fot. Alior Bank
Alior Bank ostatnio wydał tak ważną wiadomość 31 stycznia. Teraz instytucja przychodzi z kolejnym arcyistotnym komunikatem – jak można wyczytać na stronie, chodzi o nowe zagrożenie, zyskujące na popularności.
Alior Bank już zdążył przyzwyczaić swoich klientów do wydawania cyklicznych wiadomości na różnego rodzaju tematy, które zostały przez instytucję odpowiednio skategoryzowane. Jeden z segmentów został nazwany “nowe zagrożenia” – popularny bank wydał kilka dni temu jeden z ważniejszych komunikatów na przestrzeni ostatnich miesięcy. Dla własnego dobra lepiej się z nim zapoznać.
fot. informacje prasowe
Tym razem sprawa dotyczy właściwie wszystkich użytkowników internetu, nie tylko klientów banków. Nowa fala oszustw opiera się na technologii deepfake, która umożliwia tworzenie realistycznych materiałów audio i wideo. Przestępcy wykorzystują wizerunki znanych osób lub bliskich ofiary, by zdobyć zaufanie i wyłudzić pieniądze. Manipulacja głosem lub obrazem często wygląda na tyle przekonująco, że trudno od razu zauważyć nieścisłości.
Szczególnie niebezpieczne są przypadki, gdy deepfake zostaje wykorzystany w rozmowach telefonicznych lub podczas wideokonferencji. Cyberprzestępcy, podszywając się np. pod pracownika banku czy przełożonego, mogą nakłaniać do wykonania przelewów lub podania danych logowania.
Alior Bank apeluje o szczególną ostrożność i przypomina, że żadna instytucja nie prosi o podawanie haseł czy realizowanie przelewów. Jeśli kontakt wzbudza, choć cień podejrzeń, należy przerwać rozmowę i samodzielnie zweryfikować jej źródło. Pomoże Wam to uniknąć nieprzyjemności. Nie jest to jednak wszystko.
fot. Alior Bank
Alior Bank nie zostawia nas jednak z niczym. Instytucja postanowiła zdradzić, jak rozpoznać deepfake oraz, w jaki sposób sobie z nim poradzić. Wciąż bowiem można wychwycić jego poważne wady – przykładem są nienaturalne ruchy twarzy, brak mrugania czy mechaniczny ton głosu. Czasem zdradza go także niedbałe tło lub błędne szczegóły w otoczeniu. Istnieje więc szansa na wypatrzenie nieprawidłowości.
Kluczowym krokiem w ochronie przed oszustwami jest weryfikacja źródła każdej podejrzanej informacji. W przypadku dziwnych newsów sprawdzajcie oficjalne kanały komunikacji, najlepiej w kilku mediach. Jeśli sprawa dotyczy bezpośrednio bankowości, warto w takim wypadku zadzwonić na oficjalną infolinię instytucji lub udać się do najbliższej placówki.
Źródło: Alior Bank
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Wyciekła europejska cena średniaka HONOR 400. Ile będzie kosztować smartfon z wyjątkową baterią, dobrym Snapdragonem…
Szukasz tanich słuchawek w promocji? Mam dla Ciebie okazję za jedyne 59 złotych! Ofertę przygotowaną…
Legendarny RTS od Blizzarda – Warcraft I: Remastered do kupienia za 21,50 zł? To nie…
Nie da się ukryć, że sukces serii Nothing Phone 3a jest zdecydowanie pozytywem dla marki.…
Jaki kupić tani smartwatch? Mam dla Ciebie polską promocję, która pozwoli Ci zaoszczędzić sporo gotówki.…
Wygląda na to, że premiera iQOO Z10 Turbo Pro zbliża się wielkimi krokami. Zaufane źródło…