Jak sprawić, by telefon z Androidem dłużej działał na baterii? Mam dla Ciebie 7 podpowiedzi, dzięki którym rzadziej będziesz ładować smartfona. Sam z nich korzystam na co dzień.
Dobry aparat. Żeby się nie zacinał. No i lepsza bateria. Od lat to te zapytania królują wśród kupujących nowy telefon. Dwa pierwsze zagadnienia szeroko opisaliśmy w innych poradnikach, które znajdziesz na naszym serwisie.
Czas rozprawić się z półprawdami, mitami i wskazówkami o tym, jak sprawić, by telefon działał dłużej na baterii.
AoD, czyli ekran ciągle włączony
Od tego punkt postanowiłem zacząć, ponieważ nie jest on dostępny dla każdego smartfona. AoD, czyli ekran zawsze włączony, to domena wyłącznie telefonów z wyświetlaczem AMOLED. Dla tych z LCD istnieje jego namiastka, ale ona zużywa jeszcze więcej energii.
Zastanów się, czy na pewno potrzebujesz ciągłego podświetlenia fragmentu ekranu, by widzieć powiadomienia. Moim zdaniem jest to niewarte zużycia prądu. Dla mnie to odpowiednik ciągle włączonego telewizora w mieszkaniu, żeby coś szumiało w tle. Marnotrawstwo energii.
Bateria adaptacyjna, czyli Twój najlepszy przyjaciel na Androidzie
Tryb „bateria adaptacyjna”, w niektórych smartfonach znana jako „oszczędzanie baterii”, to potężne narzędzie dla tych, którzy cenią sobie możliwie najdłuższy czas działania smartfona bez ładowania. Dobra wiadomość jest taka, że znajdziesz je (choć czasami pod różnymi nazwami u każdego producenta).
Wejdź w Ustawienia->Bateria->Oszczędzanie baterii i włącz ją jednym kliknięciem.
Tryb ciemny to obowiązek każdego szanującego się człowieka
Jeśli w 2024 roku nadal korzystasz z jasnego trybu na swoim smartfonie, to musisz mieć kompletnie gdzieś technologię, albo nienawidzić samego siebie. Tryb ciemny to król Androida jak szczupak jest królem wód – cytując klasyka.
Do tego zużywa mniej energii na ekranach AMOLED, ale to pewnie już wiesz.
Automatyczna jasność to Twój największy wróg
Nowe telefony prześcigają się w oferowaniu rekordowych jasności. Te 3, 4 czy nawet 6 tysięcy nitów jest zwykle uzyskiwane w treściach HDR, ale podczas testów trudno nie odnieść wrażenia, że wszystkie wyświetlacze we flagowcach są dla mnie za jasne.
Na zdjęciu widzisz telefon, który flagowcem zdecydowanie nie jest. Mimo tego (zdjęcie było robione o 12 w południu w bezchmurny dzień) 18% w zupełności wystarczy, by wszystko było idealnie czytelne. Automat proponował 37%. Oszczędność energii jest tu więcej niż oczywista.
Wyrzuć dodatkowe konta z synchronizacji
Być może to ja jestem dziwny, ale mój prywatny telefon ma zdecydowanie za dużo kont do synchronizacji. Messenger, WhatsApp, 4 różne maile, Slack… mogę tak wymieniać. Czy na co dzień potrzebuję synchronizacji wszystkiego, co na nie przychodzi? Absolutnie nie.
Wyłącz synchronizację niepotrzebnych kont, a z dnia na dzień poczujesz, że Twój telefon bez ładowania pracuje dłużej. Jak to zrobić? Wejdź w Ustawienia->Hasła i konta, a następnie odznacz te, które nie muszą synchronizować się co kilka minut.
Wyłącz powiadomienia z niepotrzebnych aplikacji
Taką samą politykę stosuję w stosunku do powiadomień. Każda aplikacja chciałaby wysyłać nam powiadomienia. YouTube, Facebook, Instagram, reszta Social Media, Gmail, Chrome, gry, aplikacje, Uber, Glovo, Pyszne… oszaleć można. Szaleje też bateria, która mocno cierpi na tym chaosie.
Ogranicz ilość powiadomień w ustawieniach. Podziękuje Ci Twoje zdrowie psychiczne, a po ładowarkę zacznie sięgać znacznie rzadziej.
Nie korzystaj z Asystenta Google
Na koniec zostaje nam Asystent Google, czy tam Gemini – zależy od smartfona i wersji Androida. Sam nie korzystam z niego wcale i odmawiam mu wszelkich zgód na korzystanie z czegokolwiek. Rozumiem jednak, że niektórzy nie mogą bez niego żyć.
Nawet oni jednak będą w stanie ograniczyć zużywane przez asystenta zasoby i energię. Wystarczy, że nie pozwolisz mu ciągle działać w tle i nasłuchiwać, a zużycie energii mocno spadnie. Do jego funkcji nadal uzyskasz dostęp, przytrzymując przycisk blokady.
Nawet tani telefon może działać lepiej, jeśli skorzystasz z naszego poradnika. Kilka wskazówek i trików w ustawieniach sprawi, że przestaniesz myśleć o wymianie smartfona na nowy. To wszystko bez roota, czyli godzin dodatkowej zabawy.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.