mObywatel w ostatnim czasie został wyposażony w funkcję, z której tłumnie korzysta wielu Polaków. Do tej pory zrobiło to już 4,5 miliona z nas. Ty też należysz do tej grupy?
Rządowa aplikacja mObywatel 2.0 cieszy się wśród Polaków ogromną popularnością. Najczęściej korzystamy z niej jako z cyfrowego portfela z dokumentami, w tym z cyfrowym dowodem osobistym, prawem jazdy czy legitymacją szkolną. Jest jednak kolejna funkcjonalność, która cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród Polaków.
Zastrzeż PESEL w mObywatel to bardzo popularna nowość
Chodzi o funkcję zastrzeżenia numeru PESEL. Okazuje się, że do tej pory zrobiło to już 4,5 miliona Polaków, większość właśnie w mObywatelu. Zastrzeżenie numeru PESEL chroni nas przed kradzieżą tożsamości i oszustwami, utrudniając oszustom wykorzystanie danych na przykład do zaciągnięcia w naszym imieniu kredytu.
Funkcja ta została uruchomiona 17 listopada 2023 roku w mObywatel, a do 1 czerwca 2024 roku obowiązywał jednak okres przejściowy, w którym firmy i instytucje miały czas na dostosowanie się do zmian. Od 1 czerwca wszystkie instytucje finansowe, a także notariusze mają obowiązek sprawdzenia statusu numeru PESEL, zanim między innymi udzielą pożyczki czy sprzedadzą sprzęt na raty.
Jak zastrzec PESEL w aplikacji?
Zastrzeżenie numeru PESEL jest bezpłatne i dobrowolne. Łatwo zrobimy to w aplikacji mObywatel, a możemy zrobić to także poprzez stronę internetową lub stacjonarnie w placówkach pocztowych. Dodatkowo w mObywatel możemy też zarządzać cofnięciem zastrzeżenia. Do wyboru mamy:
- bezterminowe cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL — wybierając tę opcję, nasz numer przestanie być chroniony do momentu, w którym ponownie zastrzeżemy PESEL,
- czasowe cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL — dzięki tej opcji możemy zdecydować o cofnięciu zastrzeżenia tylko na chwilę. Przy tej opcji możemy wybrać godzinę lub datę, w której zastrzeżenie znów ma być aktywne.
W mObywatel w ostatnich dniach pojawiła się też inna nowość dla bezpieczeństwa. To tam wygodnie zgłosimy niepokojące nas incydenty, na przykład podejrzane wiadomości SMS i mailowe, a także fałszywe strony internetowe:
Ważna aktualizacja i nowość w mObywatel. Chodzi o Twoje bezpieczeństwo
Źródło: gov.pl, opracowanie własne
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.