Tak, jak informowałem w poprzednim tygodniu, firma Samsung oficjalnie zaprezentowała dzisiaj (8 grudnia) nową mobilną platformę – bada. Na konferencji w Londynie południowokoreańska firma przedstawiła korzyści i możliwości oferowane przez nowe rozwiązanie oraz zestaw narzędzi SDK (Software Development Kit), do tworzenia aplikacji.
Samsung bada ma stanowić główną siłą napędową idei „smartfon dla każdego”, czyli tworzenia zaawansowanych smartfonów dostępnych dla szerokiego grona odbiorców. Producent zapowiada, że nowa platforma oferować będzie bogatą gamę funkcjonalności, które pozwolą użytkownikom jeszcze pełniej korzystać z możliwości zaawansowanych telefonów. bada stanowi również stabilne środowisko dla deweloperów aplikacji.
Wierzę, że dzięki wprowadzeniu Samsung bada oraz poszerzeniu naszej oferty smartfonów o urządzenia działające w oparciu o naszą najnowszą platformę, w znacznym stopniu umocnimy naszą pozycję na rynku rozwiązań mobilnych. Samsung bada to również ogromna szansa dla twórców oprogramowania. Bowiem aplikacje dedykowane bada będą mogły się znaleźć w naszych produktach sprzedawanych na całym świecie.
Dr Hosoo Lee, Executive Vice President and Head of the Media Solution Center Samsung Electronics.
Oto najważniejsze cechy nowego OS-a:
Interaktywność:
Platforma bada z autorskim interfejsem TouchWiz, łączy w sobie łatwość i intuicyjność obsługi, jednocześnie zapewniając bardzo dużą efektywność działania. System współpracuje z aplikacjami wykorzystującymi m.in.: technologię Flash, web control, czujniki ruchu, funkcję wykrywania twarzy oraz wibracje. Dodatkowo Samsung bada wspiera oparte na czujnikach kontekstowe aplikacje. Dzięki zastosowaniu różnych rodzajów sensorów: pogodowych, zbliżeniowych oraz akceleratora, ruchu w płaszczyźnie poziomej i pionowej deweloperzy mogą znacznie łatwiej wdrażać interaktywne kontekstowe aplikacje. Na początku z pewnością będą to gry, których sterowanie będzie oparte o akcelerometr, ale z czasem na pewno pojawią się pierwsze aplikacje wykorzystujące czy nawet rozszerzoną rzeczywistość. Dzięki czemu, bada stanie się konkurentem dla niezrównanego w tej dziedzinie Androida.
Orientacja na usługi:
Samsung bada wspiera wiele funkcjonalności dedykowanych konkretnym usługom, m.in. obsłudze portali społecznościowych (Twitter, Facebook, Flickr, Picasa czy MySpace), synchronizacji urządzeń, zarządzaniu treścią, usługom lokalizacyjnym oraz komercyjnym. Warto zaznaczyć, że wszystkie procesy wspomagane są przez wewnętrzne serwery platformy, co z pewnością przyczyni się do możliwości cieszenia się tymi funkcjami także na „słabszych” telefonach. Zastosowanie nowatorskich i przyjaznych deweloperom narzędzi w znacznym stopniu upraszcza wdrażanie nowych aplikacji.
Otwartość i łatwość konfiguracji:
Samsung bada pozwala także na wykorzystanie wszelkich istniejących możliwości telefonu do tworzenia nowych, powiązanych z tymi funkcjami aplikacji, m.in. wykonywania połączeń, wysyłania wiadomości oraz dostępu do listy kontaktów. Aplikacje mogą również współdzielić takie zasoby jak: osobiste profile, terminarze czy treści i dane chronione prostą procedurą potwierdzającą tożsamość użytkownika. Być może Samsung przygotuje dla nas zarządzanie kontaktami i treścią na wzór interfejsu HTC – Sense UI.
Dzięki dużemu stopniowi elastyczności nowa platforma może być z powodzeniem stosowana w znacznie większej gamie urządzeń niż jakikolwiek inny mobilny system. Do tego Samsung, planuje już wkrótce uruchomić internetowy sklep z aplikacjami dla smartfonów z bada.
Podczas uroczystej premiery nowej platformy poinformowano również o szczegółach związanych z konkursem New Samsung bada Developer Challenge. Udział w nim to pierwsza szansa dla deweloperów na wygranie części z ogólnej puli o wartości 2700000 dolarów. Zadaniem uczestników New Samsung bada Developer Challenge będzie stworzenie aplikacji korzystających z możliwości nowej platformy Samsung bada.
Samsung już wkrótce ogłosi rozpoczęcie cyklu spotkań pod hasłem Developer Days, które będą miały miejsce na całym świecie w 2010 roku. Pierwsze z imprez dla deweloperów odbędą się w Seulu, Londynie i San Francisco. Wśród partnerów współpracujących z firmą Samsung przy rozwijaniu platformy bada znaleźli się: Twitter, Blockbuster oraz producenci gier CapCom, EA Games i Gameloft.
Warto dodać, że wkrótce producent udostępni wspomniany na początku zestaw SDK. Będzie można ściągnąć go z tej strony.
Poniżej krótki filmik z prezentacji systemu bada, która odbyła się w Londynie:
Mimo iż w czasie konferencji, Samsung nie zaprezentował żadnego prototypu z badą na pokładzie, według zapowiedzi pierwszy telefon z tym systemem (a także kolejne urządzenia) pokaże się w pierwszej połowie 2010 roku i będzie wyposażony w: moduł 3G, WiFi, Bluetooth, akcelerometr, odbiornik GPS oraz dotykowy ekran o rozdzielczości WQVGA lub WVGA, który obsługuje multitouch. Co więcej, będzie to pierwsze urządzenie wyposażone w interfejs TouchWIz 3.0!
Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie projektu.
źródło: informacja prasowa/slashgear
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Dzieli nas dzień od prezentacji średniaków OPPO. O nowym OPPO Reno 13 (Pro) wiemy niemalże…
Już w najbliższy poniedziałek jeden z polskich sklepów odpali kolejne promocje z okazji Black Friday…
Pojemna bateria i energooszczędny procesor trafi do nowego realme C75. Długi czas pracy będzie kartą…
ASUS Zenfone 11 Ultra to tegoroczny flagowiec producenta. Podczas premiery kosztował grubo ponad cztery tysiące,…
Szukasz taniego smartfona z ładowaniem bezprzewodowym? Przeraża Cię wydawać grube tysiące na najnowsze flagowce z…
Heroes 3 raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. To gra, która od momentu premiery zyskała status…