Koniec wsparcia technicznego, zwolnienie (lub przeniesienie) osób związanych z Symbianem i wreszcie zatrzymanie linii produkcyjnych. Nokia, producent chyba najczęściej utożsamiany z Symbianem, zapowiedział kategoryczny koniec tego systemu w miesiącach letnich. Było to oczywiście przewidywalne, jako że już 808 PureView miała być ostatnią, fińską słuchawką z tym rozwiązaniem.
Spis treści
Aktualizacja 21.11.2020
Uwaga. Rynek i dostępne modele, które poleca redaKcja techManiaK.pl cały czas się zmieniają. Od publikacji tego wpisu minęło już trochę czasu, dlatego też zachęcam Cię do zobaczenia naszego najnowszego zestawienia:
W ramach wspominek mam dla Was subiektywną listę 10 najlepszych, najciekawszych lub w inny sposób wyróżniających się urządzeń opartych na Symbianie. Systemie, który w swoim czasie praktycznie nie miał sobie równych.
Nokia N95
Prawdziwy klasyk
Jeden z najlepszych telefonów Nokii, który pojawił się w najlepszym dla fińskiego producenta okresie. Odtwarzacz muzyczny i pięciomegapikselowa matryca stawiały smartfon w zupełnie innej kategorii, niż większość jego potencjalnych konkurentów. Przynajmniej dopóty, dopóki nie przyszedł na świat iPhone (choć ten i tak dysponował dużo gorszym aparatem).
Nokia 9210 Communicator
Uosobienie Wall Street?
Smartfon? Telefon? PDA? 9210 do tej pory uważana jest raczej za malutki komputer z funkcją dzwonienia, niż telefon. Na 4,5-calowym ekranie zmieszczono wówczas „aż” 640 pikseli w poziomie i 200 w poziomie. Ba, niektórzy potrafili na niej odpalić nawet legendarnego Dooma.
Nokia N93i
Sztuka Symbiana
Słusznie zauważano, ża N93i w świecie rzeczywistym raczej nie miała racji bytu. Specyficzne, lustrzane wykończenia nie były problemem; był nim za to wyświetlacz wykonany w tej samej technologii, w jakiej wykonano ekran N76, co skutkowało kompletną niewidocznością w słońcu. Nie dało się zadzwonić, nie dało się zrobić zdjęcia – a przecież N93i dysponuje optyką Zeissa z trzykrotnym zoomem optycznym. Na domiar złego, N93i przegrała całkiem w momencie premiery modelu N95.
Nokia E71
Żywe srebro
E71 była cienka, metalowa i wielozadaniowa. Estetyka smartfona trafiła w gusta wielu różnych grup użytkowników, od segmentu biznesowego, a na nastolatkach skończywszy.
Nokia 808 PureView
41 megapikseli w telefonie komórkowym
Nokia pożegnała się z Symbianem z tak mocnym przytupem, na jaki tylko było ją stać. 808 PureView może i miała wyłącznie zademonstrować możliwości nowej technologii fotograficznej, ale przy tym znalazła sobie wierne grono użytkowników.
Nokia 6120
Najbardziej niedoceniana
Prosta, pracująca pod kontrolą Symbiana 9,2 i wyposażona w procesor ARM11 oferowała zestaw podstawowych funkcji, połączenie z siecią, Bluetooth i dwumegapikselowy aparat. Jej głównym zadaniem było… Działać. I to robiła doskonale.
Sony Ericsson P910
Był Internet? Był.
Kolorowy wyświetlacz dotykowy, procesor ARM9 (z obłędnym jak na tamte czasy zegarem o taktowaniu 156 MHz), opcja podłączenia kart MS Pro Duo o pojemności do jednego gigabajta i urokliwa, rozkładana klawiaturka QWERTY – czego chcieć więcej?
Nokia E7
Kulminacja
E7 była przede wszystkim piękna. Minimalistyczna, wytrzymała, z dużą klawiaturą QWERTY i wspaniałym ekranem dotykowym. Debiut zresztą zaliczyła całkiem niedawno, bo ledwo dwa lata temu. Ba, sporo osób preferuje E7 względem flagowej N8, właśnie ze względu na wyświetlacz. Niestety, zbliżająca się wielkimi krokami śmierć Symbiana spowodowała, że mało który operator na świecie chciał E7 wziąć pod swoje skrzydła.
Nokia C7
Monolit
Podobnie jak E7, Nokia C7 powstała już w czasie rynkowej dominacji iPhone’a i wspinających się na wyżyny smartfonów z Androidem. Niemniej jednak fiński produkt znalazł sobie spore grono zwolenników, ceniących Symbiana ^3, świetny ekran, monolityczną obudowę i czas pracy na baterii.
Nokia N-Gage QD
Coś nowego, coś innego
Nie do końca trafiona forma nie przeszkodziła Nokii w zdobyciu całkiem dużego zainteresowania. Zresztą, to nawet nie w wyglądzie poczciwego N-Gage’a QD leżał problem – cały zamysł zniszczyło Nintendo, które zrobiło to, czego Finowie nie potrafili. Zapewnili stałą dostawę gier. Dobrych gier.
Aktualizacja
Aktualne zestawienie znajdziesz tutaj:
Oto najlepsze smartfony 2020 roku! Te flagowce warto kupić |