fot. Ministerstwo Cyfryzacji
Ministerstwo Cyfryzacji wprowadza ważne zmiany w projekcie ustawy o cyberbezpieczeństwie. Jakie usprawnienia czekają Krajowy System Cyberbezpieczeństwa?
Ważne zmiany w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa zapowiedział właśnie Minister Cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski. Jak tłumaczy minister, projekt ten wprowadza istotne modyfikacje w zarządzaniu bezpieczeństwem państwa. Co dokładnie się zmieni?
Jak przekazał minister, już teraz resort cyfryzacji zakończył pracę nad projektem ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Zawiera on nowe rozwiązania, które usprawnią nadzór nad kluczowymi podmiotami systemu cyberbezpieczeństwa w Polsce.
Jak tłumaczy Gawkowski, podczas konsultacji publicznych dotyczących projektu zostało zgłoszonych aż 1567 uwag, a aż 70% z nich zostało uwzględnionych w nowym projekcie.
Krzysztof Gawkowski mObywatel/ fot. gov.pl
Jeśli chodzi o istotne zmiany w cyberbezpieczeństwie, jakich możemy się spodziewać, dotyczą one nowych zasad nadzoru i kontroli. Projekt wprowadza bowiem bardziej przejrzyste zasady nadzoru nad podmiotami kluczowymi i ważnymi, w tym bankami, firmami telekomunikacyjnymi i sektorem energetycznym.
Minister podaje, że w projekcie wprowadzono możliwość wyznaczania jednego organu wiodącego do sprawowania nadzoru, co usprawni współpracę i szybsze reagowanie na zagrożenia.
To milowy krok w zapewnieniu bezpieczeństwa cyfrowego naszego kraju. Nowa ustawa o KSC stworzy ramy prawne, które pozwolą jeszcze lepiej chronić strategiczne sektory przed atakami w sieci, a także wzmocnić mechanizmy nadzoru i kontroli. Jestem pewien, że nowe przepisy szybko przełożą się na wzrost poziomu bezpieczeństwa i lepszą ochronę naszych obywateli oraz kluczowych sektorów gospodarki
– tłumaczy Krzysztof Gawkowski.
Wśród nowości pojawiają się doraźne kontrole, które pozwolą na szybsze działania w przypadku wykrytego zagrożenia. Taka kontrola może zostać zaplanowana na przykład po zgłoszeniu konkretnych uwag przez urzędnika monitorującego.
Zmieniają się także zasady związane z karami pieniężnymi. Ich wysokość będzie zależała od szeregu kryteriów, w tym rodzaju i skali naruszenia, czasu jego trwania, ale także możliwości finansowych podmiotu i poziomu współpracy z organami nadzoru.
Zmiany przewidują także wprowadzenie zasad dotyczących urzędników monitorujących. Ci będą wykonywali powierzone im zadania przez czas określony, ale nie dłuższy niż 30 dni. Projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa będzie teraz procedowany przez Radę Ministrów. W Sejmie ma pojawić się jeszcze w 2024 roku.
Co ciekawe, Ministerstwo Cyfryzacji chce także porozmawiać Apple. Z tej okazji wiceminister Michał Gramatyka wystosował do giganta z Cupertino list, w którym prosi o wprowadzenie do Polski ważnej funkcji, której brakuje w nowych iPhone’ach:
https://www.gsmmaniak.pl/1522226/ministerstwo-cyfryzacji-apple-satelitarne-sos/
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji, opracowanie własne
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Oppo Find X8 Mini będzie bardzo smukłym smartfonem, który do tego nie zrezygnuje z wielkiej…
Ulefone Armor 28 Ultra rozbił bank. Smartfon ma 16 GB RAM, MediaTeka Dimensity 9300+, 1…
Choć może się to wydawać niesłychane, Huawei dominuje na rynku smartfonów. Składane telefony w Chinach…
Samsung Galaxy M35 5G ma nową cenę w Polsce. Teraz najbardziej opłacalnego Samsunga kupisz u…
Świeżutki iPhone 17 Air jednak nie będzie taki, jak się spodziewaliśmy. Jego rozmiary mogą niestety…
Motorola Razr 60 przed premierą zdradza pierwsze detale specyfikacji technicznej. Tańsza składana Motorola przynosi dobre…