Smartfony, które można kupić za mniej, niż 1000 złotych, cieszą się dużą popularnością – nawet jeśli nie oferują takich możliwości, jak high-endowe modele. Dzisiaj postanowiliśmy porównać dla Was trzy telefony – Sony Xperia U, Sony Xperia J oraz Nokia Lumia 800, które należą do tego samego segmentu, ale w kluczowych punktach różnią się specyfikacją techniczną.
Spis treści
Różnice będziemy rozpatrywać w aspekcie konstrukcyjnym, jak i ogólnej wydajności. Stąd też postanowiliśmy indywidualnie ocenić każde z urządzeń w 6 kategoriach:
W każdej z kategorii można zdobyć od 1 do 5 punktów.
Sony Xperia U to smartfon, który pod względem jakości wykonania aspiruje do grupy high-endowych urządzeń. Do stworzenia obudowy Japończycy wykorzystali wysokiej jakości tworzywo sztuczne, które jest do tego przyjemne w dotyku. Co więcej, za sprawą kompaktowych wymiarów (112 x 54 x 12 mm) oraz wagi wynoszącej 110 gramów, smartfon pewnie leży w dłoni i jest łatwy w obsłudze także z pomocą tylko jednej ręki. Trzeba też zwrócić uwagę na dobrej jakości podświetlenie półprzeźroczystego, rozpoznawalnego dla odświeżonej linii Xperia, menu funkcyjnego. Pośród gniazd znajdziemy port microUSB z funkcją OTG (lewy bok), który umożliwia zarówno komunikację z komputerem, jak również służy do ładowania oraz wyjście słuchawkowe w standardzie mini-jack 3.5 mm (górna krawędź). Do tego dochodzą klawisze fizyczne: regulację głośności oraz włącznik służący także do usypiania (prawy bok).
W przypadku Sony Xperia J także dominuje tworzywo sztuczne, jednak z całą pewnością nie możemy mówić o kiepskiej jakości, gdyż wszystkie elementy obudowy o wymiarach 124.3 x 61.2 x 9.2 mm zostały dobrze ze sobą spasowane. Dodatkowo elegancji dodaje wygięta linia obudowy, która zapożyczona została z flagowego modelu Xperia Arc S. Na frontowym panelu umieszczone zostały trzy przyciski pojemnościowe, na lewym boku zaś port microUSB, odpowiedzialny za komunikację z komputerem oraz ładowanie. Na prawym znajdziemy klawisze regulacji głośności i włącznik, górna krawędź należy zaś do wyjścia słuchawkowego mini-jack 3.5 mm. Smartfon waży 124 g.
Nokia Lumia 800 została zamknięta w jednolitej obudowie o wymiarach 116.5 x 61.2 x 12.1, wykonanej z poliwęglanu, przez co jest bardziej wytrzymała, jednak nie oferuje dostępu do akumulatora. Urzekająca bryła może pochwalić się tym, że niemal nie zbiera kurzu, ani odcisków palców. Lewa ściana obudowy pozostała niezagospodarowana, na dole znajduje się głośnik. Na prawym boku znajdują się kolejno: fizyczny spust migawki aparatu, przycisk blokowania/odblokowywania ekranu, klawisze regulacji głośności. Górna krawędź skrywa wejście na kartę SIM, port microUSB oraz wyjście słuchawkowe mini-jack 3.5 mm. Smartfon do lekkich nie należy – jego waga wynosi 142 g.
Sony Xperia U posiada 3.5-calowy wyświetlacz TFT LCD o rozdzielczości 480 x 854 pikseli (280 ppi), który wykonany został w autorskiej technologii Reality Display BRAVIA Engine, dzięki czemu jakość prezentowanego obrazu jest umiejętnie “podbijana”, przy czym widoczność pod słońce wypada poprawnie. Reakcja na dotyk jest prawidłowa, toteż smartfon odpowiednio odczytuje polecenia wydane nawet delikatnym muśnięciem palca.
Sony Xperia J również została wyposażony w wyświetlacz TFT LCD z Reality Display BRAVIA Engine. Jego przekątna wynosi co prawda 4″, jednak producent zastosował tę samą rozdzielczość, co w przypadku Xperii U (480 x 854 pikseli; 245 ppi). W związku z tym prezentowany obraz cechuje się nieco gorszą jakością. Na uwagę zasługuje jednak użyta warstwa ochronna, będąca taflą odpornego na uszkodzenia mechaniczne szkła Corning Gorilla.
Nokia Lumia 800 charakteryzuje się 3,7-calowym wyświetlaczem wytworzonym w technologii SuperAMOLED z Nokia ClearBlack, na którym obraz prezentowany jest w rozdzielczości 480 x 800 pikseli (252 ppi). Warstwę ochronną , podobnie jak w przypadku Sony Xperia J, stanowi Corning Gorilla Glass. Sam ekran może pochwalić się znakomitą reakcję na dotyk, bardzo żywymi i głębokimi kolorami oraz wysokim kontrastem.
