>
Kategorie: Laptopy Lenovo Testy

Lekki jak piórko, smukły jak brzytwa, mocny jak byk. Recenzja Lenovo Yoga Slim 7x

Lenovo Yoga Slim 7x to część nowej linii komputerów Copilot+, które obiecują nie tylko potężną wydajność dzięki nowoczesnym chipom, ale także wyjątkową żywotność baterii, co czyni je atrakcyjnym wyborem dla osób szukających sprzętu do pracy i rozrywki. Yoga Slim 7x to jednak coś więcej niż tylko wydajny procesor — to zgrabne połączenie funkcji, które znacząco poprawiają komfort codziennego użytkowania.

Dla tych, którzy pragną laptopa z systemem Windows, na którym bez problemu wykonają wiele zadań, Yoga Slim 7x wydaje się być znakomitym rozwiązaniem. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz sprzętu do pracy biurowej, czy relaksu przy filmach i muzyce, ten model zapewnia moc, styl i funkcjonalność, które mogą spełnić oczekiwania nawet bardziej wymagających użytkowników. Dzięki smukłej konstrukcji i atrakcyjnemu designowi, laptop wyróżnia się na tle konkurencji, przyciągając wzrok swoją elegancją.

W tej recenzji przyjrzymy się bliżej Lenovo Yoga Slim 7x wycenionym na 5999 zł, analizując jego możliwości, wydajność oraz dodatkowe funkcje, które czynią go tak interesującą propozycją na rynku. Zobaczymy, czy rzeczywiście zasługuje na miano jednego z najlepszych laptopów w swojej klasie oraz jakie są jego mocne strony w codziennym użytkowaniu. Czy Yoga Slim 7x stanie się Twoim idealnym towarzyszem pracy i rozrywki? Przekonajmy się!

Specyfikacja Lenovo Yoga Slim 7x

Lenovo Yoga Slim 7x / fot. gsmManiaK.pl

  • Procesor: Qualcomm Snapdragon X Elite;
  • Procesor graficzny: Qualcomm Adreno Snapdragon X Elite;
  • Wyświetlacz: 14,5” 3K (2944 x 1840) 90 Hz 16:10 PureSight OLED dotykowy, szczytowa jasność 1000 nitów, certyfikat VESA DisplayHDR True Black 600, DolbyVision, certyfikat TÜV Low Blue Light;
  • RAM: 32 GB LPDDR5X 8448 MHz Dual Channel;
  • SSD: 1 TB PCIe Gen 4 2242 M.2;
  • Akumulator: 70 Wh;
  • Porty: lewa strona: 2 X USB typu C (40 Gb/s, PD 3.1, DP 1.4), prawa strona: 1 X USB typu C (40 Gb/s, PD 3.1, DP 1.4);
  • System operacyjny: Windows 11;
  • Kamera internetowa: FHD MIPI, kamera IR, migawka kamery, cztery mikrofony;
  • Łączność: Wi-Fi 7, Bluetooth 5.3;
  • Wymiary: 325 x 225,15 x 12,9 mm, 1,3 kg.

Ten laptop wygląda bardzo dobrze

Lenovo Yoga Slim 7x / fot. gsmManiaK.pl

Lenovo Yoga Slim 7x wyróżnia się metalową konstrukcją i głębokim niebieskim kolorem, przypominającym poniekąd estetykę HUAWEI Matebook X Pro 2023, choć pod kilkoma względami wygrywa. Lenovo zadbało o to, by laptop był wyjątkowo lekki – waży zaledwie 1,3 kg, co czyni go jednym z lżejszych modeli z procesorem Snapdragon X Elite. Dla porównania, Surface Laptop 7 przy wadze 1,34 kg oferuje 13,8-calowy ekran, podczas gdy Yoga Slim 7x ma aż 14,5 cala.

