktów w AnTuTu.
Nowszy model, który trafił pod lupę, miał okazję być prowadzony Snapdragonem 6 Gen 1. Procesor Qualcomm też operował standardem LPDDR4X, choć jego wielozadaniowość wspierało 12 GB RAM. Żeby było śmiesznej, to „teoretycznie lepszy” realme 12 Pro 5G przedstawiał tożsamą lub delikatnie gorszą moc obliczeniową. To był mój główny zarzut do niego…
Pojemności baterii oraz szybkość ładowania:
- realme 11 Pro 5G posiadł 5000 mAh i ładował się z mocą 67 W. Naładowanie baterii do 100% wymaga mniej więcej w 50 minut.
- realme 12 Pro 5G posiadł 5000 mAh i ładował się z mocą 67 W. Naładowanie baterii do 100% wymaga mniej więcej w 50 minut.
- Warto wiedzieć, że obydwa telefony pozbawione były ładowania bezprzewodowego, a do zestawu z nimi dołączony był odpowiedni zasilacz.
Na koniec akapitu wspomnę o systemie. Telefon ze starszą datą dostarczono na rynek z zaimplementowanym Androidem 13 z nakładką realme UI 4.0. Wydany później wariant korzystał ze świeższej iteracji oprogramowania, czyli Androida 14 z interfejsem relame UI 5.0.
Zastosowane aparaty i ich możliwości
Do fotografii zdecydowanie mocniejszym wyborem będzie realme 12 Pro 5G. Jego plecki wyposażono w trzy czujniki: aparat główny Sony IMX882 z matrycą 50 MP i OIS + obiektyw ultraszerokokątny z matrycą 8 MP + teleobiektyw Sony IMX709 z matrycą 32 MP i 2-krotnym zoomem optycznym.
Niemniej realme 11 Pro 5G też potrafi wykonać ładną fotografię, choć tylko jednym z dwóch sensorów. Nie liczyłbym jednak na zapychacz w postaci obiektywu makro z matrycą 2 MP. Skupiłbym się jedynie na jednostce głównej ProLight z matrycą 100 MP i OIS.
Po przykładowe zdjęcia odsyłam Cię do przygotowanych na tę okazję testów. Sprawdź prawdziwe oblicze realme 11 Pro 5G oraz realme 12 Pro 5G i przeżyj to po raz wtóry!
Podsumowanie | Czy lepszy jest realme 11 Pro 5G, czy realme 12 Pro 5G?
Wybór nie jest oczywisty. Średniaki firmy realme są bliźniacze i nie przejawiają wielu kluczowych zmian. Jeżeli nie kupujesz smartfonu w celu „cykania fotek”, nie musisz się więcej zastanawiać. Dla Ciebie został stworzony realme 11 Pro 5G, który pozwoli Ci zaoszczędzić gotówkę.
Jeżeli jednak cenisz fotografię mobilną, a wydajnością się nie przejmujesz, to realme 12 Pro 5G bardziej przypadnie Ci do gustu. Zwłaszcza teleobiektyw wraz z obiektywem ultraszerokokątnym pozwolą Ci rozwinąć zdolności.
Nowe, fotograficzne średniaki realme z oficjalną datą premiery. Oto, co zaoferują
Źródło: opracowanie własne
Ceny realme 11 Pro 5G
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.