Pierwsza generacja Galaxy Mini przyjęła się w Polsce bardzo dobrze, zdobywając serca wielu użytkowników i znacząco przyczyniając się do popularyzacji Androida na tańszych, ale zupełnie funkcjonalnych smartfonach. Od jakiegoś czasu jest już dostępny na rynku Samsung Galaxy Mini 2, który stopniowo zaczyna cieszyć się rosnącą popularnością. Specjalnie dla Was – dzięki uprzejmości sieci RTV EURO AGD – postanowiliśmy przetestować ten telefon.
Spis treści
Specyfikacja techniczna
- Wymiary: 109,40 x 58,60 x 11,90 mm
- Waga: 106.8 gramów
- Ekran: o przekątnej 3.27 cala i rozdzielczości 320 x 480 pikseli
- Bateria: o pojemności 1300 mAh
- Procesor: 800 MHz
- Pamięć RAM: 512 MB
- Pamięć dla użytkownika: 4 GB + opcja rozbudowy o 32 GB z użyciem kart microSD
- System operacyjny: Google Android 2.3 Gingerbread
- Aparat: 3.2 Mpix, rejestrujący wideo w rozdzielczości VGA (640×480 pikseli)
Wideo recenzja
Obudowa
[nggallery id=133 template=techmaniak]
Samsung miewa tendencje do stosowania tanich, tandetnych plastików, które umiejętnie zaniżają ocenę podczas pierwszego kontaktu z telefonem. Bardzo się ucieszyłem, gdy okazało się, że w przypadku Galaxy Mini 2 producent zdecydował się na solidną, ładnie wykonaną i dobrze spasowaną obudowę łączącą w sobie zarówno elementy metalizowane jak i plastiki, które jednak prezentują całkiem wysoki poziom. Warto zwrócić uwagę na fakt, że tylną klapkę telefonu można wymienić na jedną z kilku dostępnych wariantów kolorystycznych, dzięki czemu – zwłaszcza dla młodszych użytkowników – telefon może pozostać atrakcyjny nieco dłużej. Obudowa Samsunga Galaxy Mini 2 prezentuje się bardzo solidnie, elegancko.
Ekran
Relatywnie nieduży, bo o przekątnej 3.3″, pracujący w rozdzielczości 320×480 pikseli, wykonany z użyciem technologii TFT LCD, która ma już swoje lata a jednak w codziennym użytkowaniu wystarczający. Strasznie kuleje widoczność pod słońce – wtedy naprawdę trudno w jakikolwiek sposób korzystać z funkcji smartfona.
Bateria
Samsung Galaxy Mini 2 posiada baterię o pojemności 1300 mAh, która spokojnie pozwala na dwa dni w miarę intensywnego korzystania z telefonu, podczas którego nie oszczędzamy urządzenia pod względem rozmów telefonicznych, SMSów czy korespondencji e-mailowej. Oczywiście, jeśli tylko zechcecie zamienić Wasz smartfon w urządzenie multimedialne, nastawione na pliki wideo i muzykę, czas pracy komórki szybko spada. Trzeba jednak oddać Samsungowi, że omawiany telefon cechuje się w miarę dobrą (ale cały czas mieszczącą się w granicach przeciętności) wydajnością.
System operacyjny
Android 2.3 Gingerbread został wzbogacony o autorską nakładkę graficzną Samsunga, TouchWiz wraz z którą pojawiło się kilka autorskich aplikacji tego producenta, w tym chociażby dyktafon, zmodyfikowana aplikacja do słuchania radia, pakiet biurowy ThinkFree Office czy usługa ChatON. Użyteczność tych aplikacji jest przeciętna – być może komuś przypadną do gustu. W Google Play aż roi się od zamienników.
[nggallery id=135 template=techmaniak]
Jak działa sam system operacyjny? Płynnie. Urządzenie nie ma tendencji do wieszania się, lagowania, a intuicyjne, banalne w obsłudze środowisko Androida, dodatkowo uproszczone nakładką TouchWiz, sprawdza się w codziennym użytkowaniu nad wyraz dobrze.
Gry
Relatywnie wolny procesor, niezbyt wydajna grafika oraz relatywnie nieduży wyświetlacz stanowią skuteczną zaporę przed uruchomieniem na urządzeniu zaawansowanych gier. Blood and Glory włącza się niemiłosiernie wręcz długo a sama rozgrywka z całą pewnością nie może zostać uznana za komfortową. Nie napotkałem większych problemów podczas grania w Angry Birds, Granny Smith czy Bad Piggies i skłaniam się ku temu, że to właśnie średnio zaawansowane platformówki stanowią górną granicę dla Galaxy Mini 2.
Internet
Ku mojemu zdziwieniu usługi sieciowe w Samsungu Galaxy Mini 2 stoją na dobrym poziomie. Facebook, Twitter i garść innych aplikacji działają płynnie, nie przejawiają tendencji do gubienia wiadomości lub dostarczania ich po dłuższym czasie a domyślna przeglądarka internetowa radzi sobie w codziennym użytkowaniu dobrze, bez problemu wyświetlając nawet te strony, które posiadają spore obłożenie elementami flash’owymi. Reakcja ekranu na dotyk jest bardzo dobra, co tylko ułatwia komfortowe surfowanie po sieci.