Na uwagę zasługuje także nowa, odświeżona estetyka logo. Lenovo zdecydowało się umieścić je centralnie i w większym rozmiarze, co nadaje laptopowi bardziej nowoczesny i profesjonalny wygląd. Co więcej, Yoga Slim 7x oferuje trzy porty USB4, z czego dwa znajdziemy po lewej, a jeden po prawej stronie. Wszystkie porty obsługują przesył danych z prędkością 40 Gb/s oraz wsparcie Power Delivery i DisplayPort, co eliminuje potrzebę posiadania innych standardów. Choć brakuje tutaj gniazda USB-A, które znajdziemy np. w Surface Laptop, Lenovo postawiło na minimalistyczne podejście, dostosowując się do trendów i odchodząc od starszych portów.

Dlatego też Lenovo nie dołącza w zestawie sprzedażowym adaptera USB-C do USB-A, który przydałby się w sytuacji potrzeby podłączenia starszych akcesoriów. Czy jest to wada? To kwestia dość subiektywna, choc nie ukrywam, że jego obecność na pewno byłaby wartością dodana.


Brak gniazda audio 3,5 mm wciąż może budzić kontrowersje – dla wielu użytkowników jest to nadal kluczowy element, szczególnie w kontekście profesjonalnych działań, takich jak nagrywanie czy montaż dźwięku. Jednak osobiście z niego nie korzystam.

Laptop nie posiada przełącznika prywatności kamery, który wizualnie zasłaniałby soczewkę – co oferują niektóre modele – ale posiada przycisk wyłączający kamerę, co doceniam za wygodę. Użytkownicy mogą jednak poczuć pewien niedosyt ze względu na tendencję wykończenia Cosmic Blue do zbierania odcisków palców. Laptop wymaga regularnego czyszczenia, by zachować nieskazitelny wygląd.

Klawiatura, gładzik i audio

Lenovo Yoga Slim 7x / fot. gsmManiaK.pl

Klawiatura Lenovo Yoga Slim 7x to esencja dopracowanej ergonomii, jakiej można oczekiwać od marki. Charakteryzuje ją solidna konstrukcja, dobrze wyprofilowany układ i precyzyjny skok klawiszy na poziomie 1,5 mm, co przekłada się na komfort pisania. Symbolika na klawiszach jest wyraźna, a dwustopniowe białe podświetlenie zapewnia odpowiednią widoczność w każdych warunkach oświetleniowych.

Co prawda, klawisze strzałek góra/dół mają zredukowaną wysokość, co może być drobną niedogodnością, ale Lenovo dodało blokadę klawiszy Fn, co pozwala na wygodniejsze korzystanie z funkcji multimedialnych i systemowych.

Yoga Slim 7x jest wyposażony w gładzik o wymiarach 135 x 80 mm – duży, jak na kompaktowy, 14-calowy laptop. Matowa powierzchnia sprawia, że obsługa touchpada jest precyzyjna i komfortowa, a kliknięcia wyczuwalne. Sam dźwięk kliknięcia jest nieco głośniejszy, niż w choćby takim Microsoft Surface Laptop 7, ale na tyle subtelny, że nie wpływa na ogólny komfort pracy.


Kamera internetowa oferuje jakość 1080p, co w standardzie biznesowych laptopów jest uznawane za wystarczające. Kamera dobrze radzi sobie w trudniejszych warunkach oświetleniowych, zachowując wyrazistość i naturalne kolory. Microsoft Studio Effects dodatkowo poprawia jakość obrazu, więc w przypadku wideorozmów użytkownicy mogą liczyć na wystarczająco dobrą jakość.

Dzięki wsparciu ze strony podczerwieni laptop oferuje rozpoznawanie twarzy z wykorzystaniem funkcji Windows Hello, co rekompensuje brak czytnika linii papilarnych, a logowanie jest płynne i bezpieczne.

Z kolei system audio Yoga Slim 7x, mimo wsparcia Dolby Atmos i obecności dwóch głośników niskotonowych oraz wysokotonowych, jest dość przeciętny. Choć słyszalność wokali stoi na dobrym poziomie, system nie radzi sobie z głębszymi tonami i basami, szczególnie w muzyce o intensywnej warstwie instrumentalnej.

