>
Kategorie: Apple BlackBerry Gry i aplikacje Motorola Nokia Samsung Symbian System Telefony

Przegląd komórkowych systemów operacyjnych cz.1

Smartfony stają się z miesiąca na miesiąc coraz bardziej popularne. Producenci, aby zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników, wypuszczają na rynek coraz więcej telefonów pracujących pod kontrolą różnych systemów. Niemniej większość osób wie jedynie o istnieniu kilku najpopularniejszych z nich – Symbiana, Windowsa Mobile, Androida i iPhone OS. Dlatego też, aby przybliżyć użytkownikom trochę bardziej komórkowe OS, w oparciu o moje doświadczenia z różnymi platformami, postanowiłem stworzyć przegląd dostępnych obecnie systemów operacyjnych dla smartfonów.

Oto, część pierwsza przeglądu komórkowych systemów operacyjnych (część drugą znajdziecie tutaj):

iPhone OS

Mobilny system Apple’a przygotowany został dla iPhone’ów oraz odtwarzaczy iPod Touch. OS powstał w oparciu o desktopowego Mac OS X (podobnie jak on ma uniksowe jądro Darwin). Pod nazwą iPhone OS pokazał się po raz pierwszy w marcu 2008, kiedy to firma wprowadziła zestaw narzędzi iPhone SDK. Od wersji 2.0 systemu użytkownicy iPhone’ów mają dostęp do internetowego sklepu z aplikacjami – AppStore. Obecnie najnowsza wersja nosi oznaczenie 3.1 i została wydana 9 września tego roku. Nie wnosi ona nic nowego do systemu i (podobnie jak 3.0.1) przynosi ze sobą jedynie kilka drobnych usprawnień i naprawia błędy znalezione w poprzednich wersjach.

Na tle konkurencji iPhone OS wyróżnia się głównie: świetnie przystosowanym do obsługi dotykiem interfejsem (Cocoa Touch), pełnym wsparciem dla multitoucha i bardzo prostą (wręcz banalną) obsługą. Do tego, system Apple’a jest bardzo stabilny (nie muli się i nie zawiesza) oraz niezwykle szybki (duży skok w poprawieniu wydajności nastąpił w oprogramowaniu iPhone OS 3.0), co niestety okupione jest dużą pamięciożernością.

Niestety, iPhone OS ma prawie tyle wad co zalet. Do największych z nich zaliczę: konieczność jailbreaka, aby instalować dodatkowe (często bardzo pomocne) programy, wciąż słabe radzenie sobie z modułem Bluetooth (niemożliwość wysyłania plików oraz korzystania z większości urządzeń bezprzewodowych), przeglądarka Safari, która nie posiada wsparcia dla Javy i Flasha, bardzo słabe zabezpieczenia systemu (problem przejęcia kontroli SMS-em wciąż pozostał), brak kompatybilności Push Notification z podstawowymi programami (Skype, GG). Do wad dodam jeszcze konieczność opłat za aktualizację nałożoną na użytkowników iPodów Touch.

Osobiście, system Apple’a nie przypadł mi do gustu ze względu na bardzo małe (wręcz minimalne) możliwości personalizacji. Jednak z doświadczenia wiem, iż dla wielu użytkowników jest to zaletą, nie wadą.

Iphone OS znajdziemy oczywiście tylko i wyłącznie w mobilnych produktach Apple’a, takich jak najnowszy iPhone 3GS.

LiMo

LiMo (Linux Mobile) to stosunkowo młody system operacyjny powstały na bazie Linuxa. Rozwijany jest przez członków LiMo Foundation, która obecnie zrzesza producentów sprzętu (AMD, ARM), operatorów komórkowych (Vodafone, Orange, NTT DoCoMo) oraz takich producentów telefonów komórkowych jak: Motorola, NEC, Panasonic, LG czy Samsung.