Oprócz wspomnianego portu microUSB oraz wyjścia słuchawkowego mini-jack 3.5 mm, Sony Xperia U posiada wbudowany moduł sieci WiFi w standardzie 802.11 b/g/n z WiFi hotspot, Bluetooth 2.1 z A2DP i EDR, odbiornik GPS z A-GPS oraz wsparcie dla technologii DLNA i HSDPA oferującej transfer danych z prędkością do 14.4 Mbps.
Sony Xperia J posiada bardzo podobny zestaw odpowiedzialny za komunikację, toteż na pokładzie słuchawki znajdziemy WiFi 802.11 b/g/n z WiFi hotspot, Bluetooth 2.1 z EDR i A2DP, GPS z A-GPS i DLNA. W tym przypadku jednak, maksymalna prędkość transferu danych wynosi 7.2 Mbps.
Nokia Lumia 800 nieco odstaje od powyższych modeli, oferując tym samym łączność bezprzewodową przy użyciu WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth w wersji 2.1 z A2DP i EDR, GPS z A-GPS oraz wsparcie dla technologii HSDPA (14.4 Mbps).
Zastosowany w Sony Xperia U wymienny akumulator litowo-jonowy o pojemności 1230 mAh pozwala na zaledwie 1.5 dnia w miarę intensywnego użytkowania, dlatego też osoby, które często korzystają ze smartfonu wykonując liczne połączenia telefoniczne, pisząc dużo SMS-ów, czy też słuchając muzyki, będą zawiedzione.
Sony Xperia J, posiada litowo-jonowe ogniwo o pojemności 1750 mAh, do którego dostęp oferuje demontowana tylna pokrywa. Biorąc pod uwagę zaimplementowane podzespoły, przy codziennym użytkowaniu bateria spisuje się poprawnie, umożliwiając do 3 dni użytkowania. Miłośnicy oglądania filmów muszą się liczyć ze spadkiem nawet 40-50% stanu naładowania podczas jednego seansu, trwającego 1.5-2 godziny.
Fińska produkcja, jako jedyna w tym zestawieniu nie umożliwia dostępu do litowo-jonowego akumulatora. Ten cechuje się niezbyt dużą pojemnością, gdyż oferuje tylko 1450 mAh. W ten oto sposób Nokia Lumia 800 jest w stanie wytrzymać 1.5-2 dni z dala od ładowarki, oczywiście biorąc pod uwagę umiarkowane użytkowanie.
Za wydajność Sony Xperia U odpowiada 2-rdzeniowy procesor NovaThor U8500 (Cortex-A9) o częstotliwości 1 GHz z chipem graficznym Mali-400 oraz 512 MB pamięci operacyjnej RAM. Taka konfiguracja zapewnia sprawną pracę systemu Google Android 4.0.4 Ice Cream z nakładką graficzną na interfejs użytkownika Timescape UI oraz pozwala na uruchomienie nawet bardziej wymagających aplikacji i gier, jak chociażby Blood and Glory. Niestety sporym ograniczeniem jest w tym przypadku pamięć wewnętrzna urządzenia (bez możliwości rozbudowy) wynosząca 8 GB, z czego na aplikacje dostępne są 2 GB, zaś na wszelkiego rodzaju dane – 4 GB. Wynik, jaki smartfon uzyskał w popularnej aplikacji benchmarkowej AntuTu to 7067 punktów.
Kolejny smartfon spod skrzydeł japońskiego koncernu, jaki bierze udział w naszym porównaniu, napędzany jest przez jednordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227A (Cortex-A5) o taktowaniu 1 GHz z układem graficznym Adreno 200, wspomaganym przez 512 MB pamięci operacyjnej RAM. Sony Xperia J posiada zaledwie 4 GB pamięci wewnętrznej, przy czym dla użytkownika dostępne są 2 GB, jednak za pośrednictwem slotu kart microSD można ją rozbudować o maksymalnie 32 GB. Niestety zarządzający smartfonem Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich wzbogacony o nakładkę Timescape UI nie zawsze działa tak, jak byśmy sobie tego życzyli, toteż podczas użytkowania zdarzają się spowolnienia i lagi. Jeśli chodzi o gry, to trzeba zdawać sobie sprawę, iż pomimo obsługi popularnych platformówek oraz części zaawansowanych graficznie gier nie możemy liczyć na rozrywkę na najwyższym poziomie, gdyż zaimplementowane podzespoły na to nie pozwalają. Potwierdza też to wynik na poziomie 4439 osiągnięty w AnTuTu.
