Spis treści
- Wstęp
- Wygląd, obudowa i wykonanie
- Ekran
- Jakość rozmów i Bateria
- System i interfejs
- « Poprzedni
- 5/10
- Następny »
System i interfejs
Za prawidłowe funkcjonowanie Nokii 5530 XpressMusic odpowiada system operacyjny Symbian v9.4. Jest to dokładnie ta sama wersja, którą możemy znaleźć w bliźniaczym modelu 5800 XpressMusic. System spisuje się prawidłowo i działa bardzo sprawnie. Otwieranie aplikacji oraz poruszanie po menu działa płynnie i szybko. Jest również stabilny – ani razu nie zdarzyło mu się zawiesić.
Telefon posiada interfejs Symbian 5th Edition. Z wyjątkiem paru drobiazgów, można ocenić go jako prosty i intuicyjny. Wszystko znajduje się na swoim miejscu. Menu jest przejrzyste i łatwo się w nim odnaleźć. Ciekawym rozwiązaniem jest zaznaczenie przy pomocy charakterystycznego zielonego „kółeczka” aplikacji, która działa w tle.
Na samym ekranie znajdziemy takie standardy jak godzinę, stan napięcia baterii oraz silę zasięgu. Na dole ekranu widnieją skróty do najczęściej używanych funkcji telefonu. Mogą to być: telefon, aparat, wiadomości czy któryś z najbardziej interesujących nas portali społecznościowych. Oprócz tego, na środku możemy ustawić skrót do dodawania kontaktów, a także kontakty z których najczęściej korzystamy. Poniżej możemy ustawić pasek skrótu, na przykład do poczty.
Wspomnianym w poprzednim akapicie wyjątkiem, lub inaczej – dużą pomyłką jest brak opcji ustawień dźwięku. Nie wiedzieć czemu, w ustawieniach telefonu nie ma czegoś takiego jak „dźwięki”. Chcąc zmienić dzwonek czy sygnał odbieranego SMSa, jesteśmy skazani na… No właśnie, na co? Jedyną opcją zmiany dzwonka wydaje się być skorzystanie z posiadanych w pamięci telefonu, bądź na karcie pamięci MP3 i ustawienie jednej z piosenek jako nasz sygnał nadejścia połączenia. W przeciwnym wypadku, jesteśmy narażeni na ciągłe słuchanie Nokia Tune. Za ściszanie owych dzwonków odpowiada przycisk umieszczony z boku telefonu, o którym wspomniałem przy okazji omawiania jego wyglądu.
Podczas testów miałem problemy z odtwarzaniem filmików na YouTube. Niemniej po ponownym wprowadzeniu domyślnych ustawień sieci, filmiki działały poprawnie.
Nie można nic zarzucić także aplikacjom do obsługi portali społecznościowych. Mowa tutaj o Facebook’u oraz MySpace. Korzysta się z nich przyjemnie i wygodnie. Równie dobrze spisuje się internetowy sklep Amazon.
Do ciekawych aplikacji, które znalazłem w testowanym telefonie należy słownik. Domyślnie jest on angielsko-angielski. Znaczy to że po wpisaniu danego słowa, otrzymamy jego angielską definicję. Można jednak pobrać inne języki i sprawić, że nasz telefon zamieni się w całkiem przyzwoite „narzędzie tłumaczące”. Trzeba przyznać, że w tej roli radzi sobie całkiem dobrze.
W telefonie znajdziemy ponadto sympatyczne gry, ułatwiający życie kalendarz, kalkulator, notatnik oraz wiele innych dóbr.
- « Poprzedni
- 5/10
- Następny »
Spis treści
- Wstęp
- Wygląd, obudowa i wykonanie
- Ekran
- Jakość rozmów i Bateria
- System i interfejs
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe. Jesteśmy Partnerem Amazon i otrzymujemy wynagrodzenie z tytułu określonych zakupów dokonywanych za pośrednictwem linków.