Zapraszam na drugą część „Przeglądu komórkowych systemów operacyjnych„. W części pierwszej skończyłem na Symbianie. Teraz pora zacząć od świetnego systemu Google – Android OS.
Google Android
Bardzo młody system operacyjny stworzony przez firmę Google. Pierwszym telefonem na nim opartym był T-Mobile G1 (znany także jako HTC Dream, w Polsce Era G1). Android OS bazuje oczywiście na Linuxie i jest obecnie najprężniej rozwijanym mobilnym systemem operacyjnym. W ciągu krótkiego czasu zdobył on ogromną popularność wśród producentów, co zaowocowało wypuszczeniem na rynek całej serii smartfonów z systemem Google. Jakiś czas temu, część z nich przedstawiłem w przeglądzie najciekawszych Androidów. Obecnie, system znajduje się w wersji 1.5 Cupcake. Jednak już w październiku Google udostępni aktualizacją do wersji 1.6 Donut, o której więcej informacji znajdziecie tutaj.
Długo można wymieniać zalety systemu Google. Dlatego, ograniczę się do podania tych moim zadaniem najważniejszych: duża szybkości działania (znacznie przewyższającej Windowsa Mobile czy Symbiana), świetne przystosowanie do obsługi dotykiem, multitouch i obsługa gestów (OpenGesture), bardzo intuicyjny interfejs (z dużymi możliwościami personalizacji), szybka przeglądarka oparta na silniku WebKit z pełną obsługą Flasha, pełna synchronizacja z usługami Google (GMail, Calendar czy Search) oraz Android Market, w którym znajdziemy setki ciekawych i co ważniejsze darmowych aplikacji, które znacznie rozszerzą możliwości naszego smartfona.
Android ma jednak kilka wad: konieczność ciągłego połączenia z internetem w celu pobierania danych z serwerów Google (niestety, na dodatkowy pakiet danych wielu użytkowników wciąż nie może sobie pozwolić), problemy z utrzymaniem stabilnego połączenia przez WiFi, brak pełnego wsparcie dla platformy Java (Java SE oraz Java ME), ograniczenia związane z wielkością i rozdzielczością ekranów na których Android może pracować (wraz z wejścią wersji 1.6 Donut ograniczenia te mają zostać wyeliminowane) oraz bardzo słaby menadżer plików.
Dodam jeszcze, że OS zyskał nie tylko w oczach producentów komórek, ale i firm zajmujących się na co dzień produkcją komputerów. Dlatego też, już wkrótce na rynku mają pokazać się pierwsze tablety, laptopy oraz smartbooki, wykorzystujące Andka.
Najlepszymi smartfonami wykorzystującymi Androida na naszym rynku są:
– HTC Magic
– HTC Hero
– Samsung I7500 Galaxy
Windows Mobile
Windows Mobile już od dawna jest rozwijany przez Microsoft i dostępny z high-endowymi telefonami różnych producentów (HTC, Samsung, HP, Asus czy Acer). Wydaje się, że przez ostatnie lata gigant z Redmond zaniedbał swój mobilny system operacyjny i nie poszedł on ani o krok do przodu pod względem funkcjonalności. Niemniej najnowsza wersja Windowsa Mobile – 6.5, która wraz z pierwszymi działającymi pod jej kontrolą smartfonami, na rynku pokaże się już 6 października tego roku, zapowiada się bardzo obiecująco.
Windows Mobile jest w moich oczach (i zapewne nie tylko) najlepszym z dostępnych obecnie komórkowych systemów operacyjnych. Tym co przemawia za takim stwierdzeniem jest: multitasking, bezproblemowa synchronizacja z desktopowym Windowsem, bardzo duża możliwość personalizacji systemu, bezproblemowa synchronizacja z Windows Live oraz usługami Google, dobra obsługa ekranów dotykowych (także pojemnościowych), pakiet biurowy Office Mobile, stabilna praca (oczywiście tak jak i w Symbianie, w przypadku gdy inteligentnie korzysta się z telefonu), świetne radzenie sobie z multimediami oraz ogromna ilość świetnych aplikacji.
Wersja 6.5 dodatkowo, wprowadzi do mobilnych okienek Microsoftu kilka ważnych nowości: ładniejszy i bardziej przyjazny dla palców interfejs, lepsze zarządzanie pamięcią, szybki dostęp do popularnych portali społecznościowych (Facebook, MySpace, Twitter) oraz dostęp do usługi My Phone oraz sklepu Windows Marketplace for Mobile.
