fot. mObywatel
Wiemy, kiedy swoją premierę będzie miał mObywatel 3.0: nowa wersja aplikacji, z której korzystają miliony Polaków. Wśród nowości kluczowa będzie jedna, wynikająca z dostosowania się do unijnych przepisów. Pozwoli ona na potwierdzanie swojej tożsamości przy pomocy aplikacji w telefonie na terenie całej Unii Europejskiej.
Aplikacja mObywatel to jeden z największych polskich sukcesów w dziedzinie cyfryzacji, która jest podziwiana także poza granicami naszego kraju. Rozwija się ona w rewelacyjnym tempie i pozwala jej użytkownikom na coraz więcej. Poznaliśmy właśnie plany co do jej kolejnej odsłony. mObywatel 3.0 doczeka się kilku świetnych nowości, a na jedną z nich czekam szczególnie.
Zacznijmy może od tego, że rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z kwietnia tego roku, nazwane eIDAS 2, zakłada wprowadzenie Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej. Ma on pozwolić na potwierdzanie swojej tożsamości na terenie całej Unii Europejskiej za pośrednictwem aplikacji zainstalowanej na telefonie. Nasze dane da się też wtedy bezpiecznie udostępnić w innych celach.
I właśnie tu pojawia się mObywatel 3.0. Dzięki jego dostosowaniu do eIDAS 2 mDowód będzie mógł Ci posłużyć do potwierdzenia Twojej tożsamości w każdym kraju należącym do UE. Jego moc sprawcza przestanie być ograniczona tylko do Polski. To bez wątpienia świetna wiadomość. Sam korzystam w Polsce już głównie z mDowodu i klasyczny jest mi w zasadzie potrzebny tylko na lotniskach. Jeśli dobrze rozumiem, mObywatel 3.0 to zmieni.
mDowód w mObywatelu zdobył uznanie Polaków. Od 2026 roku przyda się także w Unii Europejskiej / fot. mObywatel
To oczywiście nie będzie jedyna nowość, którą dostanie nowy mObywatel. Kolejnym benefitem wynikającym z dostosowania go do unijnego rozporządzenia będzie kwalifikowany podpis elektroniczny do użytku prywatnego. Ułatwi on zdalne podpisywanie umów z wybranymi podmiotami, choćby bankami.
Nowy mObywatel 3.0 ma być także jeszcze bardziej bezpieczny. Aplikacja ma zacząć wymagać dodatkowego sposobu uwierzytelnienia. Tymczasem jej użytkownicy dostaną możliwość udostępnienia tylko koniecznych danych z dokumentu, a nie jego całości. Przykładowo, w czasie potwierdzania pełnoletności w sklepie przy zakupie sam-wiesz-czego, pokażesz tylko datę urodzenia, a nie pełne imię i nazwisko.
Warto tu jeszcze wspomnieć o funkcji, która ma nosić wiele mówiącą nazwę mStłuczka. To nic innego jak narzędzie pozwalające na umożliwienie automatyzacji procesu zgłaszania szkód komunikacyjnych.
Teraz musimy sobie odpowiedzieć na pytanie: kiedy udostępniony zostanie mObywatel 3.0? Aktualny plan mówi o listopadzie 2026 roku. Ten termin raczej nie powinien ulec znacznym przesunięciom, gdyż po przyjęciu przez Komisję Europejską aktów wykonawczych do eIDAS 2, państwa członkowskie będą miały dwa lata na dostosowanie się do nich.
Źródło: Rzeczpospolita
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Strategia należąca do kultowej serii jest obecnie do kupienia za śmieszne pieniądze. Zgadza się, Tropico…
OnePlus Nord 4 to dla wielu najbardziej opłacalny telefon do 2000 złotych. Teraz nowa aktualizacja…
Xiaomi Civi 5 Pro to następca pięknego smartfona z pogranicza średniaków i flagowców. Dzięki przeciekowi…
OPPO Reno 13 Pro 5G i OPPO Reno 13 FS 5G to dwa zupełnie różne…
MediaTek Dimensity 9400e to nowy procesor dla zabójców flagowców. Jako pierwsze skorzystać mają z niego…
Sony Xperia 1 VII po dwóch rozczarowujących przeciekach nareszcie zdradza coś ciekawego. Nowy teleobiektyw i…