Telefon komórkowy może być niezwykle przydatnym narzędziem do prowadzenia interesu. Dlatego przygotowaliśmy listę 10 funkcjonalnych telefonów, które bez problemu można nabyć w Polsce i z pewnością przydadzą się biznesmenom. Na liście znajdują się urządzenia różnych producentów, które są do siebie bardziej lub mniej podobne, gdyż tworząc ranking, staraliśmy się, aby znalazły się w nim telefony dysponujące szerokim wachlarzem funkcji. Jednak kryterium decydującym o miejscu na liście, jest minimalna cena brutto danego urządzenia według porównywarki Ceneo, w dniu 8 sierpnia 2008 roku.
Trudno wskazać najlepszy telefon dla biznesmena. O tym, czy dany model będzie przydatny decyduje zbyt wiele indywidualnych czynników. Jednak można przyjąć, że generalnie użyteczny będzie popularny system operacyjny i oprogramowanie pozwalające odczytywać dokumenty w różnych formatach, do tego „a-must-have”, to WiFi, 3G, dobrze także, by była klawiatura QWERTY, niezła bateria oraz synchronizacja z komputerem. Aparat cyfrowy oraz GPS wydają się być raczej interesującym, acz niekoniecznym dodatkiem.
Same funkcje dostępne w telefonach nie miały wpływu na hierarchię. Wyszliśmy bowiem z założenia, że każdy biznesmen musi samodzielnie dobrać komórkę spełniającą jego potrzeby.
10. HTC TyTN II (Kaiser) cena od 1499 do 2157 złotych
Ten smartfon (choć można go bez obaw nazwać palmtopem) to następca niezwykle udanego modelu HTC TyTN. Mózgiem urządzenia jest procesor Qualcomm MSM7200 400Mhz zaś na wydajność systemu wpływa dostępna pamięć RAM – 128MB i ROM – 256MB. W telefon wbudowano dwa aparaty cyfrowe: pierwszy o matrycy 3.2Mpix z funkcją autofokus oraz drugi na potrzeby wideorozmowy.
HTC TyTN II wyposażono w dotykowy, 2,8-calowy ekran o rozdzielczości 320×240 pikseli dysponujący paletą 65 tys. kolorów. Obraz może być wyświetlany w trybie pionowym i poziomym, dzięki czemu można wygodnie surfować po Internecie. HTC posiada wysuwaną klawiaturę QWERTY, którą dla wygodnego pisania można ustawić pod kątem w stosunku do wyświetlacza.
Urządzenie korzysta z systemu Windows Mobile 6.0 Professional, wraz z autorskimi dodatkami HTC – HTC Home, HTC Audio Manager i interfejsem HTC Touch Flo. Telefon umożliwia używanie pakietu Pocket Office (Word, Excel, PowerPoint, przeglądarka PDF) Dzięki slotowi kart microSD obsługującym technologię SDHC na telefonie można przechowywać nawet 32GB danych
TyTN II pozwala na korzystanie z łączności WiFi w standardzie 802.11 b+g, Bluetooth 2.0, HSDPA (do 3,6Mbps) oraz, co szczególnie ucieszy kierowców, ma wbudowany odbiornik GPS. Zastosowana bateria ( litowo-jonowa 1350 mAh) zdaniem producenta pozwoli na 400h czuwania lub 6h rozmowy.
Plusy: WiFi, Bluetooth, HSDPA, klawiatura QWERTY, Pocket Office, GPS, slot na SDHC, ekran dotykowy.
Minusy: cena, waga (190g).
9. Eten Glofiish M810 cena od 1344,56 do 1588 złotych
Eten Glofiish M810 pracuje w oparciu o procesor Samsung S3C2442 500 MHz. Ma 256 MB pamięci ROM ale tylko 64 MB SDRAM, co może mieć wpływ na jego funkcjonowanie. Także i tu znajdziemy dwa aparaty cyfrowe – jeden na potrzeby wideorozmowy oraz drugi z matrycą 2Mpix.