Wielu producentów wyposaża swoje smartfony w autorskie interfejsy (TouchFLO 3D, S-Class 3D, Acer Shell UI 2.0, TouchWiz czy SPB Mobile Shell 3.0), które jeszcze bardziej podnoszą wygodę korzystania z systemu.
Jakby nie było, mobilne okienka mają także kilka dużych wad. Najważniejsze to: duże wymagania sprzętowe, zamulanie się systemu w przypadku zbyt dużej ilość otworzonych naraz aplikacji, na dzień dzisiejszy mało innowacyjny i za słabo przystosowany do obsługi palcem interfejs (na szczęście wraz z WM6.5 sytuacja ta ulegnie diametralnej zmianie), słaba przeglądarka Internet Explorer Mobile oraz wolniejsza od iPhone OS czy Androida praca.
Jako ciekawostkę dodam, że oprócz Windows Marketplace, także Samsung i LG planują rozpowszechnić własne sklepy z aplikacjami dla telefonów z WM.
Najciekawszymi smartfonami z systemem Microsoftu na naszym rynku są:
– HTC Touch Diamond 2
– HTC Touch HD
– Sony Ericsson Xperia X1
– HTC Touch Pro 2
– Samsung I900 Omnia
samsung i900 OMNIA znajdziesz w Ceneo już od 1.583 zł (ma go tylko 1 sklep).
Maemo
Maemo mimo iż rozwijane już od dłuższego czasu przez Nokię, dopiero teraz za sprawą smartfonu/tabletu N900 (na poniższym zdjęciu), zadebiutuje na rynku telefonów komórkowych. Dystrybucja ta bazuje na Debianie. Najnowszą wersją systemu będzie Maemo 5, które w porównaniu do wersji 4, oferowało będzie unowocześniony interfejs o znacznie zmienionym wyglądzie i lepszym dostosowaniu do obsługi dotykiem.
Największymi zaletami fińskiego Linuxa są: prawdziwa wielozadaniowość systemu, przeglądarka oparta na silniku Mozilli (pełne wsparcie dla Javy i Flasha), pełna obsługa GoogleTalk i Skype’a, duża szybkość działania, wspomniany już, przyjazny dla palców interfejs, rewelacyjne wręcz możliwości personalizacji systemu oraz (prawdopodobnie) bezpłatny dostęp do wszystkich stworzonych do tej pory na Maemo programów.
Niestety, ze względu na to, że najnowsza wersja (dostępna wraz z modelem N900) nie pokazała się jeszcze na rynku, ciężko mówić o wadach tego systemu operacyjnego. Niemniej, patrząc na specyfikację N900 z łatwością można stwierdzić iż będzie miał dość duże wymagania sprzętowe i na pewno (przynajmniej początkowo) nie będzie instalowany na zbyt dużej ilości urządzeń.
Moblin
Moblin v2.1 dla telefonów, jest podobnie jak Maemo, dystrybucją Linuxa niejako wtórnie dostosowaną do telefonów komórkowych. OS został stworzony przez Intela i zoptymalizowany pod kątem urządzeń (głównie netbooków i MID-ów) wykorzystujących procesor Atom. Obecnie platforma jest rozwijana wspólnie przez Intela i Linux Foundation, pod której opieką został oddany w kwietniu tego roku. Na tle innych systemów mobilnych, charakteryzuje się bardzo szybką pracą, świetnie wyglądającym i bardzo intuicyjnym interfejsem oraz dużą integracją z portalami społecznościowymi.
Najnowsza wersja Moblina – 2.1 przyniosła ze sobą kilka interesujących zmian. Najważniejszą z nich jest dostosowanie interfejsu użytkownika do telefonów komórkowych. Ponadto, wyposażono go w: Dialer (funkcja dzwonienia), obsługę aparatów fotograficznych (z bardzo prostym interfejsem), rozbudowany kalendarz, pasek boczny (sidebar) ułatwiający przechodzenie między uruchomionymi programami oraz rewelacyjną zakładkę MyZone, która w jednym oknie wyświetla informacje o historii połączeń, przychodzących wiadomościach SMS/email, wiadomościach z portali społecznościowych (Facebook, Twitter) oraz newsach jakie ukazują się na interesujących nas serwiasach (czytnik RSS-ów).
