>
Kategorie: Apple iOS Newsy

Będziesz mógł zmienić swojego iPhone’a nie do poznania. Podziękuj UE

Apple znów musi podporządkować się wymogom Unii Europejskiej. Tym razem zmiany dotkną systemu iOS, a dokładniej domyślnych aplikacji systemowych. W iOS i iPadOS 18 będziemy mogli sami wybierać te, z których programów chcemy korzystać.

Apple zdarzyło się już w historii kilka razy dość niechętnie podporządkowywać wymogom Unii Europejskiej. Największe zmiany w ostatnim czasie dotyczyły oczywiście niedawnego pozbycia się złącza Lightning i zamiana go na USB Typu C, czy też możliwości pobierania aplikacji spoza sklepu App Store (tzw. sideloadingu).

To nie jedyne zmiany, na które musi postawić Apple. W najbliższym czasie gigant z Cupertino znów wprowadzi istotne usprawnienia w swoim autorskim systemie iOS. Wszystko właśnie przez Unię, a w zasadzie Komisję Europejską. O jakich kolejnych zmianach mowa?

fot. Apple

Sam wybieraj domyślne aplikacje w iOS

Pierwsza dotknie aplikacji – w systemie pojawi się nowa sekcja „Domyślne aplikacje” w Ustawieniach, która będzie pokazywać listę domyślnych aplikacji odpowiadających za podstawowe funkcje smartfona, na przykład takie jak obsługa wiadomości czy domyślna nawigacja, tłumacz, program do przechowywania haseł lub klawiatura. Będziemy mieć także możliwość zastąpienia domyślnych aplikacji programami firm trzecich, także na przykład od Google.

Zmiany dotkną też domyślnej przeglądarki internetowej. Na ekranie głównym po nowej aktualizacji każdy użytkownik będzie mógł zobaczyć ekran wyboru innej domyślnej przeglądarki, wraz z jej krótkim opisem zachęcającym do jej wyboru – wtedy też będziemy mogli zdecydować, czy chcemy ją wymienić.

Źródło: diitaltrends.com

Apple wprowadzi zmiany jeszcze w tym roku

Zmiany użytkownicy zobaczą w systemach iOS 18 i iPadOS 18 od końca 2024 roku, a ich wprowadzanie potrwa jeszcze przez kolejne miesiące w 2025 roku. To ważna zmiana, która po raz kolejny jeszcze bardziej otwiera system Apple – niekoniecznie ku zadowoleniu samego giganta.

Nowy system Apple iOS 18 zadebiutuje w wersji stabilnej już we wrześniu, wraz z premierą smartfonów iPhone 16, 16 Plus, 16 Pro i 16 Pro Max. Co wiemy o nich przed premierą? Tego dowiesz się z wpisu podsumowującego wszystkie doniesienia:

https://www.gsmmaniak.pl/1462450/iphone-16-pro-max-ultra-specyfikacja-cena-data-premiery-aparat-podsumowanie/

Źródło: Apple, opracowanie własne

Monika Laflamme

Najnowsze artykuły

  • Newsy
  • Telefony
  • Vivo

Miło jest żyć w czasach, gdy za 900 złotych masz telefon z baterią 7300 mAh, ekranem 5000 nitów i takim Snapdragonem

Specyfikacja do vivo T4 trafiła do sieci jeszcze przed kwietniową premierą. Telefon ma wielką baterię,…

8 kwietnia 2025
  • Newsy
  • Nothing
  • Słuchawki
  • Telefony

Szykuje się opłacalna końcówka kwietnia. CMF ogłosił datę premiery nowego smartfona i słuchawek

Nothing, a raczej jego podmarka, czyli CMF, ogłosiło właśnie datę premiery czterech nowych urządzeń. Chodzi…

7 kwietnia 2025
  • Newsy
  • Telefony
  • Vivo

6200 mAh, zmienna przysłona, 3×50 MP i IP69. Znasz lepiej wyposażonego flagowca w 2025 roku?

vivo X200s to odchudzona wersja flagowego Ultra, która paradoksalnie wydaje mi się znacznie ciekawsza. Znamy…

7 kwietnia 2025
  • Newsy
  • Samsung
  • Telefony

Doczekaliśmy się: One UI 7 wreszcie trafia na smartfony Samsunga

Samsung nareszcie udostępnia aktualizację One UI 7 bazującą na Androidzie 15 pierwszym użytkownikom. Jako pierwsi…

7 kwietnia 2025
  • Areny i porównania
  • OnePlus
  • Telefony
  • Wiadomość dnia

Po dwóch latach wymieniłem telefon na mój nowy ideał. Nie musiałem, ale niczego nie żałuję

Od niemal dwóch lat OnePlus 11 jest moim prywatnym telefonem, a od 2 miesięcy korzystam…

7 kwietnia 2025
  • Newsy
  • Telefony
  • Vivo

To już nie telefon, a spełnienie marzeń mobilnego fotografa. Zobacz na żywo fotograficzne monstrum

vivo X200 Ultra przed premierą pojawił się na zdjęciach na żywo. Fotograficzna dominacja jest tu…

7 kwietnia 2025