Temat bezpieczeństwa telefonów komórkowych wałkowany jest praktycznie od zawsze. I choć nie trzeba się obawiać takich zagrożeń jak wirusy, to jednak z uwagi na specyfikę urządzeń wiedzących o nas praktycznie wszystko, warto zadbać o pewne aspekty, dzięki którym nasze wrażliwe dane nie dostaną się w niepowołane ręce, a w przypadku kradzieży szybko zdalnie zablokujemy telefon, ewentualnie natychmiastowo wyczyścimy jego zawartość. Zobaczcie jak wyglądają procedury bezpieczeństwa w przypadku iPhone’ów oraz co warto wiedzieć w tym temacie.
Apple, co zawsze podkreślam, jest producentem, który traktuje użytkownika raczej jako nieporadne stworzenie, któremu wszystko trzeba maksymalnie ułatwić i podłożyć pod nos. Z jednej strony takie podejście odbija się czkawką ciekawskim geekom, a z drugiej, Apple, forsując prostotę i minimalizm, zyskuje miliony użytkowników na całym świecie, którzy w obsługę telefonu nie chcą wkładać jakiegokolwiek wysiłku. Przez obranie takiej retoryki, Apple bardzo dba również o bezpieczeństwo użytkowników, oferując pokaźne zaplecze usług i funkcji, dzięki którym szybko i bezpłatnie przejmiesz w pewien sposób kontrolę nad zgubionym urządzeniem. Tych usług jest wiele i postaram się przyjrzeć każdej z nich, zwracając uwagę również na rozwiązania alternatywne.
Jest to podstawowe narzędzie Apple’a, dostępne za darmo w App Store, które w razie utraty iPhone’a, iPada czy iPoda touch pozwoli wykonać szereg czynności, dzięki którym użytkownik zabezpieczy dane, a może nawet zlokalizuje zgubę na mapie i odzyska.
Nadrzędnym zadaniem aplikacji jest umożliwić nam wyświetlenie aktualnej pozycji iPhone’a, iPada, iPoda touch czy komputera Mac na mapie. Jeżeli lokalizacja się powiedzie, czyli urządzenie będzie miało jakikolwiek dostęp do Sieci, to będzie można zdalnie wykonać na nim następujące czynności:
Apple niemal w każdym calu zadbał o to, aby użytkownik ze swojej strony mógł zrobić praktycznie wszystko w celu odzyskania urządzenia bez posiłkowania się zewnętrznymi instytucjami.
Z tej aplikacji należy jednak korzystać z głową. Trzeba mieć na uwadze, że jeśli zdalnie wymaże się zawartość urządzenia, to jego zlokalizowanie na mapie będzie niemożliwe. Dlatego jeśli zgubiony iPhone z powodzeniem zostanie zlokalizowany poprzez iCloud.com, to najpierw warto na własną rękę udać się pod wskazaną lokalizację, a dopiero gdy nic z tego nie będzie, pokusić się o zdalną blokadę.
Pod żadnym pozorem nie należy wyłączać usług lokalizacji w iPhonie, a co za tym idzie – uniemożliwiać pracy Znajdź mój iPhone. Mówi się, że usługi lokalizacji zużywają sporo energii i jest to prawda, ale nikogo nie zbawi jeżeli telefon w terenie będzie działał kilkanaście minut krócej, a dzięki temu zyskamy pewien spokój ducha, że w razie zguby urządzenie szybko będzie można zlokalizować.
Poza tym już niebawem Apple oficjalnie udostępni oprogramowanie iOS 7, a wraz z nim pojawi się funkcja Blokada ponownej aktywacji. Ta funkcja utrudni życie złodziejom i nieuczciwym znalazcom iPhone’ów, ponieważ uniemożliwi ponowną aktywację urządzenia na serwerach Apple’a bez wpisania Apple ID i hasła prawowitego właściciela.
iPhone, jak każdy telefon, oferuje blokadę urządzenia wymagającą podania hasła, aby móc swobodnie z niego korzystać. W ustawieniach iPhone’a (Ustawienia > Ogólne > Kod blokady) aktywuj tę funkcję i określ 4-cyfrowy kod lub hasło alfanumeryczne, którego podanie będzie wymagane każdorazowo przy próbie odblokowania ekranu blokady.
