Fitbit Charge 6/ fot. producenta
Inteligentna opaska Fitbit może nie tylko mierzyć naszą kondycję fizyczną, ale i stan naszego zdrowia psychicznego. Wyniki badań dotyczące diagnostyki choroby afektywnej dwubiegunowej mówią jasno – smartwatche są w tej kwestii nieocenione.
Smartwatche i opaski fitness od lat goszczą na naszych nadgarstkach, zbierając informacje o naszym zdrowiu i codziennej aktywności. Tym samym są w stanie nie tylko monitorować naszą aktywność, ale i stan naszego zdrowia – a nawet powiadomić nas o kłopotach.
Nie raz pisaliśmy już na łamach gsmManiaKa o smartwatchach, które ostrzegały użytkowników o nadchodzącym zawale, czy poinformowały o tym, że z sercem czy płucami użytkownika może być pewien problem. Teraz wszystko wskazuje na to, że zegarki są w stanie rozpoznawać także zaburzenia psychiczne.
Naukowcy z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie przeprowadzili badania, w których wykorzystali dane zebrane przez opaski Fitbit oraz algorytmy uczenia maszynowego do wykrywania epizodów depresji i manii u osób z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym. Wyniki wskazują, że takie podejście może skutecznie wspierać monitorowanie i leczenie tego schorzenia.
Fitbit Charge 6 / fot. gsmManiaK.pl
W badaniu uczestniczyło 54 dorosłych z rozpoznanym zaburzeniem. Przez dziewięć miesięcy nosili oni opaski Fitbit Inspire, które rejestrowały dane dotyczące aktywności fizycznej, tętna i snu. Co dwa tygodnie uczestnicy wypełniali także kwestionariusze oceniające nasilenie objawów depresji i manii.
Zebrane informacje posłużyły do stworzenia algorytmu uczenia maszynowego, który analizował 17 zmiennych, takich jak liczba kroków, czas spędzony w bezruchu, tętno spoczynkowe czy efektywność snu. Algorytm ten osiągnął 80,1% dokładności w wykrywaniu objawów depresji oraz 89,1% w identyfikacji objawów manii.
Fitbit Sense 2/ fot. producenta
Takie zbieranie danych z naszych smartwatchy, w połączeniu z zaawansowaną analizą, może stać się narzędziem wspierającym wczesne wykrywanie zmian nastroju u osób z chorobą afektywną dwubiegunową. To umożliwiłoby o wiele szybszą interwencję terapeutyczną już za pośrednictwem zwykłego urządzenia, które stale mamy na naszym nadgarstku.
https://www.gsmmaniak.pl/1463278/fitbit-charge-6-test-recenzja-opinia/
Źródło: New Atlas, opracowanie własne
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Nie tylko składane smartfony, ale także średniopółkowe. Motorola edge 60 (pro) oficjalnie pojawiają się w…
Kompaktowe smartfony wracają do łask. Już kolejny z nich przygotowuje się do premiery i będzie…
Składane smartfony premium na miarę 2025 roku już tu są. Motorola razr 60 (ultra) zostały…
W sieci pojawia się coraz więcej przecieków na temat Nothing Phone 3 - tym razem…
Wielki powrót vivo do Polski to już fakt! Producent zaprezentował aż cztery smartfony, a wśród…
W sieci pojawiała się pełna lista smartfonów Xiaomi, Redmi i POCO z aktualizacją do HyperOS…