Dotykowy ekran urządzenia ma przekątną 2,8 cala oraz rozdzielczość 320×240 pikseli i wyświetla 65 tys. kolorów. Podobnie jak w przypadku urządzenia HTC, ekran obsługuje tryb pionowy i poziomy. W M810 zastosowano wysuwaną klawiaturę QWERTY, ale nie można jej odchylić, co wpływa negatywnie na komfort pisania.
Systemem operacyjnym M810 jest Windows Mobile 6.0 Professional. Dzięki temu można korzystać z pakietu Pocket Office, czy odtwarzacza Windows Media Player 10. Pamięć wewnętrzną telefonu można powiększyć dzięki slotowi kart microSD. Urządzenie obsługuje łączność WiFi w standardzie 802.11 b+g, Bluetooth 2.0 i HSDPA. Podobnie jak w TyTN II, w M810 znajdziemy odbiornik GPS. Nieco słabsza niż w przypadku HTC jest za to bateria. Co prawda wg producenta czas rozmowy jest taki sam (6h), za to czas czuwania jest znacznie krótszy i wynosi 260h.
Generalnie nasuwa się wniosek, że TyTN II i M810 są niezwykle do siebie podobne. M810 ma wprawdzie szybszy procesor, lecz jego działanie spowalnia mniejsza ilość pamięci RAM niż w HTC.
Plusy: WiFi, HSDPA, Bluetooth, GPS, klawiatura QWERTY, ekran dotykowy, Pocket Office
Minusy: mało pamięci RAM, cena
8. HP iPaq 614c Business Navigator cena od 1330 do 1949 złotych
W tym urządzeniu produkcji HP zastosowano szybki procesor Marvell PXA270 520MHz. HP iPaq 614c dysponuje także niezła ilością pamięci: RAM 128MB i ROM 256MB. Na tle TyTN II i M800 pod tym względem prezentuje się najlepiej. W urządzanie wbudowano aparat cyfrowy 3Mpix z 4-krotnym zoomem cyfrowym. Nie znajdziemy w nim natomiast wysuwanej klawiatury QWERTY, co może stanowić pewien problem.
HP iPaq 614c, podobnie, jak w przypadku wyżej opisywanych urządzeń, ma dotykowy ekran o przekątnej 2,8 cala, rozdzielczości 320×240 pikseli i palecie 65tys. kolorów. Smartfon HP pracuje w oparciu o system Windows Mobile 6.0 Professional. Znajdą się w nim tradycyjne aplikacje Windows: Outlook® Mobile, Office Mobile, Internet Explorer® Mobile, Windows Media® Player Mobile, Microsoft ActiveSync, Phone Dialer, Voice Notes, Calculator, Solitaire, Bubble Breaker, Microsoft Live Messenger, Microsoft Live Search oraz dodane przez HP jak: HP iPAQ Mobile Broadband Connect, HP VoiceReply, Voice Commander, MMS Composer, Bluetooth® Manager, Certificate Enroller, HP Photosmart Mobile, HP Help and Support, HP QuickStart Tour, HP Enterprise Mobility Agent.
Dane można przechowywać na kartach microSD, zaś łączność zapewnią Bluetooth 2.0, HSDPA oraz WiFi. Z tym smartfonem ciężko się będzie zgubić ponieważ ma wbudowany odbiornik GPS. Bateria (litowo-polimerowa 1590 mAh) pozwala na 4h rozmowy i 250h czuwania. HP iPaq 614c jest dostępny także w wersji bez aparatu cyfrowego 614 (dla niektórych biznesmenów aparat jest niepożądany).
Plusy: WiFi, HSDPA, Bluetooth, GPS, ekran dotykowy, narzędzia biznesowe HP, Pocket Office.
Minusy: brak klawiatury QWERTY, słaba bateria.