W tym samym dziale ustawień możesz włączyć opcję Wymaż dane, dzięki której, jeżeli ktoś niewłaściwie wpisze kod odblokowujący 10 razy, to jedenasta próba zakończy się natychmiastowym wymazaniem wszystkich danych.
Warto również aktywować funkcję Autoblokady (Ustawienia > Ogólne > Autoblokada). Dzięki niej, jeżeli urządzenie pozostanie bezczynne przez minutę, dwie, trzy, cztery lub pięć, iPhone automatycznie aktywuje Blokadę urządzenia. Zanim uzyskasz dostęp do Znajdź mój iPhone przez WWW warto zadbać o to, aby potencjalny znalazca zgubionego telefonu nie mógł swobodnie po nim buszować.
Metoda blokady stara jak świat. Jeżeli nie wystarczają zabezpieczenia pokroju Blokady urządzenia oraz Znajdź mój iPhone, to możesz skorzystać z blokady kodem PIN, którego wprowadzenie będzie wymagane każdorazowo po zrestartowaniu urządzenia.
Aby włączyć w iPhonie blokadę PIN-em, wejdź kolejno w Ustawienia > Telefon > PIN karty SIM i z poziomu tego okna określ kod oraz aktywuj blokadę.
Jeżeli już dojdzie do permanentnej zguby urządzenia, jedyne czym można się poratować w przypadku chęci odzyskanych danych to kopie zapasowe. W przypadku iPhone’ów można korzystać z archiwizowania danych w chmurze Apple’a, czyli w iCloud, a także można przechowywać te dane na komputerze. Bojąc się o utratę danych naprawdę warto korzystać z obu rozwiązań.
Ustaw, aby domyślnie dane iPhone’a były zapisywane w chmurze Apple’a, ale co jakiś czas archiwizuj je również na komputerze. Po podłączeniu telefonu do komputera kliknij na iPhonie w programie iTunes prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierz opcję Archiwizuj.
Niemal cyklicznie udostępniane aktualizacje iOS-a nie służą jedynie implementacji nowych funkcji, ale przede wszystkim łatają rozmaite błędy w systemie oraz zwiększają bezpieczeństwo urządzeń. iPhone informuje cię o dostępności aktualizacji? Podłącz się do Wi-Fi i bez wahania instaluj nowy soft.
Aby zmniejszyć ryzyko uzyskania dostępu do wrażliwych danych przez niepowołane osoby, cyklicznie zmieniaj hasła dostępowe. Najlepiej, aby były one możliwie zróżnicowane, zawierały różne wielkości liter, cyfry i znaki interpunkcyjne.
Ponadto mimo dostępności wielu aplikacji umożliwiających przechowywanie haseł, zdecydowanie odradzam korzystanie z tego typu narzędzi. Jeśli naprawdę masz problemy z pamięcią, to hasła zapisuj na komputerze – peceta nikt tak łatwo nie ukradnie.
Rozmaite punkty dostępowe Wi-Fi, zwłaszcza jeżeli są darmowe i oferują naprawdę szybkie połączenie, są jak najbardziej wspaniałym rozwiązaniem. Jednak należy używać ich z głową.
Z publicznych Sieci Wi-Fi korzystają różni ludzie, a co poniektórzy tylko czekają aż ktoś postanowi sprawdzić swój stan konta bankowego, zalogować się na Facebooka czy przesłać do Sieci inne bardzo ważne dane. Zanim sprawdzisz za pośrednictwem publicznego HotSpota coś ważnego w Sieci, to zadaj sobie pytanie, czy sprawdzenie tego za jakiś czas w domu nie będzie lepszym, przede wszystkim bezpieczniejszym rozwiązaniem. A jeżeli sprawdzenie ważnej informacji w terenie będzie nieuniknione, to lepiej odłączyć się od Wi-Fi i połączyć z Internetem przez sieć komórkową.
iOS jest dość sterylnym systemem, jednak mimo wszystko od 6 do 10% wszystkich jego użytkowników postanowiło go odblokować, korzystając z tzw. jailbreaku. Jeżeli i ty jesteś w tym gronie, to wiedz, że twój iPhone jest bardziej podatny na elektroniczne niebezpieczeństwa niż iPhone bez jailbreaku. Masz natomiast pewną przewagę w nad tą drugą grupą użytkowników, ponieważ w Cydii dostępne są pewne aplikacje, które ułatwiają dbanie o bezpieczeństwo.
