Sony Xperia E Dual, to prosty a zarazem elegancki telefon, którego głównym atutem zdaje się być obecność dwóch kart SIM. Czy jednak stylowy, elegancki design i wsparcie dla wspomnianej technologii DualSIM, to wystarczająco dużo, aby uznać ten telefon za wart Waszej uwagi? Zapraszam Was do dalszej części tekstu.
Spis treści
Elegancja, stylowy design i kompaktowe wymiary
Bryła Sony Xperia E Dual zamyka się w wymiarach 113,50 x 61,80 x 11,00 mm przy wadze urządzenia wynoszącej 115,7 gram. To bardzo kompaktowe wymiary, które sprawiają, że łatwo telefon schować do kieszeni spodni czy marynarki w taki sposób, aby ten nie odstawał i nie krępował naszych ruchów. Komórka świetnie leży w dłoni a gumowa tylna ściana obudowy umiejętnie troszczy się o to, aby urządzenie przypadkowo nie wyślizgnęło nam się z rąk.
[nggallery id=354 template=techmaniak]
Na lewej ścianie Xperii E Dual znajdziemy jedynie odsłonięty port microUSB, górna ściana komórki skrywa wejście na słuchawki audioJack zaś prawy bok komórki skrywa w sobie przycisk regulacji głośności, Power oraz fizyczny spust aparatu. Dolna ściana urządzenia oferuje nam jedynie wejście na brelok. Warto jednak zwrócić uwagę na bardzo stylowe i eleganckie załamanie krawędzi obudowy, poniżej dotykowych przycisków menu funkcyjnego. Sony kilka razy stosowało już podobne rozwiązania, jednak to w Xperii E Dual, umiejętnie przykuwa uwagę i dodaje urządzeniu nieco stylu. Xperia E Dual posiada otwartą bryłę obudowy. Dostęp do baterii nie nastręcza żadnych kłopotów a urządzenie dostępne jest w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej oraz złotej.
Nieduży ekran, nieduża rozdzielczość, przeciętny komfort użytkowania
Sony Xperia E Dual oddaje do naszej dyspozycji nieduży ekran o przekątnej 3.5 cala wykonany w wiekowej już technologii TFT LCD, wyświetlający 256k kolorów i pracujący w rozdzielczości 320×480 pikseli. Na plus należy odnotować, że wyświetlacz nie przejawia tendencji do łapania odcisków palców. Niestety, nie znajdziemy tutaj zaawansowanej ochrony wyświetlacza, chociażby takiej, jak Corning Gorilla Glass.
[nggallery id=356 template=techmaniak]
Mając na uwadze troskę o żywotność urządzenia, warto zastanowić się nad zakupem dedykowanej dla tego modelu folii ochronnej. Sony po raz kolejny zapomniało o tym jakże ważnym aspekcie w modelu budżetowym. Najwyższa pora, aby tak uznana korporacja zmieniła swoją politykę w tym aspekcie.
Sony Xperia E Dual została uzbrojona w ogniwo Litowo-Jonowe (Li-Ion) o pojemności 1530 mAh. Mimo, że nie jest to duża pojemność w świecie nowoczesnych smartfonów, w zupełności wystarcza, aby utrzymać Xperię E Dual z dala od ładowarki przez 2-4 dni w miarę intensywnego użytkowania. Jest to jednak w dużej mierze zasługa leciwej (niezbyt zasobożernej) specyfikacji technicznej oraz dobrej optymalizacji Androida, która staje się już powoli znakiem rozpoznawczym Sony.
Test akumulatora (jasność ekranu ustawiona na 50%):
Czas ładowania od poziomu 15%: ~1 godzina i 25 minut.
Nie rzuca na kolana, jednak jest w stanie zadowolić przeciętnego użytkownika
Sony Xperia E Dual oddaje do naszej dyspozycji szereg podzespołów, które znacząco wpływają na komfort naszej pracy z urządzeniem. Warto zwrócić uwagę na obecność: HDSPA w standardzie 7,20 Mbit/s, Bluetooth v.2.1 EDR, WiFi v802.11b/g/n, USB v2.0 oraz modułu GPS i A-GPS. Sony dodało kilka swoich autorskich technologii, jak chociażby: PlayNow, TrackID i xLoud. Xperia E Dual bez problemu obsługuje główne pasma GSM.
Poprawnie, wydajnie, bez fajerwerków w benchmarkach
Sony Xperia E Dual pracuje pod kontrolą 1-rdzeniowego procesora o taktowaniu 1.00 GHz (Qualcomm MSM7227A) wspieranego przez 512 MB RAM. Za przetwarzanie grafiki odpowiada układ Adreno 200. Telefon pracuje pod kontrolą Androida 4.0 ICS, zmodyfikowanego przez Sony, które dorzuciło swoją standardową, autorską nakładkę graficzną. Mimo, że specyfikacja wygląda niezbyt zachęcająco, trzeba oddać japońskiej korporacji, że urządzenie działa płynnie.
[nggallery id=358 template=techmaniak]
Użytkownik dostaje do swojej dyspozycji 4 GB miejsca na pliki, które można łatwo rozbudować z użyciem karty microSD (do 32 GB). Zestaw aplikacji od Sony nie wzbudza szczególnego entuzjazmu. Warto pochwalić domyślny odtwarzacz muzyki, program Uwagi, TrackID, pakiet biurowy QuickOffice i tutaj właściwie kończą się ciekawe „apki”.
