BLIK to system płatności, z którego korzystają chyba wszyscy. Niestety to przydatne narzędzie stało się również potężną bronią w rękach oszustów. Na szczęście policja wciąż regularnie eliminuje takie osoby z działania, zwiększając bezpieczeństwo BLIK-a.
BLIK to system płatności cieszący się ogromną popularnością. Wśród moich znajomych nie ma osoby, która by go nie posiadała. Przyznam szczerzę, że sam korzystam z niego na tyle często, że ciężko byłoby mi się z nim rozstać. Jak jednak zwykle w tego typu sytuacjach bywa, za wygodnym sposobem płacenia kryję się również pewne ryzyko.
Oszustwa posługujące się metodą na BLIK-a stają się coraz bardziej powszechne. Złodzieje bardzo często podszywają się pod znajomych różnych osób, a następnie próbują wyłudzić od nich pieniądze. Oszust po otrzymaniu kodu działa natychmiast, wypłacając gotówkę z bankomatu. Na szczęście funkcjonariusze regularnie starają się wyłapywać takich ludzi. Jedno z zatrzymań miało miejsce stosunkowo niedawno.
W jednym z niedawnych przypadków, policjanci z Kobyłki zdołali zatrzymać mężczyznę, który wypłacał pieniądze pochodzące z przestępstwa metodą na BLIK-a. W celu utrudnienia identyfikacji był na miejscu ubrany w ciemne ubrania, kaptur, a w dodatku miał zakrytą twarz. Poruszał się na hulajnodze elektrycznej, ale gdy zorientował się, że jest obserwowany, porzucił pojazd i zaczął uciekać pieszo.
Dzięki szybkiej reakcji funkcjonariuszy został zatrzymany. Znaleziono przy nim kwotę 6,5 tys. złotych oraz dwa telefony komórkowe. Policja ustala teraz, ile osób padło ofiarą jego działań i ile podobnych przestępstw mogło zostać popełnionych w ostatnich tygodniach. Za przestępstwo oszustwa kodeks karny przewiduje karę nawet do 8 lat pozbawienia wolności.
W pierwszej kolejności warto zweryfikować, czy osoba prosząca o pieniądze rzeczywiście jest naszym znajomym. Najprostszym sposobem może być jeden szybki telefon, który pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości. Jeśli rzekomy znajomy odmówi rozmowy telefonicznej, warto zadać mu pytanie, na które tylko on zna odpowiedź. Dodatkowo, sprawdzenie profilu tej osoby w mediach społecznościowych może pomóc wykryć coś podejrzanego, co powinno wzbudzić naszą czujność.
Dobrą praktyką jest również dokładne sprawdzenie danych transakcji przed jej zatwierdzeniem – mogą pojawić się szczegóły, które zasygnalizują, że coś jest nie tak. Osoby starsze, które nie czują się pewnie w świecie cyfrowym, mogą poprosić o pomoc młodsze pokolenie. Często bywa, że młodsi są bardziej wyczuleni na pewne niuanse, co może skutecznie pomóc uniknąć oszustwa.
Źródło: Policja
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Tani Xiaomi Smart Band 9 Active zdradza swoją cenę jeszcze przed oficjalną premierą. Przystępna cenowo…
Na smartfonie Nothing Phone (2) udostępniono Androida 15. Jest malutki haczyk, aby cieszyć się najnowszym…
Xiaomi MIX Flip to najnowszy składany smartfon tego typu na polskim rynku, który jawi się…
Cieniutka brzytwa z szybkim ładowaniem to spełnienie niejednego ManiaKa. No bo jak nie cenić energooszczędnego…
Czyżby już nikt nie chciał kupować drogich smartfonów Xiaomi? Xiaomi 14T lekko miesiąc po premierze…
OnePlus Nord CE 4 Lite 5G mocno staniał w Polsce. Średniaka z baterią 5110 mAh,…