Po udanym mikrofonów krawatowych Mozos MX1-DUAL, producent postanowił stworzyć następcę, który powalczy o konsumentów szukających czegoś mniejszego i bardziej podręcznego. Zapraszam na test Mozos MX2-DUAL.
Spis treści
Mikrofony krawatowe cieszą się popularnością wśród wielu osób – tak YouTube’rów, dziennikarzy, jak i ludzi zajmujących się chociażby podcastem. Zastosowań jest bowiem całkiem sporo, a wygoda ich użytkowania jest zwykle dużo lepsza od „tradycyjnych rozwiązań”. Dlatego też przyjrzymy się kolejnemu tego typu urządzeniu. Oto test Mozos MX2-DUAL.
Zacznijmy od ceny
W testowanym wariancie, który zawiera 2 mikrofony, kosztuje on 150 złotych, co jest naprawdę niewygórowaną kwotą za tego typu zestaw.
Jest także opcja zakupienia MX2-SINGLE, który dostaniecie za nieco mniej, bo 110 złotych. Jest to więc najtańsze z dotychczas testowanych rozwiązań. Czy okaże się z tego powodu najgorsze?
Specyfikacja Mozos MX2-DUAL
Na sam początek przyjrzyjmy się temu, co na papierze ma do zaoferowania taki zestaw, składający się z dwóch mikrofonów oraz odbiornika.
- Zakres częstotliwości: 2,4 GHz
- Częstotliwość próbkowania: 44,1 KHz (32 KHz z redukcją szumów)
- Pasmo przenoszenia dźwięku: 20 Hz – 20 KHz
- Zniekształcenia: –
- Moc RF: 2dBm
- Czułość odbioru: -38 dB±1 dB
- Stosunek sygnału do szumu: ≥70 db
- Wbudowana bateria: 110 mAh
- Waga: 10 gram/szt
- Materiał: ABS
Oprócz tego, warto wspomnieć, że odbiornik waży jedynie 5 gram, a czas działania na baterii mikrofonów wynosi do 9 godzin.
Co zawiera testowany zestaw?
Choć tutaj to może najpierw, w czym do nas dociera. Jest to niewielkie, kwadratowe pudełeczko, na którego odwrocie znajdziemy specyfikację omawianego produktu. Najważniejsze jest jednak to, co w jego wnętrzu:
- 2x mikrofon;
- Odbiornik;
- Przewód USB-A do USB-C;
- 2x osłona przeciwwiatrowa;
- Etui;
- Instrukcja obsługi.
Całkiem bogato jak na tak tani zestaw. W przypadku chociażby Fifine M8, nie było mowy o etui. Poprzednik w postaci Mozos MX1-DUAL już jednak takowe posiadał.
Jak skonfigurować Mozos MX2-DUAL do pracy?
Jest to banalnie proste oraz bardzo podobne do wcześniej testowanych zestawów. Odbiornik podłączacie do smartfona wyposażonego w złącze USB-C. Następnie włączacie mikrofon (lub mikrofony) i większa część roboty za nami. Trzeba pamiętać, że powinny one świecić stałym, niebieskim światłem, kiedy są już połączone. W niektórych smartfonach może być konieczne przełączenie się z jego własnych mikrofonów, na te podłączone, jednak to również jest łatwo dostępne.
Powyżej pokazany jest ten proces na przykładzie modelu Google Pixel 9 Pro. Wracając jednak do samych krawatówek, telefon można w dalszym ciągu ładować, gdyż odbiornik posiada złącze USB-C, które także do tego służy. Jest obecna również redukcja szumów, do której włączenia bądź wyłączenia służy suwak umieszczony pod przyciskiem „power”. Ten z kolei ma również funkcję wyciszenia, jeżeli naciśniemy go w trakcie użytkowania mikrofonów.
Sprawdźmy, jak Mozos MX2-DUAL wypada w terenie
Aby tradycji stało się zadość, to i ten model postanowiłem sprawdzić w podobnym scenariuszu, co dwa poprzednie. Mowa więc o sprawdzianie „w terenie”, ale także w pomieszczeniu, które charakteryzuje się pogłosem. Oprócz tego, jest również i porównanie do poprzednika oraz konkurencji w postaci Fifine M8. Zostawiam Was zatem z materiałem wideo.
Jakościowo myślę, że można zaliczyć poprawę względem modelu MX1 w kontekście dźwięku. Oprócz tego dużo łatwiej przełącza się redukcję szumów, aczkolwiek słychać, że nadal jest – w momencie użytkowania jej – gorsza jakość rejestrowanego głosu. Na plus na pewno zaliczyć należy także głośność. Czy jednak pokonuje konkurencję? Zdecydowanie jest to – moim zdaniem – zażarta rywalizacja, choć patrząc na wyposażenie i cenę, wskazałbym testowany zestaw jako zwycięski.
Lepszy od poprzednika? Podsumowanie testu Mozos MX2-DUAL
Przyszedł czas na to, by zebrać całość tego, czego dowiedzieliśmy się razem z tego testu. Na początek, przypomnijmy jednak cenę – 150 złotych. Budżetowe rozwiązanie, które jednak zdecydowanie radzi sobie ponad normę. Co jednak zaliczamy tutaj na…
Plus
Przede wszystkim niską cenę, choć to nie pomogłoby, gdyby nie wysoka jakość dźwięku w tym budżecie. Jest to najprawdopodobniej najlepszy zestaw mikrofonów krawatowych do 200 złotych, jaki jesteście w stanie nabyć. Oprócz tego mamy fajny oraz przydatny zestaw akcesoriów, czy prostą konfigurację całości, a także – mówiąc ogólnie – obsługę.
Minus
W zasadzie widzę jeden, jakim jest obniżenie jakości nagrywanego audio, jeżeli korzystamy z redukcji szumów, jest to słyszalne, choć każdy musi samodzielnie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest w stanie poświęcić nieco jakość za to, że słychać głównie jego, a nie szum lasu, czy sąsiadów z góry.
Cya!
ZALETY
|
WADY
|
Bezprzewodowe mikrofony krawatowe do smartfona – hit czy kit? Oto test Mozos MX1-DUAL
Ceny Mozos MX2-DUAL
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.