Najnowsza wersja LiMo – R2, która powinna pokazać się tej jesieni, ma przynieś ze sobą wiele usprawnień i nowych funkcji, które w znacznym stopniu podniosą funkcjonalność systemu. Należeć do nich będzie: poprawa obsługi multimediów, lepsze zarządzanie informacją osobistą i urządzeniami, dodanie usług lokalizacyjnych (wykorzystujących GPS) oraz kilka poprawek bezpieczeństwa. Co więcej, wkrótce ma pokazać się API służące do tworzenia aplikacji sieciowych dla urządzeń z LiMo.

Na dzień dzisiejszy większość smartfonów z tym OS-em znajduje się w ofercie japońskiej sieci NTT DoCoMo. Są to głównie modele Panasonica i NECa (m.in. rewelacyjny N-01A). W ofercie Motoroli z kolei znajdziemy takie komórki jak: U9, EM30 czy Z6. Ponadto, już wkrótce do sieci Vodafone ma trafić high-endowy Samsung I8305 Riedel, będący pierwszym smartfonem południowokoreańskiej firmy opartym na platformie LiMo.

Poniżej znajdziecie wideo z prezentacją tej platformy:

Przed LiMo jeszcze długa droga zanim system funkcjonalnością dorówna do Androida, Windowsa Mobile czy Symbiana. Niemniej myślę, że już wkrótce za sprawą Samsunga, który zrezygnował z Symbiana, o tym młodym systemie będzie bardzo głośno.

BlackBerry OS

BlackBerry OS to platforma stworzona i rozwijana przez firmę RIM na potrzeby linii biznesowych telefonów BlackBerry. Aktualnie system znajduje się w wersji 4,8. Jednak wraz z wejściem na rynek BlackBerry Storm 2 ma ukazać się BlackBerry OS 5.

System kanadyjskiej firmy odznacza się: rewelacyjnym wyglądającym (przynajmniej mi bardzo przypadły do gustu), obsługą multitoucha, rozbudowanymi aplikacjami biurowymi (świetny kalendarz, aplikacjami: Word To Go, Sheet To Go i Slideshow To Go, które są odpowiednikiem pakietu Office), łatwym i szybkim dostępem do skrzynki pocztowej (wiadomości trafiają bezpośrednio do telefonu) oraz oczywiście dostępem do biznesowej usługi BlackBerry (synchronizacja poczty i kalendarza poprzez serwer BlackBerry Enterprise Server). Do tego, na telefony BlackBerry znajdziemy całe mnóstwo programów, znanych z innych systemów operacyjnych (Symbian, Windows Mobile).

Mimo iż początkowo nie radził sobie za dobrze z obsługą ekranu dotykowego (np. w Stormie) dzięki kolejnym aktualizacjom system staje się coraz bardziej przyjazny dla palców. Z niedociągnięć programistów RIM-u dorzucę jeszcze: chwilowe problemy ze stabilnością systemu, trochę męczący sposób aktualizacji softu przy użyciu Desktop Managera oraz gorsze niż konkurencja radzenie sobie z grami i aplikacjami multimedialnymi (trzeba jednak pamiętać, że BlackBerry to telefony typowo biznesowe).

Najpopularniejsze smartfony BlackBerry w Polsce to:
BlackBerry 9500 Storm

BlackBerry 9000 Bold

MontaVista Linux

MontaVista Linux to kolejny system oparty na jądrze Linuxa. Obecnie MontaVista Linux wykorzystywany jest głównie w smartfonach Motoroli – A760, A1200, E6 czy testowanej przeze mnie ostatnio VE66.

Wśród zalet systemu można wymienić: małą zasobożerność, stosunkowo dużą szybkość odpowiedzi, możliwość włączenia dodatkowej pamięci SWAP (karta pamięci), duże możliwości konfiguracji oraz bardzo dobre radzenie sobie z aplikacjami napisanymi w Javie. Warto jeszcze dodać, że nowsza wersja systemu posiada obsługę widżetów (dostępna np. w Motoroli VE66).