Bardzo dobry ekran OLED z pewnym niedociągnięciem

Lenovo Yoga Slim 7x / fot. gsmManiaK.pl

Lenovo Yoga Slim 7x wyposażono w zachwycający 14,5-calowy ekran OLED o rozdzielczości 3K(2944 x 1840 pikseli) i częstotliwości odświeżania 90 Hz, co nadaje każdemu szczegółowi niezwykłą wyrazistość. Ten panel OLED nie tylko wyróżnia się wysoką jakością obrazu, ale również doskonale sprawdza się podczas codziennego użytkowania, oferując jasność i przejrzystość nawet w słoneczne dni, choc odbija światło. Yoga Slim 7x łączy w sobie cechy nowoczesnego ekranu, który pod kątem mobilności wypada lepiej niż typowy laptop o większej przekątnej.

Tradycyjnie laptopy o 13-calowych ekranach dominują w kategorii ultraprzenośnych, podczas gdy modele z 15-calowymi wyświetlaczami oferują zwykle mocniejszą specyfikację kosztem mobilności. Yoga Slim 7x zmienia zasady gry, oferując użytkownikom wydajność przy zachowaniu lekkości, co sprawia, że jest to laptop wyjątkowy. Świetnie nadaje się do codziennych zadań, takich jak praca biurowa, multimedia czy przeglądanie stron internetowych.

Wyświetlacz OLED w Yoga Slim 7x sprawdza się znakomicie również pod względem jasności, co jest dużym plusem przy pracy w różnych warunkach oświetleniowych. Na zewnątrz czy wewnątrz, ten ekran pozostaje czytelny i nie zmniejsza kontrastu przy pełnej jasności. Czerń w technologii OLED zachowuje głębię, co pozytywnie wpływa na jakość wizualną treści HDR.

Lenovo w Yoga Slim 7x pozwala także na ręczne przełączanie częstotliwości odświeżania między 60 Hz a 90 Hz, co daje pewną elastyczność użytkownikom, choć w tej klasie opcja 120 Hz byłaby mile widziana.

Bardzo dobry czas pracy

Lenovo Yoga Slim 7x / fot. gsmManiaK.pl

Lenovo Yoga Slim 7x, wyposażony w baterię o pojemności 70 Wh, oferuje naprawdę świetne czasy pracy na jednym ładowaniu, które z pewnością spełnią oczekiwania użytkowników o większych wymaganiach. W standardowym trybie codziennym, z jasnością ustawioną na 150 cd/m², czas pracy sięga około 15 godzin. To sprawia, że Lenovo Yoga Slim 7x zdecydowanie wyróżnia się pod względem żywotności baterii w porównaniu do starszych wersji.

Ciekawym aspektem jest wybór częstotliwości odświeżania – jeśli zdecydujemy się na ustawienie 90 Hz, czas pracy skraca się o około 75 minut. W przypadku oglądania wideo, przy jasności 150 cd/m², urządzenie potrafi pracować nawet przez 16 godzin, co jest imponującym wynikiem jak na laptop z panelem OLED o wysokiej rozdzielczości.

Czas ładowania laptopa również nie rozczarowuje – włączone urządzenie osiąga pełne naładowanie po 125 minutach, a już po 70 minutach mamy do dyspozycji aż 80% pojemności baterii. To sprawia, że ładowanie jest szybkie i wygodne, idealne do krótkich przerw w trakcie intensywnej pracy lub podróży.

Na co pozwoli Lenovo Yoga Slim 7x z procesorem ARM?

Lenovo Yoga Slim 7x / fot. gsmManiaK.pl

Microsoft podjął pewne kompromisy, aby w komputerach z serii Copilot+ wydłużyć czas pracy na baterii. Przejście z układów x86 na architekturę ARM, jak w przypadku procesora Snapdragon X Elite w Yoga Slim 7x, wiąże się z ograniczeniami dotyczącymi niektórych aplikacji.