Multimedia
Na tym „maluchu” można już próbować zobaczyć jakiś film. Po wgraniu darmowych, dostępnych w Google Play kodeków funkcjonalność urządzenia w tym jakże ważnym aspekcie wypada już całkiem przeciętnie. Mimo wszystko, skłaniam się ku temu, że relatywnie nieduża rozdzielczość urządzenia nie przysporzy Galaxy Mini 2 opinii smartfonu multimedialnego. Z dźwiękiem, czy to na słuchawkach czy z głośniczka (swoją drogą niezbyt rozsądnie umiejscowionego – łatwo zasłonić go palcem) nie ma zbyt dużych problemów, jednak co do plików wideo, to jeszcze nie jest to, co skłoniłoby mnie do zobaczenia jakiegoś długiego filmu.
Telefon
Naturalna prostota obsługi środowiska TouchWiz sprawia, że wybieranie numeru telefonu lub wskazanie kontaktu do rozmowy z listy to kwestia kilku sekund i zaledwie paru gestów. Lepiej być chyba nie może. Co do jakości dźwięku podczas rozmów, powiedziałbym, że jest przeciętnie. Kwestia trzymania zasięgu wypada z korzyścią dla Samsunga. Niemal zerowa podatność na „uchwyt śmierci” oraz zasięg nawet na odludziach skazuje Samsunga Galaxy Mini 2 na pochwałę. 😉
SMS
Na szczęście poza domyślną klawiaturą od Samsunga (która jest przeciętna) znalazło się miejsce na domyślnie preinstalowaną klawiaturę SWYPE. Mały ekran o przeciętnej rozdzielczości stawia poz znakiem zapytania komfortowe pisanie w orientacji pionowej, jednak gdy tylko przechylicie komórkę do poziomu, wszystko wygląda i działa całkiem dobrze. W ostatecznym rozrachunku, na tle rywali z tej samej półki, Samsung Galaxy Mini 2 wypada poprawnie.
Aparat
Po Galaxy Mini 2, czyli w pewnym sensie „kontynuatorze serii” spodziewałem się już diody doświetlającej. Nie od dziś było wiadomo, że sporo użytkowników narzekało na brak tego drobiazgu. Niestety, owa dioda w urządzeniu nie występuje, może trzeci Galaxy Mini będzie w tym aspekcie nieco lepszy.Co do samych zdjęć, to aparat o matryxy 3.2 Mpix radzi sobie przeciętnie w niczym nie wybijając się ponad to, co może zaoferować konkurencja.
[nggallery id=137 template=techmaniak]
Wideo
Tutaj jest już całkiem poprawnie. Trudno było spodziewać się po tym telefonie balansującym na granicy low-endu i mid-endu wsparcia dla rozdzielczości 720p. Trzeba jednak oddać, że wideo w niczym nie ustępuje temu, jakie znajdziemy chociażby w HTC Desire C, że o Xperii Tipo już nawet nie wspomnę. Po przeniesieniu na większy ekran pliki nie tracą zbyt wiele na jakości, jest więc zupełnie nieźle.
Podsumowanie
Problem z kontynuatorami serii jest taki, że oczekiwania często mijają się ze stanem faktycznym. W przypadku Samsunga Galaxy Mini 2 trudno mówić o daleko idącej ewolucji. Samsung po prostu poprawił telefon, trochę go dopieścił i odświeżył i – zapewne – tymi prostymi środkami osiągnie całkiem dobre wyniki sprzedaży. Samsung Galaxy Mini 2 to po prostu dobre urządzenie, które nadaje się do prostych gier, posiada atrakcyjny „bajer” w formie wymienialnej tylnej ściany obudowy. Usługi sieciowe działają dobrze, a aparat i tryb wideo nie spowodują u Was załamania nerwowego. To wszystko za około 550 złotych. Jest to ciekawa opcja dla tych, którzy nie chcą wydawać dużej kasy na smartfona a chcą cieszyć się z całkiem niezłej funkcjonalności.
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA8
- WYŚWIETLACZ7
- WYDAJNOŚĆ ZASILANIA7
- APARAT7
- JAKOŚĆ ROZMÓW8
- WYDAJNOŚĆ7
- FUNKCJONALNOŚĆ8
ZALETY
|
WADY
|
Wyróżnienie redaKcji techManiaK.pl
Telefon zasługuje naszym zdaniem na wyróżnienie “Dobry zakup“.
Alternatywne propozycje
Szukając sensownej alternatywy weźcie poważnie pod uwagę HTC Desire C, który może pochwalić się niezłą optymalizacją i stylowym, atrakcyjnym designem, warto też skierować spojrzenie w stronę Sony Xperia U, która – mimo zaledwie 4 GB na pliki – oferuje wysoki komfort w korzystaniu z multimediów. Wszyscy zwolennicy Windows Phone powinni przyjaznym okiem spojrzeć na Lumię 610 a ci, którzy nie potrzebują wyszukanego systemu operacyjnego, nie powinni pogardzić Samsung Wave 2. W kwocie od 500 złotych wzwyż można już z powodzeniem szukać ciekawego telefonu dopasowanego do swoich indywidualnych wymagań.
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym RTV EURO AGD
» www.euro.com.pl
RTV EURO AGD jest pierwszą ogólnopolską wyspecjalizowaną siecią detaliczną. Oferujemy sprzęt audio-wideo, zmechanizowany sprzęt gospodarstwa domowego, laptopy i inny sprzęt komputerowy, sprzęt telekomunikacyjny, sprzęt fotograficzny oraz akcesoria.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.