MontaVista nie posiada jednak wsparcia Motoroli, stąd też większość dostępnych programów pod tę platformę pisana jest przez użytkowników smartfonów amerykańskiej firmy. Ma to oczywiście także swoje zalety. Najważniejszą jest to, iż zdecydowana większość z nich dostępna jest za darmo. Wśród aplikacji (platforma EZX) znajdziemy m.in.: różnego rodzaju przeglądarki grafiki, odtwarzacze audio i wideo a także emulatory konsol czy DOS-a (DOSbox).

Niestety, pod względem funkcjonalności, atrakcyjności interfejsu, liczby dostępnych aplikacji czy ogólnej funkcjonalności system przegrywa już w przedbiegach ze znacznie nowocześniejszymi OS-ami jak Symbian czy Windows Mobile.

Chyba najciekawszą Motorolą z Montavistą jest obecnie VE66 (na powyższym zdjęciu).

webOS

webOS to bardzo młody system operacyjny, zaprezentowany przez firmę Palm w styczniu tego roku wraz ze świetnym smartfonem Pre. Został on napisany od podstaw i bazuje na Linuxie, przez co nie można mówić o nim jako o następcy PalmOS. webOS w zasadzie jest czymś pokroju przeglądarki internetowej, w której poza przeglądaniem stron internetowych możemy także odpalać zainstalowane na pamięci programy. Dlatego też, został przystosowany do obsługi najpopularniejszych w internecie języków programowania – HTML, CSS i JavaScript (oczywiście obsługuje on także C++ i inne języki). Najnowsze wydanie systemu nosi oznaczenie 1.1. Niemniej, w wyniku przecieku do sieci na początku września trafiła jeszcze nieudostępniona przez Palma aktualizacja do wersji 1.2.

Niewątpliwymi zaletami systemu są: rewelacyjny interfejs, który obok świetnego wygląda działa szybko i stabilnie, bardzo intuicyjna obsługa (programy otwierają się w osobnych oknach, między nimi można przechodzić jednym ruchem palców a zamkniecie aplikacji odbywa się przez przesunięcie okna do górnej krawędzi ekranu), multitouch i obsługa gestów, przeglądarka obsługująca Flasha (czego nie ma w iPhone OS) oraz funkcja Synergy, pozwalająca na korzystanie z usług Google oraz Exchange ActiveSync.

Dodatkowo, użytkownicy smartfonów z webOS-em, mają możliwość synchronizacji swoich telefonów z iTunes Appla a dzięki emulatorom, mogą korzystać z aplikacji napisanych pod PalmOS. Palm zadbał także o sklep internetowy z aplikacjami dla swojej platformy, który nosi nazwę App Catalog.

Niemniej, jest to system bardzo młody i wciąż niepozbawiony wad, które na szczęście wraz z kolejnymi aktualizacjami są stopniowo eliminowane.

webOS znajdziecie obecnie w Palmie Pre, którego wersja GSM już wkrótce zawita na dobre do Europy. Do tego, w ofercie amerykańskiej sieci Sprint niedługo pokaże zaprezentowany ostatnio przez PalmaPixi (znany wcześniej jako Eos).

Symbian

Symbian to najstarszy z dostępnych obecnie mobilnych systemów operacyjnych. W prostej linii wywodzi się on z systemu EPOC firmy Psion PLC. Obecnie właścicielem Symbiana jest Nokia a sam OS rozwijany jest przez Symbian Foundation, w skład której wchodzą takie firmy jak: Texas Instruments, Vodafone, Sony Ericsson, Samsung czy Motorola. Do niedawna obok interfejsu S60, rozwijane były także: S80 (Communicator), S90 (dostępny tylko i wyłącznie w modelu Nokia 7710) oraz świetny UIQ (User Interface Qurtz), który był (jak na te czasy) bardzo dobrze przystosowany do obsługi dotykiem. Jednak, po przejęciu Symbian Limited przez Nokię i zaprzestaniem licencjonowania systemu dla UIQ, Motorola i Sony Ericsson porzuciły tą platformę, oddając większość patentów fińskiej firmie (ta niestety moim zdaniem nie wykorzystała ich za dobrze). Najnowsza wersja Symbian OS oznaczona jest numerem 9.5

