TikTok został pozwany przez rodziców nastolatków, którzy targnęli się na własne życie. Platformie zarzuca się promowanie szkodliwych treści, które zachęcają młodych do podejmowania tak drastycznych kroków.
To, że media społecznościowe mają negatywny wpływ na najmłodszych, wiemy nie od dziś. Stale rozpraszają, powodują kłopoty ze skupieniem się, pamięcią i koncentracją. Mogą powodować także sporo innych problemów, takich jak niską samoocenę najmłodszych, zaburzenia odżywiania, czy nawet zaburzenia nastroju i depresję, także wśród dzieci.
W czołówce mediów, które wydają się najbardziej oddziaływać na najmłodszych znajduje się bez wątpienia TikTok. W ostatnich dniach to właśnie ta platforma stanęła w ogniu krytyki. Jest oskarżana o przyczynienie się do śmierci nastolatków.
Siedem francuskich rodzin zdecydowało się bowiem właśnie pozwać samego TikToka. Twierdzą, że platforma naraziła ich dzieci na chłonięcie szkodliwych treści, które miały przyczynić się do samobójstw dwóch nastolatków. Sprawa złożona w sądzie w Créteil jest pierwszym zbiorowym pozwem tego typu w Europie.
Poszkodowane rodziny wspiera kolektyw Algos Victima – centrum wsparcia prawnego dla ofiar i ich rodzin, którego celem jest pociągnięcie do odpowiedzialności mediów społecznościowych. Oskarżają TikToka o narażanie ich dzieci na niebezpieczne treści, w tym liczne filmy promujące samobójstwo, samookaleczenie, czy zaburzenia odżywiania.
Oskarżający prawnicy zauważają, że TikTok poprzez swoje algorytmy sam decyduje, co zostanie wyświetlone danemu użytkownikowi. Tym samym przykłada swoją rękę do promowania szkodliwych treści. Po raz kolejny jest tu też podnoszona kwestia różnic między TikTokiem w Chinach a globalną wersją aplikacji. W Chinach treści szkodliwe szybko są z niej usuwane – w pozostałych krajach już nie.
Jeśli sąd zdecyduje o winie TikToka, taki wyrok będzie czymś bezprecedensowym. Być może to już czas, aby także Unia Europejska przyjrzała się poczynaniom chińskiej platformy na naszym kontynencie. Czekamy na dalszy rozwój tej sytuacji.
Na innej platformie społecznościowe ostatnio także sporo się dzieje. Szef Instagrama przyznał, że tylko materiały najpopularniejszych użytkowników serwisu dostępne są w najwyższej jakości. Innymi słowy – im mniej popularny jesteś, tym gorszą jakość będzie miał Twój materiał:
https://www.gsmmaniak.pl/1526556/instagram-mniejsza-popularnosc-gorsza-jakosc/
Źródło: Phonearena, opracowanie własne
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
AI zdaniem Toyoty i NTT będzie w stanie przybliżyć obie marki do wizji „zerowych wypadków”.…
W sieci pojawiła się zapowiedź tańszego odpowiednika Samsunga Galaxy Z Flip 6. Podobno istnieją plany…
Samsung podpatrzył u Apple rozwiązanie, które sam chce zastosować teraz w One UI 7. Chodzi…
Samsung Galaxy S25 w każdej wersji ostatecznie potwierdził design dzięki producentowi etui. Zmiany są dokładnie…
Samsung Galaxy S25 nie będzie mieć problemów z procesorem w Polsce. Wiemy już, że dostaniemy…
HONOR X9c odbył oficjalną premierę. Otrzymał ciekawe rozwiązania jak np. certyfikat IP65M czy pojemna bateria…