Mimo że większość popularnych programów, takich jak Zoom, Adobe Photoshop, Slack czy DaVinci Resolve, jest dostępna, warto upewnić się, czy nasza ulubiona aplikacja jest kompatybilna z nową technologią. Na szczęście kluczowe narzędzia Microsoftu, takie jak Word, Excel i PowerPoint, działają bezproblemowo, co jest dobrą wiadomością dla użytkowników o uniwersalnych wymaganiach.

Dla tych, którzy szukają laptopa głównie do podstawowych zadań, takich jak przeglądanie internetu, strumieniowanie muzyki czy tworzenie dokumentów, Yoga Slim 7x z procesorem Snapdragon X Elite to wygodne rozwiązanie. Niemniej bardziej zaawansowani użytkownicy powinni sprawdzić dostępność specjalistycznych wersji programów pod kątem obsługi architektury ARM– szczególnie że część z nich jest dostępna na razie w wersjach beta lub emulowanych, co może wpływać na płynność działania.

Największym wyzwaniem dla komputerów z systemem Windows na ARM w 2024 roku pozostaje obsługa gier. Podczas testów Yoga Slim 7x, podobnie jak Surface Pro 11 z procesorem Snapdragon, miał problemy z płynnym uruchomieniem starszych tytułów, takich jak Shadow of the Tomb Raider. Wydajność graficzna na procesorze Adreno spada poniżej poziomu grywalności, co widać po zacinaniu się przy bardziej dynamicznych scenach. Jednocześnie mniej wymagające gry, działały znacznie płynniej, co pokazuje, że laptop nadaje się do prostszych rozgrywek.

Lenovo Yoga Slim 7x / fot. gsmManiaK.pl

Dla wielu użytkowników brak wydajności w grach może nie być problemem, ale warto o tym pamiętać. Lenovo Yoga Slim 7x nie jest bowiem laptopem gamingowym i nie posiada dedykowanej karty graficznej, co jasno wskazuje, że sprzęt nie był projektowany z myślą o graczach. Dla tych, którzy liczą na pełne wsparcie w tej dziedzinie, wybór sprzętu na architekturze x86 i z dedykowanym GPU może okazać się koniecznością.

Funkcja Copilot w Lenovo Yoga Slim 7x sprawdza się dobrze. W trakcie testów, gdy sprawdzałem chatbota Copilot w różnych trybach, byłem pod wrażeniem jego możliwości. Bez względu na to, czy prosiłem o pomoc przy prostych kalkulacjach, przeprowadzałem symulowany wywiad, czy tworzyłem konspekt powieści, Copilot oferował odpowiedzi na poziomie – były one spójne, przemyślane i dobrze umotywowane. Dodatkowym atutem jest możliwość włączenia wtyczek, które rozszerzają funkcjonalność, na przykład o opcje prowadzenia rozmów lub wsparcie w zakupach online.

Skorzystałem też z dwóch nowości w Microsoft Paint: Cocreator i Image Creator, opartych na modelu AI DALL-E. Cocreator to funkcja, która pozwala użytkownikowi przekształcić własny rysunek w obraz generowany przez AI, gdzie można wybrać zarówno styl, jak i poziom „kreatywności” – decydujący o stopniu wpływu sztucznej inteligencji na końcowy efekt. Daje to ciekawą opcję dla tych, którzy chcą podrasować swoje grafiki, dodając im artystycznego wyrazu.

Funkcja Image Creator działa na bazie systemu kredytowego, co może być pewnym ograniczeniem. Po założeniu konta użytkownik dostaje początkowy pakiet 50 kredytów, przy czym każde wygenerowanie obrazu kosztuje jeden kredyt. Po wykorzystaniu limitu konieczne jest dokupienie dodatkowych kredytów, co dla niektórych użytkowników może być drobnym wyzwaniem.

Czy warto kupić Lenovo Yoga Slim 7x?