7. Eten Glofiish X800 cena od 1309,00 do 1862,20 złotych
Glofiish X800 to drugi w naszym rankingu produkt firmy Eten – pracuje w oparciu o procesor Samsung SC3 2440 500Mhz. Korzysta z 256 MB pamięci ROM, ale 64 MB pamięci RAM to może być za mało. Jest także aparat cyfrowy 2Mpix, z funkcją autofokus. Oprócz niego w urządzeniu znajdziemy jeszcze jeden aparat wykorzystywany przy okazji wideorozmowy. Niestety, komfort pisania też nie będzie najwyższy, ponieważ nie zdecydowano się na wykorzystanie klawiatury QWERTY.
Dotykowy ekran o przekątnej 2,8 cala i palecie 65tys. kolorów szczególnie imponuje rozdzielczością – 640×480 to naprawdę sporo. Do tego, lubiących korzystać z rysika, z pewnością zainteresuje system rozpoznawania pisam odręcznego. Pod względem software’u, X800 w zasadzie nie różni się od M810 – pracuje w oparciu o Windows Mobile 6.0 Professional, zatem pozwala na korzystanie z Pocket Office i Windows Player 10. Jak wszystkie do tej pory, także ten smartfon korzysta z kart microSD.
Posiadając ten model Eten będzie można korzystać z łączności Bluetooth 2.0, WiFi w standardzie 802.11 b+g, oraz HSDPA (ale jak na 3G dość wolno bo tylko 1.8 Mbps). Nie zapomniano także o nawigacji GPS. Bateria litowo-jonowa o pojemności 1530mAh prezentuje się kiepsko – nawet zdaniem producenta pozwoli na maksymalnie 2,5-5h rozmowy i 150h czuwania.
Plusy: WiFi, GPS, HSDPA, Bluetooth, Pocket Office, dotykowy ekran
Minusy: bardzo słaba bateria, brak klawiatury QWERTY
6. Samsung SGH-i780 cena od 1199 do 1999 złotych
Samsung i780 to pierwszy w naszym zestawieniu telefon ze zintegrowaną klawiaturą QWERTY. Pracuje w oparciu o procesor Marvell Monahan LV PXA-311 (624Mhz) oraz dysponuje 256MB pamięci ROM i 128MB pamięci RAM. Pod tym względem prezentuje się iście imponująco. W urządzeniu zastosowanie znalazły dwa aparaty cyfrowe – pierwszy 2Mpix i drugi wykorzystywany podczas wideorozmowy.
Wbudowany w i780 ekran dotykowy ma przekątną 2,55 cala, rozdzielczość 320×320 pikseli i 65 tys. kolorów. Można z niego korzystać przy pomocy rysika, ale do nawigacji służy także touchpad umieszczony tuż pod wyświetlaczem, działający podobnie jak komputerowy kursor. Urządzenie funkcjonuje dzięki systemowi Windows Mobile 6.0 Professional. Umożliwia to korzystanie z pakietu Pocket Office, czy odtwarzacza Windows Media Player. Do przeglądania Internetu posłuży przeglądarka Opera Mobile 8.65. Oprócz tego rysikiem można także zrobić krótkie notatki, które zapisywane są w pamięci w postaci graficznej. Dane można przechowywać na kartach microSD.
Jak przystało na biznesowy telefon urządzenie korzysta z łączności Bluetooth 2.0, WiFi 802.11 b+g oraz HSDPA z szybkością 3,6 Mbps. Wbudowano także odbiornik GPS. Bateria litowo-jonowa (1480mAh) pozwala na 7h rozmów i 400h czuwania. W zestawie producent dostarcza także zapasową baterię.
Plusy: WiFi, HSDPA, Bluetooth, GPS, ekran dotykowy, klawiatura QWERTY, zapasowa bateria, Pocket Office
Minusy: długie szukanie sygnału GPS, niepopularna rozdzielczość wyświetlacza, co może powodować problemy z kompatybilnością niektórych aplikacji.
