Ministerstwo Cyfryzacji wprowadza ważne zmiany w projekcie ustawy o cyberbezpieczeństwie. Jakie usprawnienia czekają Krajowy System Cyberbezpieczeństwa?
Ważne zmiany w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa zapowiedział właśnie Minister Cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski. Jak tłumaczy minister, projekt ten wprowadza istotne modyfikacje w zarządzaniu bezpieczeństwem państwa. Co dokładnie się zmieni?
Jak przekazał minister, już teraz resort cyfryzacji zakończył pracę nad projektem ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Zawiera on nowe rozwiązania, które usprawnią nadzór nad kluczowymi podmiotami systemu cyberbezpieczeństwa w Polsce.
Jak tłumaczy Gawkowski, podczas konsultacji publicznych dotyczących projektu zostało zgłoszonych aż 1567 uwag, a aż 70% z nich zostało uwzględnionych w nowym projekcie.
Jeśli chodzi o istotne zmiany w cyberbezpieczeństwie, jakich możemy się spodziewać, dotyczą one nowych zasad nadzoru i kontroli. Projekt wprowadza bowiem bardziej przejrzyste zasady nadzoru nad podmiotami kluczowymi i ważnymi, w tym bankami, firmami telekomunikacyjnymi i sektorem energetycznym.
Minister podaje, że w projekcie wprowadzono możliwość wyznaczania jednego organu wiodącego do sprawowania nadzoru, co usprawni współpracę i szybsze reagowanie na zagrożenia.
To milowy krok w zapewnieniu bezpieczeństwa cyfrowego naszego kraju. Nowa ustawa o KSC stworzy ramy prawne, które pozwolą jeszcze lepiej chronić strategiczne sektory przed atakami w sieci, a także wzmocnić mechanizmy nadzoru i kontroli. Jestem pewien, że nowe przepisy szybko przełożą się na wzrost poziomu bezpieczeństwa i lepszą ochronę naszych obywateli oraz kluczowych sektorów gospodarki
– tłumaczy Krzysztof Gawkowski.
Wśród nowości pojawiają się doraźne kontrole, które pozwolą na szybsze działania w przypadku wykrytego zagrożenia. Taka kontrola może zostać zaplanowana na przykład po zgłoszeniu konkretnych uwag przez urzędnika monitorującego.
Zmieniają się także zasady związane z karami pieniężnymi. Ich wysokość będzie zależała od szeregu kryteriów, w tym rodzaju i skali naruszenia, czasu jego trwania, ale także możliwości finansowych podmiotu i poziomu współpracy z organami nadzoru.
Zmiany przewidują także wprowadzenie zasad dotyczących urzędników monitorujących. Ci będą wykonywali powierzone im zadania przez czas określony, ale nie dłuższy niż 30 dni. Projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa będzie teraz procedowany przez Radę Ministrów. W Sejmie ma pojawić się jeszcze w 2024 roku.
Co ciekawe, Ministerstwo Cyfryzacji chce także porozmawiać Apple. Z tej okazji wiceminister Michał Gramatyka wystosował do giganta z Cupertino list, w którym prosi o wprowadzenie do Polski ważnej funkcji, której brakuje w nowych iPhone’ach:
https://www.gsmmaniak.pl/1522226/ministerstwo-cyfryzacji-apple-satelitarne-sos/
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji, opracowanie własne
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Aż trudno uwierzyć, że w przedziale 1000-1500 złotych kupimy smartfon z wodoszczelnością, 5 latami aktualizacji,…
"Marsz aktualizacyjny" producenta Nothing trwa w najlepsze. Tym razem smartfon jego submarki doczekał się najnowszego…
Debiut serii Samsung Galaxy S25 jest coraz bliżej. W przyszłym tygodniu poznamy nowe flagowce na…
Kultowy RPG właśnie trafił na Steam z 90% rabatem. Ten pozwoli wam zaoszczędzić przy zakupie…
Microsoft ostrzega przed masowym oszustwem na WhatsApp. Tym razem chodzi o niebezpieczne kody QR. Sprawdź,…
Revolut przedstawia w aplikacji nowość, która zadba o bezpieczeństwo naszych danych i pieniędzy. To rozmowy…