Często pytacie, w jaki sposób odinstalować aplikacje na Androida, zwłaszcza te wcześniej nabyte w Google Play. Dziś zaprezentujemy wszystkim początkującym użytkownikom Androida kilka podstawowych metod, dzięki którym pozbędziecie się z telefonu niechcianych programów.
Zanim zaczniemy
Google Android to specyficzny system, bowiem urządzenia od HTC, Sony czy Samsunga, mimo nieraz bardzo podobnej specyfikacji technicznej, mogą się znacząco różnić, co z łatwością dostrzeże nawet laik. Różnice te biorą się z faktu, że każdy producent decyduje się na inną nakładkę graficzną na Androida. Wpływają one znacząco na przeprowadzanie różnych działań na systemie. Można więc śmiało przytaknąć stwierdzeniu, wedle którego główne różnice między telefonami różnych firm nie ograniczają się do podstawowej tapety czy układu ikonek, niemniej jednak, mimo wielu różnic, główne funkcje, w tym chociażby odinstalowywanie aplikacji, nie różnią się od siebie zbyt mocno. Dzięki swojej otwartości Android zachował kilka niezależnych względem siebie opcji, za pomocą których pozbędziemy się niechcianej aplikacji.
Wideo prezentacja
Usunięcie aplikacji z menu
Najprostszy sposób, który nie wymaga połączenia z siecią. Po odblokowaniu urządzenia wchodzimy do głównego menu „Aplikacje”, zazwyczaj symbolizowanego przez ikonę składającą się z kilku kwadratów ustawionych koło siebie. Teraz, przewijając poszczególne pulpity docieramy do karty, gdzie znajduje się program, którego chcemy się pozbyć.
Kolejnym krokiem jest tapnięcie na przycisk znajdujący się na obudowie urządzenia, o dumnej nazwie Menu Funkcyjne, zazwyczaj symbolizowany przez prostokąt z dwoma liniami wewnątrz niego. Tapamy na niego a naszym oczom ukazuje się menu. Jedną spośród dostępnych dla nas opcji będzie „Odinstaluj”. Ponownie wybieramy, tym razem właśnie „Odinstaluj”.
Można zauważyć, że przy wszystkich ikonkach symbolizujących programy, jakie mamy na telefonie, pojawiła się ikonka minusa. Teraz wystarczy tylko tapnąć na program, którego chcemy się pozbyć, urządzenie poinformuje nas o tym fakcie i zapyta, czy na pewno chcemy dany program usunąć.
Jeśli jesteście pewni, potwierdzacie, w przeciwnym razie pozostaje do Waszej dyspozycji opcja „Anuluj”.
Usunięcie aplikacji z użyciem Google Play
Jak pisałem wyżej, Google Android daje nam kilka sposobów usunięcia danej aplikacji. Jeśli nie chce Wam się szukać programu po menu telefonu lub też akurat jesteście w sklepie Google Play, wystarczy w wyszukiwarce, która znajduje się w górnym prawym rogu (ikona lupy) wpisać nazwę naszego programu bądź też pierwszych kilka liter, a skrypt wyszukiwarki sam podpowie Wam dalszą część frazy.
Po znalezieniu programu, w górnym prawym rogu będą widoczne dwie opcje: otwórz, a nieco niżej, odinstaluj. Po tapnięciu na „Odinstaluj” zostaniemy zapytani, czy na pewno chcemy usunąć daną aplikację.
Możemy potwierdzić – i program zostanie błyskawicznie usunięty – lub anulować operację.
Usunięcie aplikacji z użyciem domyślnego Menedżera
Opcja dla bardziej ciekawskich użytkowników. Po odblokowaniu ekranu jesteśmy na naszym domyślnym pulpicie. Tapamy wspomniany wcześniej przycisk menu funkcyjnego, a następnie na „Ustawienia”.
Naszym oczom ukażą się główne funkcje Androida w formie uporządkowanego menu. Przewijamy niżej, aż znajdziemy ikonkę podpisaną jako Menedżer aplikacji.
