Long Term Evolution po raz pierwszy pojawił się w 2008 roku. Release 8 nie mogła być jednak użyta na szeroką skalę, podobnie jak następne, dziewiąte wydanie standardu. Dopiero Release 10 charakteryzuje się pełną zgodnością ze zbiorem zasad dla czwartej generacji sieci radiowych. W ciągu ostatnich dwóch lat LTE dorobiło się całkiem pokaźnej pozycji na rynku; jak można dowiedzieć się z raportu GSM Association obecnie stanowi już siedem procent wszystkich połączeń komórkowych na terenie Stanów Zjednoczonych.
USA mają tu kluczowe znajdziecie, bo 48 procent wszystkich urządzeń kompatybilnych z nowym standardem znajduje się na obszarze Ameryki Północnej (z Kanadą włącznie). Europa rozwija się pod tym kątem dużo wolniej. W Azji o obecności LTE – według redaktorów GigaOM – można mówić wyłącznie w Korei Południowej i Japonii.
Dominującą w standardzie 4G siecią jest Verizon, który jako pierwszy z wielkich zdecydował się przystosować swoje łącza do możliwości LTE. W Stanach Zjednoczonych na 20.5 miliona użytkowników z urządzeniami zgodnymi z Long Term Evolution niemal 75 procent to abonenci tego właśnie operatora.
W Polsce największym graczem na rynku jest Polkomtel, do którego należą takie podmioty, jak Plus czy Cyfrowy Polsat.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.