Specyfikacja Xperii Z wywołała u mnie lekki dreszczyk emocji. Nie dla tego, że parametry tego 5-calowca są w istocie imponujące, lecz z potencjalnego zamieszania jakie wywoła wśród innych producentów.
Nie trudno zauważyć, że największe koncerny produkujące smartfony, takie jak Samsung, Nokia, HTC, LG, Apple i własnie Sony – wypuszczają na rynek urządzenia „niedoskonałe”. Każdy nowy model w tym wyścigu jest, a przynajmniej powinien być lepszy od aktualnej konkurencji, ale tylko nieznacznie. A to brakuje mu gniazda microSD, a bateria jest zbyt słaba, albo procesor mógłby być nieco lepszy, czy zwyczajnie przydałoby się więcej pamięci RAM… Stąd właśnie bierze się tendencja do powstawania modeli „Plus” czy „II” – mających te rzekome braki uzupełniać.
Ten dość oczywisty zabieg marketingowy ma jednak jedną znaczącą wadę – mówię tu z punktu widzenia konsumenta – a mianowicie spowalnia rozwój technologii w danej branży. To co jednak działa na przekór tej tendencji – to doskonałe urządzenia, naszpikowane najnowszymi rozwiązaniami, bezczelnie odstające od konkurencji… I w tym momencie, na rynku smartfonów – jest to własnie Sony Xperia Z.
Xperia Z mierzy 139 x 71 x 7.9 mm i waży 146 gramów. Porównując wymiary tego smartfona z konkurencją, należy uwzględnić przede wszystkim wielkość ekranu. Poniższa tabelka przedstawia takie zestawienie, właśnie pod tym względem:
Jak widać Xperia Z króluje pod względem liczby pikseli na cal (PPI) zostawiając daleko w tyle Galaxy Note II o nieco większym ekranie. Nawet Lumia 920 nie może się równać z zagęszczeniem pikseli w Xperii, jest za to od niej niższa… Aczkolwiek porównując powierzchnię przednich paneli (wys. x szer.) prezentowanych urządzeń, wygrywa LG Optimus G i Nexus 4. Xperia z 5-calowym ekranem wypada lepiej tylko od Note II, jest zatem całkiem spora.
Co ciekawe, gdy uwzględnimy objętość urządzeń (w przybliżeniu) – Xperia Z wypada gorzej tylko od Optimusa G.
Zauważyliście zapewne, że obecny w tabeli iPhone 5 nie jest brany pod uwagę przy jej analizie. Wynika to z faktu, iż trudno pominąć nowego iPhone’a w zestawieniu najlepszych modeli, lecz z drugiej strony jego 4-calowy ekran ma się nijak do około 5-cio calowych gigantów.
Krótko mówiąc, widać jak na dłoni, że Xperia Z pod względem rozdzielczości i gabarytów – może najbardziej zaszkodzić Galaxy Note II, którego ekran jest tylko o 0,5 cala większy.
Niestety, jest jeszcze zbyt wcześnie by porównywać rzeczywistą wydajność urządzeń na podstawie benchmarków. Skupimy się więc jedynie na „suchych” parametrach technicznych.
Najbezpieczniej jest podzielić procesory na dwu i cztero-rdzeniowe. Neleży jednak mieć na uwadze, że od tego podziału – do realnej wydajności jest raczej daleko. Z pewnością jednak rdzenie Krait’a możemy uznać za te „lepsze”, podobnie jak GPU: Adreno 320. Kolejna sprawa to wydajność samego systemu operacyjnego, nie wspominając już o nakładkach producentów… Jeżeli jesteście smartfonowymi graczami i zależy Wam na wydajności własnie pod tym kątem, radzę poczekać na benchmarki i przyjrzeć się modelom z największymi ekranami – Note II, Xperii Z i Galaxy S III. Poza silną, grającą grupą – CPU i GPU w żadnym z wymienionych w tabeli modeli – Was nie zawiedzie.
Inna sprawa tyczy się ilości pamięci RAM, czyli między innymi ilości programów jakie mogą pracować jednocześnie. Tutaj prym wiodą modele LG, Xperia Z i Note II. Co ciekawe, obydwa modele LG nie odstają tu od Xperii, wyposażone w niemalże identyczny hardware. W tabeli najgorzej wypada Galaxy S III, z najwolniejszym transferem danych, bez LTE. Aczkolwiek, lada moment na rynku pojawi się Galaxy S IV – największy potencjalny rywal Xperii Z na naszym rynku (wciąż nie wiadomo co z HTC Butterfly).