Wchodzimy w program, tapając. Naszym oczom ukaże się długa lista programów. Warto tu dopowiedzieć, że w Menedżerze aplikacji nie przewijamy ekranu tylko i wyłącznie z góry na dół ale też w lewo i prawo. W ten sposób możemy szybko przemieścić się między trzema głównymi kategoriami:
- Pobrane: znajdują się tu wszystkie programy, jakie użytkownik zainstalował na telefonie samodzielnie
- Uruchomione: znajdują się tu programy, które w danej chwili są uruchomione, wraz z tymi, które pracują w tle, czyli ich działanie nie jest zbyt widoczne dla użytkownika
- Wszystkie: znajdziemy tu absolutnie wszystkie aplikacje, wliczając w to pobrane, uruchomione oraz te, które były na telefonie preinstalowane przez producenta i przez Google
Nas interesuje usunięcie wcześniej zainstalowanej aplikacji, dlatego też najwygodniej będzie nam pozostać w kategorii Pobrane. Teraz, przewijając listę aplikacji szukamy tej, którą chcemy pożegnać. Programy sortowane są alfabetycznie, co znacząco ułatwia poszukiwania. Gdy znajdziemy już nasz program, tapamy na niego.
Poza opcją odinstalowania znajdziemy tam także kilka ciekawych informacji, jak chociażby ilość miejsca, jaką zajmuje program oraz zezwolenia, jakie posiada, czyli – w dużym skrócie – do jakiej puli naszych danych program ma dostęp. Po tapnięciu na odinstaluj naszym oczom ukaże się pytanie, czy na pewno chcemy usunąć dany program. Jeśli nie znajdziecie Waszego programu w dziale Pobrane, szukajcie w kategorii Wszystkie. Późniejsze działania niczym nie różnią się od tych, jakie opisałem dla Was w tym akapicie.
Często popełniany błąd
Sporo użytkowników mylnie sądzi, że usunięcie skrótu z pulpitu jest równoznaczne z pozbyciem się aplikacji. Było tak w starszych wersjach Androida oraz u niektórych producentów, jednak wraz z ewolucją systemu i poszczególnych nakładek graficznych, takie usuwanie programów nie jest już zbyt popularnym rozwiązaniem. Warto więc mieć pewność, co do usunięcia danej apki. Pewność tę dają opisane wyżej trzy sposoby na odinstalowanie.
Słowniczek
Tapnięcie: krótkie dotknięcie palcem ekranu w danym miejscu. Wystarczy jeden dotyk, nie należy próbować rozwiązań znanych z obsługi myszką Windowsa, gdzie do uruchomienia programu trzeba wykonać dwuklik.
Menu Aplikacje: miejsce, gdzie widoczne są wszystkie posiadane przez nas programy. Po menu można się przemieszczać przewijając ekranu jednostajnym ruchem palca przyłożonego do ekranu w lewo bądź prawo. U niektórych producentów z góry na dół.
Główny pulpit: zazwyczaj pierwsze widoczne „miejsce” po odblokowaniu bądź włączeniu telefonu. Znajdują się tam ikony, które można odpowiednio porządkować, usuwać i dodawać nowe, aby telefon był dla nas jak najbardziej funkcjonalny w codziennym użytkowaniu.
Menu funkcyjne: zazwyczaj dotykowy przycisk na obudowie telefonu symbolizowany przez prostokąt z dwoma liniami (jedna pod drugą) wewnątrz. Za szybkie wyjście z Menu Funkcyjnego odpowiada ponowne nań tapnięcie lub tapnięcie na sąsiadujący, zazwyczaj występujący po drugiej stronie urządzenia przycisk Wstecz.
Google Play: sklep z aplikacjami, których jest ponad 700 tysięcy. Część z nich jest płatna, jednak ogromna ilość ciekawych programów jest darmowa. Połączenie się ze sklepem Google’a wymaga transmisji internetowej, czy to z pakietu danych naszego operatora czy też z użyciem sieci bezprzewodowej WiFi.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.