4. Nokia E61i cena od 990 do 1628 złotych
Fiński producent proponuje wiele telefonów dla klienta biznesowego. My zdecydowaliśmy się przedstawić Nokię E61i (czyli ulepszoną Nokię E61), ponieważ E51 nie posiada klawiatury QWERTY zaś E71 jest jeszcze w Polsce niedostępna. E61i ma wbudowany procesor ARM 9 220 MHz, który prezentuje się skromnie na tle droższych urządzeń. 64MB pamięci RAM także nie zachwyca. Dodatkowo w Nokii znajdziemy aparat cyfrowy 2Mpix.
2,8 calowy wyświetlacz ma rozdzielczość 320×240 pikseli i dysponuje paletą 16mln kolorów. To najbarwniejszy ekran w całej stawce (ale pamiętajmy, że Windows Mobile obsługuje maksymalnie 65 tys. kolorów, stąd takie parametry wyświetlaczy w telefonach z tym systemem) . Ekran E61 nie jest dotykowy.
Nokia pracuje w oparciu o system Symbian OS 9,1 z S60 3 edycji. Pozwala na przeglądanie dokumentów, drukowanie bezprzewodowe i tworzenie notatek głosowych. Posiada zestaw aplikacji do obsługi formatów Microsoft Word, PowerPoint, Excel, Zip oraz Adobe Reader. Ponadto E61 oferuje obsługę Blackberry i Push to Talk. Komfortowe korzystanie z programów zapewni klawiatura QWERTY.
Smartfon obsługuje łączność WiFi, Bluetooth 2.0, ale, mimo, że jest to telefon 3G, nie znajdziemy tu HSDPA. Korzystać z sieci można z maksymalna szybkością 384 Kbps – to zaledwie o 100 Kbps szybciej niż EDGE (2,5G). Minusem jest także brak GPS. Bateria Nokii (Li-Po 1500 mAh BP-4L) pozwala na 9h rozmowy lub 400h czuwania.
Plusy: WiFi, klawiatura QWERTY, Bluetooth, 16mln kolorów wyświetlacza, obsługa Blackberry, bateria
Minusy: brak HSDPA, brak GPS, niewielka szybkość pobierania danych
3. Motorola Q9 cena od 985 do 1623,99 złotych
Ten amerykański telefon powstał jako konkurent, niezwykle popularnych za oceanem, telefonów BlackBerry. Motorola Q9 pracuje w oparciu o procesor OMAP 2420 325Mhz. Pamięć RAM wynosi 96MB. Ekran ma przekątną 2,4 cala, rozdzielczość 320×240 pikseli i 65 tys. kolorów. Niestety nie jest dotykowy.
Systemem operacyjnym Motoroli jest Windows Mobile 6.0 Standard, który pozwala na rozpakowywanie plików ZIP i obsługę załączników do wiadomości e-mail. W Moto znajdziemy synchronizację: ActiveSync® z Microsoft® Exchange Server 2003 i Windows Mobile Device Center. Inne funkcje to wyświetlanie plików PDF, wyświetlanie lub edycja plików programów Microsoft WordTM, Microsoft PowerPoint i Microsoft® ExcelTM; oraz zarządzanie informacjami osobistymi przy użyciu programu Outlook Mobile (funkcje skrzynki odbiorczej, kontaktów, kalendarza i zadań). Korzystanie z programów ułatwi klawiatura qwerty.
Niewątpliwą wadą jest brak obsługi WiFi. Trzeba zadowolić się Bluetooth 2,0 i HSDPA. Jest za to nawigacja GPS. Ponadto telefon ma wbudowany aparat cyfrowy 2Mpix. Ponadto w urządzeniu zastosowano litowo-jonową baterię 1170 mAh, która pozwala na 6,5h rozmowy lub 480h czuwania.
Plusy: Bluetooth, HSDPA, GPS, klawiatura QWERTY
Minusy: brak WiFi
3. Sony Ericsson P1 cena od 829 złotych do 1919
Sony Ericsson P1 to jedna z niewielu biznesowych propozycji duetu Sony-Ericsson. Urządzenia ma 128MB RAM i 256MB ROM, ale przy słabym procesorze ARM9 208 MHz niestety nie wystarcza to do szybkiego działania. Niezły jest za to aparat cyfrowy 3,15Mpix z funkcja autofokus i lampą błyskową, oprócz którego zastosowano kamerę na potrzeby wideorozmowy.
