Google Android jest mobilnym systemem operacyjnym, który zadomowił się w milionach smartfonów na całym świecie. Zdobywa udziały rynkowe w zastraszającym tempie, a to za sprawą ogromnego wsparcia producentów słuchawek, mających wielką nadzieję na poważne pieniądze.
Dziesiątki modeli telefonów dostępnych na rynku satysfakcjonują potencjalnego klienta, ponieważ może on wybrać dowolną słuchawkę, jednocześnie nie przejmując się olbrzymimi kosztami zakupu. Inaczej rzecz się ma z samym Androidem, który w wielu urządzeniach jest w przestarzałej, nieaktualnej wersji. W znacznej mierze jest to wina samego telefonu, bowiem jego podzespoły nie są w stanie uciągnąć najnowocześniejszego oprogramowania dostępnego na rynku. Problem fragmentacji omawianego systemu poruszany jest od dawien dawna, ale nie zapowiada się na jakiekolwiek radykalne zmiany w tym temacie.
Redaktorzy z witryny internetowej gsmArena zaprezentowali światu infoglikę, na jakiej przedstawiony został procentowy udział poszczególnych odsłon systemu Google Android. Są interesujące fakty? Jak najbardziej. Otóż najpopularniejszy okazał się Android w wersjach od 2.3 do 2.3.7, czyli wszystkim znany Gingerbread. Jest na ponad połowie wszystkich smartfonów, jednak jego udziały systematycznie, choć niezwykle wolno spadają na rzecz wersji oznaczonej numerem 4.0, który napędza czwartą część urządzeń z systemem firmy Google. Warto mieć na uwadze fakt, iż przez edycję Ice Cream Sandwich rozumiem zarówno inteligentne telefony, jak i tablety internetowe.
Osobiście uważam fragmentację Androida za największy problem korporacji Google. Niektórzy producenci po premierze swojego „dziecka” zwyczajnie zaniedbują użytkowników, nie wprowadzając oficjalnych aktualizacji do własnych smartfonów. Taka polityka danej firmy zmusza większość klientów do podejmowania cichociemnych kroków bądź wymiany aktualnie posiadanego sprzętu na nowy.
Źródło: gsmArena.com
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.