Mimo iż na rynku nie ma na razie żadnego telefonu korzystającego z platformy Moorestown, już wkrótce za sprawą LG może się to zmienić. Południowokoreański producent planuje bowiem w 2010 roku wypuścić całą serię nowych urządzeń przenośnych wykorzystujących energooszczędny układ SoC (system-on-chip) Intela, który poza procesorem Atom wykonanym w technologii 45nm posiada wbudowany chip graficzny (GPU) oraz moduły łączności bezprzewodowej (w tym prawdopodobnie GSM i 3G). Wśród nich powinien pojawić się także, podobny do Nokii N900 (ta oparta jest na układach ARM!), smartfon/MID z systemem Moblin 2.1.
Dodam jeszcze, że w momencie gdy pisałem ten przegląd system był dopiero prezentowany przez Intela i ciężko mówić o wadach i zaletach jakie będzie on posiadał.
OpenMoko i SHR
W zestawieniu nie mogło zabraknąć także OpenMoko, które do niedawna było bardzo obiecującym systemem. Projekt ten miał (i wciąż ma) na celu stworzenie wolnego systemu operacyjnego, opartego na GNU/Linuxie oraz wypuszczenie na rynek smartfonów, wykorzystujących tylko i wyłącznie open-source’owe oprogramowanie. Najnowsza wersja OS-u (i prawdopodobnie ostatnia) to Om 2008.12 (na zdjęciach) – można ją bezpłatnie pobrać ze strony projektu System ten wykorzystuje: Qt Extended (Qtopia), platformę aplikacyjną firmy Qt Software, serwer X11 (odpowiada za interfejs graficzny), biblioteki GTK (napisane w języku C!) oraz w dużej mierze bazuje na Debianie.
W połowie czerwca pojawiła się 5 wersja testowa Om 2009, która miała być następcą Om 2008. Przynosiła ze sobą dwie bardzo ważne zmiany: frameworka FSO oraz Paroli (software, który zamiast Qtopii, odpowiedzialny jest za stronę telefoniczną systemu). Niemniej, wkrótce po tym system został porzucony przez programistów na rzecz SHR (Stable Hybrid Release), o którym także wspomnę.
Do tej pory w ramach projektu na rynku OpenMoko pokazały się dwa telefony: Neo 1973 i Neo FreeRunner. Modele te, poza całkiem niezłą specyfikacją i ciekawą obudową, posiadały właśnie system operacyjny GNU/Linux. Jego największe zalety, to: wygodny i przyjazny dla palców interfejs, duża szybkość działania (nie ustępuje wiele Androidowi czy Symbianowi) oraz możliwości dowolnej modyfikacji wyglądu i funkcjonalności systemu. Do tego, wszystkie programy dostępne na tą platformę są darmowe.
Oczywiście, system Om 2008 ma także liczne wady, które dopiero z czasem będą wyeliminowane. Największe z nich to: brak wsparcia dla modułów 3G (jedynie GSM) oraz chwilami duże problemy ze stabilnością systemu.
Ze względu na problemy finansowe jakie w tym roku dotknęły OpenMoko, słuch o zapowiadanym następcy FreeRunnera zaginął.
Na koniec, chciałem wrócić do najlepszej obecnie dystrybucji Linuxa na FreeRunnera – SHR (Stable Hybrid Release). Jest to projekt społecznościowy, który czerpie z poprzedniej wersji OpenMoko – Om 2007.2. SHR wykorzystuje: środowisko Enlightement wraz z odpowiedzialnym za obsługę dotykiem Illume oraz framework FSO, pozwalający zarówno na wykorzystanie bibliotek GTK+ jak i EFL.
Obecnie większość niedociągnięć została naprawiona i system oferuje m.in.: ładny i prosty w obsłudze interfejs (który oczywiście sami możemy dostosować do naszych potrzeb), bardzo poprawną odpowiedź na dotyk oraz znacznie lepsze radzenie sobie z modułem telefoniczny niż Om 2008. Z kolei, największą bolączką SHR jest brak możliwości zapisywania SMS-ów i kontaktów w pamięci telefonu.
Więcej o tej społecznościowej dystrybucji dowiecie się na stronie projektu SHR.
Zapraszam również do zapoznania się z naszymi wcześniejszymi przeglądami systemów operacyjnych:
– Najlepsze dystrybucje Linuxa dla netbooków
– Przegląd systemów typu instant on
Ceny Samsung SGH-i900 Omnia
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.