Lenovo Yoga Slim 7x / fot. gsmManiaK.pl

W miarę jak technologia laptopów z procesorami opartymi na architekturze ARM takich jak Copilot+ zdobywa coraz większą popularność, wybór nowego urządzenia z Windows 11 może być wyzwaniem. Microsoft oraz jego partnerzy, w tym Lenovo, intensywnie pracują nad tym, aby innowacje w tym zakresie działały bezproblemowo. W tej sytuacji Lenovo Yoga Slim 7x wyróżnia się jako solidna inwestycja dla osób poszukujących nowoczesnego laptopa, który sprosta ich wymaganiom przez długi czas.

Dla tych, którzy potrzebują laptopa, który natychmiast uruchomi wszystkie ulubione aplikacje, klasyczne opcje, mogą być idealne. Jednak jeśli chcesz mieć smukły i lekki laptop, który łączy długi czas pracy na baterii z solidną wydajnością i znakomitym wyświetlaczem, Lenovo Yoga Slim 7x staje się jedną z najlepszych opcji na rynku.

Jego nowoczesny design oraz zastosowanie procesora Snapdragon X Elite X1E80100 sprawiają, że to urządzenie nie tylko świetnie wygląda, ale także działa wydajnie w codziennym użytkowaniu. Z całą pewnością Yoga Slim 7x to laptop, który łączy w sobie wygodę, funkcjonalność i nowoczesne technologie, co czyni go doskonałym wyborem dla osób szukających sprzętu, który będzie im towarzyszył przez długi czas.

Ocena końcowa testu [1-10]: 8.4

  • Dla gracza7
  • Do pracy9
  • Do podróży9
  • Dla grafika8
ZALETY
  • Wydajny procesor Snapdragon X Elite
  • Długi czas pracy na baterii
  • Wyświetlacz OLED o wysokiej jakości
  • Lekka i smukła konstrukcja
  • Cichy i wydajny system chłodzenia
  • Wysoka jakość wykonania
  • Nowoczesny design
WADY
  • Ograniczenia procesora Snapdragon w grach 3D
  • Brak gniazda słuchawkowego 3,5 mm
  • Brak czytnika linii papilarnych
  • Obudowa podatna na odciski palców

Paweł Gajkowski

Najnowsze artykuły

  • Newsy
  • Telefony

Być może za wcześnie skreśliłem tegoroczne flagowce. Znalazłem ważny powód, żeby je kupować

Być może zbyt surowo oceniłem flagowce pracujące na procesorze Snapdragon 8 Elite. Są gorące, ale…

21 listopada 2024
  • Gry i aplikacje
  • Newsy

Nowa darmowa gra w Epic Games Store. Jest bardzo mrocznie

Epic Games Store znów rozdaje nową grę za darmo. Tym razem jest mrocznie i tajemniczo.…

21 listopada 2024
  • Newsy
  • POCO
  • Telefony
  • Xiaomi

Mamy globalne potwierdzenie POCO F7 (Pro i Ultra). Smartfony Xiaomi wkrótce w Polsce

Do globalnej premiery zmierza POCO F7 oraz POCO F7 Ultra. Certyfikacja smartfonów Xiaomi to świetna…

21 listopada 2024
  • Honor
  • Newsy
  • Telefony

Spójrz na tę ślicznotkę. Cienka brzytwa HONOR nie przekroczy nawet 7 mm

HONOR 300 na zdjęciach prezentuje się zjawiskowo. To będzie wyjątkowo cienka brzytwa, która nie przekroczy…

21 listopada 2024
  • Newsy
  • POCO
  • Redmi
  • Telefony
  • Xiaomi

Kupisz to Xiaomi oczami i mam podobnie. Oto nowość, która trafi do Polski, w pełnej krasie

Oto oficjalny wygląd nowego Xiaomi, którego będziemy często polecać. Nazywa się Redmi K80, choć do…

21 listopada 2024
  • Apple
  • Newsy
  • Telefony

Znam datę premiery najtańszego iPhone’a 2025 roku. Nie znam za to nikogo, kto czeka na niego w Polsce

Apple iPhone SE 4 będzie miał premierę w Polsce jeszcze wcześniej, niż oczekiwałem. Smartfon zadebiutuje…

21 listopada 2024