Nokia Lumia 800 pracująca pod kontrolą systemu Windows Phone, swoją wydajność zawdzięcza jednordzeniowemu procesorowi Qualcomm MSM8255 (Cortex-A9) o częstotliwości taktowania 1.4 GHz oraz 512 MB pamięci operacyjnej RAM. Za grafikę odpowiada układ Adreno 205, zaś na dane oraz aplikacje producent zaimplementował pamięć o pojemności 16 GB (bez możliwości rozbudowy). A teraz kilka słów o samym działaniu. Dopóki smartfon pracował w oparciu o WP 7.5 cechował się niezwykłą szybkością i płynnością, jak również brakiem jakichkolwiek problemów z lagującymi aplikacjami. Niestety aktualizacja do WP 7.8 to zmieniła, gdyż teraz bardzo wiele osób skarży się na dziwne przypadłości, jak problemy z podświetlaniem ekranu, wskaźnikiem naładowania akumulatora, czy też aparatem.
Smartfon Sony Xperia U został wyposażony w 5-megapikselowy aparat główny z autofocusem oraz diodą doświetlającą LED, który wykonuje zdjęcia średniej jakości – przy korzystnych warunkach oświetleniowych, ujęcia potrafią jednak pozytywnie zaskoczyć. Stabilizacja obrazu działa poprawnie. W przypadku materiałów wideo możemy liczyć na rozdzielczość HD 720p, jednak telefon miewa tendencje do łapania “śniegu” oraz problemów z łapaniem ostrości.
[nggallery id=111 template=techmaniak]
W Sony Xperia J również znajdziemy aparat główny o matrycy 5 Mpx z diodą doświetlającą LED. W przypadku zdjęć wykonywanych w plenerze podczas słonecznego dnia oraz dobrym świetle sztucznym nie możemy narzekać, gdyż są one przyzwoitej jakości. Do wykonywania ujęć w niekorzystnych warunkach oświetleniowych smartfon jednak w ogóle się nie nadaje. Materiały wideo w maksymalnej rozdzielczości 640 x 480 pikseli także nie zachwycają. Należy jednak pamiętać, iż jest to typowo budżetowy sprzęt.
[nggallery id=227 template=techmaniak]
Nokia Lumia 800 może się pochwalić 8-megapikselowym aparatem z optyką Carl Zeiss i podwójną diodą doświetlającą LED. Zdjęcia wykonane za jego pośrednictwem są dobrej jakości, o ile tylko towarzyszy nam odpowiednie oświetlenie (sztuczne lub słoneczne). Po zmroku jest już nieco gorzej, lecz cały czas w miarę poprawnie. W przypadku wideo, o dobrej jakości (HD 720p) również możemy mówić jedynie przy dobrym oświetleniu, gdyż przy słabym świetle obraz staje się ziarnisty.
Nokia Lumia 800 | 9 | 7 | 8 | 8 | 8 | 9 | 7 | 8 | ||
Sony Xperia U | 9 | 7 | 6 | 8 | 8 | 8 | 8 | 7,7 | ||
Sony Xperia J | 8 | 6 | 7 | 7 | 9 | 7 | 7 | 7,3 |
Sprzęt został oceniony w skali 1-10
…naszym zdaniem Nokia Lumia 800. Na drugim miejscu uplasował się smartfon Sony Xperia U, trzecie przypadło natomiast Sony Xperia J. Warto jednak zauważyć, czego dotyczą różnice między poszczególnymi smartffonami. Sony Xperia J zajęła ostatnią pozycję głównie ze względu na przeciętne możliwości aparatu głównego, niską rozdzielczość wyświetlacza oraz ogólną wydajność. Nokia Lumia 800 jest liderem w tym zestawieniu z uwagi na płynną oraz sprawną pracę systemu (w wersji 7.5) oraz bardzo dobrej jakości wyświetlacz. Sony Xperia U to natomiast typowy średniak, który powinien zadowolić mniej wymagających użytkowników.
A Waszym zdaniem, który smartfon jest najlepszym wyborem?
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Wciągająca strategia turowa jest obecnie na wyciągnięcie ręki wielu graczy. Objęta została bowiem kapitalną promocją,…
Samsung uchyla rąbka tajemnicy i zdradza kolejne nowości w One UI 7 i Galaxy AI,…
Xiaomi Redmi Note 14 to nowy model chińskiego giganta rynku elektronicznego. Na salony razem z…
Mroczny RTS na premierę objęty został rewelacyjnym 65% rabatem. Teraz każdy z was może zgarnąć…
Składany Huawei Mate X6 zdradza cenę na polskim rynku. To pozytywne zaskoczenie – tak tanio…
Do premiery przygotowuje się wytrzymały tablet Samsunga, który otrzyma standard MIL-STD-810H oraz IP68. Niejaki Samsung…