Zanim jednak się nimi zainteresujesz, pierwsze co powinieneś zrobić po odblokowaniu oprogramowania iPhone’a, to zmienić hasło dostępowe SSH. Wystarczy, że pozostanie ono standardowe, protokół zostanie otwarty i dowolny znawca iUrządzeń podłączony do tej samej sieci co ty migiem uzyska dostęp do wszystkich plików twojego iPhone’a.
Wracając do aplikacji, w Cydii dostępne są tysiące rozmaitych narzędzi, ale tylko nieliczne z nich nadają się do codziennego używania. Polecam zainteresować się programami, które blokują dostęp do wybranych aplikacji iOS-a, na przykład iPrivacy. Choć stosowanie tego typu narzędzi odpowiednie jest bardziej przeciwko wścibskim znajomymi niż złodziejom, to warto zauważyć, że nieodblokowany iOS takiej możliwości nie daje.
Gdy stanie się najgorsze, czyli telefon przez dłuższy czas nie wykaże aktywności w usłudze Znajdź mój iPhone, to jedyną rzeczą do zrobienia, aby uprzykrzyć życie potencjalnemu złodziejowi, jest pójście na policję i zgłoszenie kradzieży. Wówczas, jeżeli policjantowi zechce się zainteresować sprawą, otrzymasz potwierdzenie zgłoszenia, z którym natychmiast biegnij do operatora komórkowego i poproś o blokadę urządzenia. Gdy ta zostanie wykonana, telefon będzie bezużyteczny, a procesu nie będzie dało się cofnąć. Musisz jednak dysponować numerem IMEI zguby (do sprawdzenia w każdym telefonie kodem *#06#).
Nie łudź się, że operator czy policja będą szukać twojego urządzenia, przekonałem się o tym na własnej skórze.
Mobilny system Apple’a jest bezpiecznym systemem. Nie ma co się obawiać, że ktoś nagle w niewyjaśniony sposób uzyska dostęp do naszych danych. A gdy telefon zostanie zgubiony, można go zlokalizować na mapie, zdalnie wyczyścić jego zawartość czy grzecznie poprosić znalazcę o zwrócenie urządzenia. Nie jest wymagane korzystanie z usług firm trzecich, które wymagają opłat abonamentowych za korzystanie z bardzo podobnych pakietów funkcji.
Warto zainteresować się rozmaitymi formami ubezpieczenia telefonu. Jeżeli jesteś w Orange to pomarańczowy operator ma taką usługę w swojej ofercie. A jeżeli korzystasz z usług mBanku, to niedawno pojawiła się możliwość ubezpieczenia sprzętu elektronicznego, w tym pokrywającego nieautoryzowane połączenia (zarówno głosowe, jak i Internetowe). Bojąc się bezpośrednio o sprzęt i jego uszkodzenia możesz też wydłużyć gwarancję iPhone’a, iPada lub iPoda touch wykupując pakiet Apple Care dostępny na stronie koncernu z Cupertino.
Przede wszystkim zanim weźmiesz się za prewencję, upewnij się, że umiesz rozważnie korzystać z telefonu i oceń jakiego rodzaju ochrony potrzebujesz. Zbyt duża ilość aktywnych form zabezpieczenia może mieć negatywne skutki, dlatego nie warto z nimi przesadzać i na siłę utrudniać sobie życie.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Zadebiutował OPPO Find X8 Pro: superflagowiec stworzony z myślą o Europie, a co za tym…
Podkręcony Snapdragon 8 Gen 3 w połączeniu z 7000 mAh to marzenie niejednego ManiaKa. Sam…
Z zakupem telefon do zdjęć czekasz do premiery Huawei Mate 70? Możesz mieć rację, bo…
Seria vivo S20 zaoferuje użytkownikom mocarną specyfikację. Zwłaszcza vivo S20 Pro zapowiada się na jednego…
Aplikacja Uber wzbogaca się o udane nowości, które mogą przydać się także w okresie świątecznym.…
Najbliższy weekend może być uciążliwy dla klientów banku mBank. Bank zaplanował przerwę w działaniu swoich…