Nie można jednak przejść obojętnie obok bardzo zgrabnie skomponowanego trybu dwóch kart SIM. Zarówno w ustawieniach systemowych jak i na autorskim widgecie, który można przypiąć na pulpit, wszystko działa niemal doskonale. Komfort obsługi w niczym nie odstaje od tego, co w trybie dwóch kart SIM oferował od lat niezaprzeczalny lider, jakim była Nokia. Finom rośnie groźny konkurent.
Bez efektu „WOW”
Domyślna przeglądarka internetowa działa poprawnie. Warto odnotować bardzo szybkie łączenie się z sieciami WiFi oraz poprawne trzymanie zasięgu. W trybie 3G kilka razy zdarzały się przestoje, kiedy trzeba było zatrzymać proces ładowania strony i rozpocząć od nowa, jednak były to sytuacje sporadyczne. Chrome, którego również znajdziemy na Xperii E Dual miewał tendencje do wieszania się, dlatego też lepszym rozwiązaniem zdaje się być ustawienie stockowej przeglądarki jako tej głównej, domyślnej. Facebook, Twitter oraz inne aplikacje bazujące na łączeniu się z siecią nie przysporzyły żadnych problemów. Wszystko działało płynnie.
Przeciętnie. Zarówno z muzyką jak i z wideo
Sony przyzwyczaiło nas wszystkich do wysokiej jakości dźwięku. Xperia E Dual nie wyłamuje się z tej teorii, jednak z nieznanych mi względów, odtwarzacz muzyczny miewał problemy z szybkim odświeżaniem listy utworów. Czasem pomagał dopiero reset urządzenia. Dźwięk na słuchawkach, mimo że jak najbardziej „znośny”, sprawiał wrażenie nieco stłumionego. Być może wina leży gdzieś po stronie uszkodzonego kabelka, jednak muszę o tym fakcie wzmiankować.
Wideo? Jak najbardziej, można oglądać, jednak zwłaszcza w formacie .avi. Konkurencyjne formaty z .mkv i .rmvb na czele nie nadają się do oglądania na domyślnym odtwarzaczu. O ile w kwestii .rmvb można liczyć na niezawodnego MX Playera, o tyle inne formaty plików to dla Xperii E Dual zbyt wysokie progi. Nie zmienia to jednak faktu, że filmy zapisane w formacie .avi (byle nie w jakości HD: te tną się niemiłosiernie) można w miarę komfortowo obejrzeć.
Testowane multimedia:
Tryb telefonu działa dobrze. Zarówno, jeśli chodzi o komfort wybierania połączeń przez czystość dialera po jakość trzymania sygnału. Przypomnę jeszcze raz, że jest to telefon typu DualSIM, czyli obsługuje on dwie karty SIM i również z tym zadaniem radzi sobie nad wyraz dobrze. Musze pochwalić jeszcze Xperię E Dual za świetną jakość dźwięku w trybie głośnomówiącym.
Domyślna klawiatura, to rozwiązanie, które mi się nie podoba. Trzeba sporo grzebać w ustawieniach, aby z klawiatury dało się w miarę komfortowo korzystać, jednak mając na uwadze dostępność alternatywnych rozwiązań w Google Play, jest to wysiłek nieopłacalny. Szybkie napisanie SMSa w orientacji pionowej woła o pomstę do nieba a przeciętny słownik nie ułatwia zadania w orientacji poziomej, choć tu domyślna klawiatura wypada już odrobinę lepiej. Ot, efekt połączenia kiepskiej aplikacji klawiatury, niedużego ekranu i nierynkowej rozdzielczości.
Sony Xperia E Dual posiada aparat o matrycy 3.2 Mpix, zapisujący zdjęcia w rozdzielczości 2048×1536 px, oferując nam do dyspozycji cyfrowy zoom x4. Zdjęcia wychodzą przeciętnie, jednak po aparacie sygnowanym logo Sony, spodziewałem się czegoś więcej. Wyraźnie daje się we znaki brak jakiejkolwiek diody doświetlającej.
ZALETY
|
WADY
|
Szukając ciekawego telefonu o zbliżonej specyfikacji, warto zastanowić się nad Samsungiem Galaxy Mini 2, nad Sony Xperią U czy chociażby nowymi Nokiami pracującymi pod kontrolą Windows Phone: Lumią 620 oraz jej starszą siostrzyczką, Lumią 610. W świecie telefonów DualSIM, spójrzcie przyjaznym wzrokiem w stronę Samsunga Galaxy Y DUOS.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
"Marsz aktualizacyjny" producenta Nothing trwa w najlepsze. Tym razem smartfon jego submarki doczekał się najnowszego…
Debiut serii Samsung Galaxy S25 jest coraz bliżej. W przyszłym tygodniu poznamy nowe flagowce na…
Kultowy RPG właśnie trafił na Steam z 90% rabatem. Ten pozwoli wam zaoszczędzić przy zakupie…
Microsoft ostrzega przed masowym oszustwem na WhatsApp. Tym razem chodzi o niebezpieczne kody QR. Sprawdź,…
Revolut przedstawia w aplikacji nowość, która zadba o bezpieczeństwo naszych danych i pieniędzy. To rozmowy…
Wciągająca strategia turowa jest obecnie na wyciągnięcie ręki wielu graczy. Objęta została bowiem kapitalną promocją,…