Ekran dotykowy ma przekątną 2,6 cala, rozdzielczość 240×320 pikseli i wyświetla 256tys. kolorów i jest obsługiwany przy pomocy rysika. Komórka korzysta z systemu Symbian OS v9.1 z UIQ 3. Posiada funkcje Sync ML, obsługę aplikacji biurowych i skaner wizytówek. W urządzaniu znajdziemy klawiaturę qwerty.
Sony Ericsson P1 obsługuje łączność Bluetooth, HSDPA i WiFi, brakuje jedynie odbiornika GPS. Litowo-jonowa bateria urządzenia o pojemności 1120 mAh pozwala nawet na 10h rozmowy i 440h czuwania.
Plusy: Bluetooth, HSDPA, WiFi, ekran dotykowy, klawiatura QWERTY, bateria
Minusy: wolne działanie, brak GPS
2. Samsung SGH-i200 cena od 730 – 926 złotych
Samsung i200 znalazł się na naszej liście, gdyż jest najtańszym na rynku telefonem, wyposażonym w system Windows Mobile 6.1. W komórce tej zastosowano specjalne oprogramowanie, pozwalające na zintegrowane zarządzanie e-mailem oraz wiadomościami SMS/MMS. Interfejs jest wyświetlany na ekranie wielkości 2,3’’, o rozdzielczości 230 x 320 pikseli.
W Samsungu i200 zastosowano niezbyt imponującą pamięć wewnętrzną o pojemności 25MB, mamy więc oczywiście slot na microSD; komórka odtwarza pliki MP3, WMA, AAC oraz MPEG4. Całości tej przystępnej komórki dopełnia aparat cyfrowy 2Mpix oraz moduł Bluetooth 2.0.
Urządzenie wyposażono w unikatowy „czujnik oświetlenia”, który pozwala na zminimalizowanie zużycia energii i automatyczne dostosowanie jasności podświetlenia wyświetlacza i klawiatury.
Plusy: cena, najnowszy Windows, czujnik oświetlenia, HSDPA, Bluetooth
Minusy: brak klawiatury QWERTY, brak WiFi, brak GPS, stosunkowo niewielki wyświetlacz
1. Asus M530W cena od 690 do 1436 złotych.
To z pewnością najtańszy telefon naszego rankingu. Ale przecież niska cena nie oznacza koniecznie niskiej jakości. Urządzenie wyposażono w procesor Marvell PXA270 416 MHz, 64MB pamięci RAM i 256MB ROM. Całkiem przyzwoicie. Telefon ma wbudowany aparat cyfrowy 2Mpix z funkcją Auto-Macro, oraz drugi wykorzystywany podczas wideorozmowy.
Nie zdecydowano się na zastosowanie dotykowego ekranu, wyświetlacz ma przekątną 2,4 cala, rozdzielczość 320×240 pikseli i dysponuje paletą 65 tys. kolorów. Systemem operacyjnym smartfonu jest Windows Mobile 6.0 Standard, który pozwala korzystać z takich programów jak ClearVue (przeglądarka plików: Word, Excel, Powerpoint, PDF), Bluetooth Remote Presenter, Business Card Recognition (rozpoznawanie wizytówek), Mode Switcher. Będzie z nich można łatwo korzystać dzięki klawiaturze QWERTY.
Jeśli chodzi o łączność, telefon obsługuje WiFi, Bluetooth i teoretycznie 3G, choć w praktyce prędkość transferu jest niewiele większa od EDGE, wynosi bowiem 384Kbps. W odbudowie nie znaleziono miejsca na odbiornik GPS. Bateria (litowo-jonowa 1200 mAh) pozwala na 5h rozmowy i 250h czuwania.
Plusy: cena, WiFi, Bluetooth, klawiatura QWERTY, ClearVue,
Minusy: niewielka szybkość pobierania danych, brak GPS,
Ceny Nokia E61i
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.