Jego największymi zaletami są: mała zasobożerność, bardzo stabilne działania, duża ilość dostępnych programów (sklep internetowy z aplikacjami Ovi Store) oraz bardzo prosta obsługa. Co więcej, w najnowszych modelach Nokii interfejs S60 oferuje dostęp do nowych usług Nokii (Ovi Store, Files on Ovi, Come with Music czy Nokia Messaging) wprost z telefonu oraz umożliwia użytkownikom umieszczanie na ekranie głónym pomocnych widżetów (tu bardzo ciekawie zapowiada się funkcja Lifecasting with Ovi zaprezentowana na Nokia World 09 w modelu N97 Mini)

Przestarzały wygląd interfejsu, ograniczenia związane z instalacją dodatkowych programów, małe możliwości personalizacji i dodatkowej konfiguracji systemu oraz słabe przystosowanie interfejsu S60 do obsługi dotykiem to z kolei główne wady Symbiana. Mam nadzieję, że wraz z kolejnymi aktualizacjami (m.in. nowy firmware z N97 Mini oferujący kinetyczne przewijanie i lepszą odpowiedź na dotyk), interfejs w dotykowcach Nokii (5800 Xpress Music, 5530 XpressMusic czy N97) stanie się znacznie przyjaźniejszy dla palców użytkowników.

Obecnie, obok Nokii także Samsung (który co prawda zrezygnował już z Symbiana) ma w swojej ofercie kilka smartfonów z „fińskim” systemem, m.in. rewelacyjną I8910 Omnia HD. Do tego firma Sony Ericsson od modelu Satio (wyposażonego w nowy, autorski interfejs i aparat 12,1Mpix), zamierza powrócić do wypuszczania smartfonów opartych na tej platformie.

Najciekawszymi smartfonami z Symbianem na naszym rynku są:
Nokia 5800 XpressMusic

Nokia N97

Nokia E75

Samsung I8910 Omnia HD


Przegląd komórkowych systemów operacyjnych cz.2

Mateusz Żołyniak

Najnowsze artykuły

  • Promocje

Wciągająca strategia turowa do kupienia w kapitalnej cenie. Zaoszczędzisz ponad 180 zł

Wciągająca strategia turowa jest obecnie na wyciągnięcie ręki wielu graczy. Objęta została bowiem kapitalną promocją,…

18 stycznia 2025
  • Newsy
  • Samsung
  • Telefony

Samsung zdradza kolejne detale One UI 7. Premiera już w środę 

Samsung uchyla rąbka tajemnicy i zdradza kolejne nowości w One UI 7 i Galaxy AI,…

18 stycznia 2025
  • Artykuł sponsorowany

Czym różni się Xiaomi Redmi Note 14 PRO od standardowej wersji? Wyjaśniamy

Xiaomi Redmi Note 14 to nowy model chińskiego giganta rynku elektronicznego. Na salony razem z…

17 stycznia 2025
  • Promocje

Mroczny RTS do kupienia taniej o 65%. To oferta, która przekona każdego fana gatunku

Mroczny RTS na premierę objęty został rewelacyjnym 65% rabatem. Teraz każdy z was może zgarnąć…

17 stycznia 2025
  • Huawei
  • Newsy
  • Telefony

Potężny Huawei Mate X6 już dziś zdradza cenę w Polsce. Premiera na dniach

Składany Huawei Mate X6 zdradza cenę na polskim rynku. To pozytywne zaskoczenie – tak tanio…

17 stycznia 2025
  • Newsy
  • Samsung
  • Tablety

Aż trzy tablety Samsung na horyzoncie. Odporny na wszystko model będzie największą gwiazdą

Do premiery przygotowuje się wytrzymały tablet Samsunga, który otrzyma standard MIL-STD-810H oraz IP68. Niejaki Samsung…

17 stycznia 2025