Najprostsze i najbardziej obiektywne porównanie – czyli ilość pamięci wbudowanej. Prezentowane modele różnią się pod tym względem cenowo i to znacznie.
Nie zagłębiając się w kwestię ceny, rezultaty są dość oczywiste – pod względem pamięci wbudowanej, najwięcej czyli 64 GB oferują nam iPhone 5 i modele Galaxy. Przy czym tylko w wypadku urządzeń Samsung osiągniemy 128 GB za pomocą kart pamięci. Xperia Z wypada raczej przeciętnie, natomiast Nexus 4 zdecydowanie marnie. Warto jednak mieć na uwadze, że pamięć wbudowana może być dla użytkownika zarówno priorytetem jak i czymś zupełnie nie istotnym (min. 8 GB).
Porównując baterie napotkałem na pewne dość istotne przeszkody, a mianowicie braki rzetelnych danych. Nie jest tych braków jednakże zbyt wiele, myślę więc że tabelka mimo wszystko okaże się użyteczna.
Dane mieszczące się w kolumnie przedstawiającej czas pracy pochodzą z testów wykonywanych przez GSMArena, natomiast dwie ostatnie kolumny, przedstawiające żywotność komórek w „warunkach nierealnych” – pochodzą od producentów. Są to czasy rozmów i czuwania wyłącznie w trybie GSM – pasmo to jest moim zdaniem najbardziej rzetelne pod względem porównawczym, analogicznie przekłamywane przez producentów.
* Osobiście preferuję wskaźniki uzyskane w testach GSMArena, skupię się więc na nich. Zatem, pod każdym względem, włącznie z możliwością wymiany baterii w ciągu dnia – wygrywa Samsung Galaxy Note II – przede wszystkim dzięki ogromnej baterii o pojemności 3100 mAh. Niedaleko za nim plasuje się Galaxy S III. Sony Xperia Z natomiast, wypada słabo pod względem rozmów i całkiem nieźle patrząc na czas czuwania. Najgorzej natomiast wygląda żywotność Nexusa i iPhone’a.
…A właściwie aparaty – czyli to, na co maniacy fotografii smartfonowej czekali najbardziej. Ponownie, zestawienie zawiera „suche” dane i może rozczarowywać. Niestety nie sposób porównać jakości zdjęć wszystkich modeli inaczej niż na podstawie samych parametrów.
Nie zagłębiając się w funkcje dodatkowe, w kwestii aparatu Xperia Z może się popisać. Główna matryca 13,1 MP i dodatkowa 2,2 MP biją konkurencję. Najbliżej lidera, z równie potężną matrycą – jest Optimus G. Nie posiada on jednak funkcji trwałego autofocus’u i nagrywania HDR. Oto przykładowe zdjęcia wykonane Xperią Z przez GSMArena:
Prawdziwe porównanie jakości zdjęć i wideo dopiero przed nami. Bądźcie zatem czujni ;D
Na koniec tej recenzji porównawczej jeszcze kilka nudnych faktów, o których nie było mowy wcześniej:
Z ośmiu przedstawionych urządzeń tylko iPhone nie posiada komunikacji NFC, nie obsługuje również standardu wideo – MHL. Wszystkie mają systemy pozycjonowania GPS i GLONASS. Tylko Optimus G posiada host USB i wyłącznie Xperia Z ma certyfikat odporności IP57 i przeżyje pod wodą (1 metr, do 1/2 godziny).
Ogólnie rzecz ujmując mam takie cztery refleksje…
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Segment tanich tabletów przeżywa rozkwit. Świeżo zaprezentowany Teclast M50 Mini dołącza właśnie do niedrogich pobratymców…
Tanie realme zdobyło kolejną certyfikację. Szykuje się globalne ogłoszenie niskobudżetowca. Niedługo realme Note 60x będzie…
Masz flagowca Apple? To przydałyby Ci się słuchawki. Jako fan marki na pewno słyszałeś o…
Nowy tablet OPPO Pad 3 zadebiutuje już jutro. Na dzień przed premierą sporo o nim…
Dzieli nas dzień od prezentacji średniaków OPPO. O nowym OPPO Reno 13 (Pro) wiemy niemalże…
Już w najbliższy poniedziałek jeden z polskich sklepów odpali kolejne promocje z okazji Black Friday…