BLIK/ fot. BNP Paribas
BLIK nie jest tak niezawodny, jak wielu z nas uważa. Przekonał się o tym pan Łukasz, który opłacił w swojej aplikacji bankowej cudzy obiad. Co dalej? Polski Standard Płatności rozkłada ręce.
Czy to w ogóle możliwe, aby zobaczyć nie swój kod BLIK w aplikacji bankowej? Okazuje się, że tak, o czym na własnej skórze przekonał się pewien Polak – i nie bez powodu wzbudziło to niemałe zamieszanie.
Sprawa, która początkowo wyglądała jak potencjalne oszustwo, szybko trafiła do sieci, budząc wątpliwości co do bezpieczeństwa systemu płatności BLIK. Co dokładnie się wydarzyło?
Z redakcją Niebezpiecznik skontaktował się pan Łukasz, któremu to przydarzyła się ta niecodzienna historia. Mężczyzna chciał zapłacić za swoje zakupy właśnie z użyciem kodu BLIK. Cała procedura przebiegała bez problemów. Wpisał kod, a następnie miał w aplikacji swojego banku PKO BP potwierdzić transakcję.
Okazało się jednak, że przez nieuwagę pan Łukasz potwierdził transakcję, która nie była wcale płatnością za jego zakupy, a cudzym zamówieniem z Pyszne.pl na kwotę 51,79 złotych.
Jak to możliwe, że to takiej sytuacji w ogóle doszło? Wygląda na to, że dokładnie w tym samym momencie inny użytkownik wygenerował kod do zapłaty za swoje zakupy – w tym wypadku zamówienie z Pyszne.pl. Jakimś sposobem to właśnie to zamówienie potwierdził pan Łukasz. Potwierdził to już także sam zespół do spraw BLIK:
Po dokładnej analizie Pana sprawy, Zespół BLIK zaobserwował, że doszło do sytuacji, w której inny użytkownik wpisał wygenerowany przez Pana kod. Zbieg czasu był na tyle niefortunny, że doszło do zaakceptowania przez Pana płatności innego użytkownika pyszne.pl […].
– poinformował poszkodowanego Polski Standard Płatności, odpowiedzialny za BLIKA.
fot. PKO BP
Polski Standard Płatności tłumaczy także, że w tym wypadku zgodnie z ustawą o usługach płatniczych, pan Łukasz ma możliwość pisemnego zwrócenia się do swojego banku o pozyskanie danych tej osoby w celu odzyskania środków. I to tyle – na tym sprawa się kończy.
Ta historia jasno pokazuje, że nawet najbardziej nowoczesne i zaawansowane systemy nie działają idealne i podatne są na pomyłki i usterki. Warto zwracać dokładną uwagę na każdą transakcję, jaką potwierdzamy z użyciem BLIKA. Warto także regularnie monitorować swoje transakcje oraz zgłaszać wszelkie nieprawidłowości do banku.
Różnego rodzaju oszustwa na BLIK także zbierają żniwo. Całe szczęście funkcjonariuszom udało się odszukać kolejnego przestępcę:
https://www.gsmmaniak.pl/1560106/uzytkownicy-blik-oszusci-internetowi-popularna-metoda/
Źródło: Niebezpiecznik, opracowanie własne
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
iPhone 16 staniał w Polsce i teraz w promocji warto rozważyć jego zakup, jeżeli konkurencyjne…
Amazon nieprzerwanie od kilku dobrych miesięcy kusi graczy rozdawnictwem kapitalnych gier w ramach abonamentu. Tym…
Santander bije na alarm, wydając arcyważny komunikat do wszystkich swoich klientów i nie tylko. Chodzi…
realme 14T to bardzo tani telefon, choć jego specyfikacja wcale na to nie wskazuje. Cena…
Samsung Galaxy XCover 7 Pro ma wymienną baterię i dobry procesor. Mógłby być jednym z…
Samsung Galaxy Tab Active 5 Pro może działać bez baterii, a sama bateria jest bardzo…