W całości z plastiku – ale brzydki nie jest
Nie sposób uniknąć porównań Live do testowanego w czerwcu Pentagrama Ego; smartfony zostały zamknięte w identycznej, trzykolorowej, plastikowej obudowie. Dominuje biel, którą wykorzystano do pokrycia tylnego panelu, srebro pojawia się na imitujących chrom obramówkach ekranu, a czerń okala z kolei sam 4,5-calowy wyświetlacz. Smartfon sprzedawany jest w białej i czarnej wersji kolorystycznej.
Znajdziemy tu ponadto trzy przyciski systemowe Androida (dotykowe) i trzy przyciski fizyczne, umiejscowione po bokach urządzenia. W dolnej części przedniej ścianki producent ulokował podłużną diodę sygnalizacyjną, wskazującą nie tylko ewentualny stan rozładowania, ale też informującą o SMS-ach czy nieodebranych połączeniach. Zadbano też o obecność dwumegapikselowego aparatu do wideorozmów.
[nggallery id=484 template=techmaniak]
Według Ceneo, urządzenie kosztuje ok. 600 złotych, dlatego też trudno powiedzieć cokolwiek złego o jakości wykonania. Widać, że nie są to materiały najwyższej jakości, ale dobrze je do siebie dopasowano. Nic nie skrzypi, nie zgrzyta, a słuchawka wygodnie leży w dłoni.
IPS o gęstości 245 PPI
Proponowany przez Kruger & Matz smartfon dysponuje 4,5-calowym wyświetlaczem o rozdzielczości 960 na 540 pikseli przy gęstości 245 PPI. To odpowiednie dla tej ceny cechy, jako że sprzęt można – od strony ekranu – zaklasyfikować co najmniej do średniej półki. Przy normalnym użytkowaniu, nie zauważymy pojedynczych pikseli.
Wyświetlacz dobrze oddaje barwy, nie przejawiając tendencji do narzucania ciepłego czy chłodnego balansu bieli; temperatura barwowa utrzymuje się w okolicach przyjętych za standard.
Smartfon oferuje maksymalną jasność na poziomie 295 cd/m2, co nie jest szczególnie rewelacyjną wartością. Owszem, w słoneczny dzień odczytamy treść, ale nie obejdzie się bez zasłaniania komórki ręką. Kalibrator wskazał też wartość jasności minimalnej – 21 cd/m2.
Źle nie jest
KM0404 nie dysponuje szczególnie pojemnym ogniwem, czemu zresztą nie można się dziwić, jeśli spojrzymy na wymiary komórki. 130 x 67 x 10,5 mm przy masie 140 gramów to raczej niewiele, co zostało okupione właśnie przez baterię z 1800 mAh. Mając na uwadze obecność dużego wyświetlacza i kilkurdzeniowego procesora trudno oczekiwać innych wyników, niż te, które prezentujemy poniżej. Wszystkie testy przeprowadzamy z jasnością ustawioną na 120 cd/m2.
Pięć megapikseli i filmowanie w 720p
Na pokładzie smartfona znajdziemy ośmiomegapikselową matrycę, wspomaganą przez dotykowy autofocus i diodę LED. Zestaw nieźle wypada w praktyce, oferując dobre odwzorowanie szczegółów i relatywnie szybkie łapanie ostrości. Podobnie jednak jak u bezpośredniej konkurencji, tak i tutaj nie jest łatwo ustawić ostrość na nieskończoność.
Interfejs aparatu nie różni się niczym od tego, który znamy ze stockowego Androida, dlatego też nie będziemy rozpisywać się nad jego funkcjonalnościami. Wspomnę tylko, że dostajemy tu szybki dostęp do funkcji panoramicznej – i, w gruncie rzeczy, tyle.
Przykładowe zdjęcia
A gdyby było Wam jeszcze mało, to Kruger & Matz Live KM0404 nagrywa klipy w jakości 720p z prędkością równą 28 kl/s. Druga opcja to 480p i szybkość 29 kl./s, a także VGA i… I mniej.
Przykładowy film
Bierny Dual SIM i dobra jakość dźwięku
Live dobrze radzi sobie z połączeniami głosowymi; głos zawsze jest klarowny i czysty, o ile, oczywiście, zasięg jest odpowiednio mocny. Istotą KM0404 jest jednak opcja Dual SIM, czyli wsparcie dla dwóch kart. Możemy dzięki temu wybrać, z którego numeru ma wyjść połączenie, możemy wskazać numer domyślny; działa to zarówno w rozmowach, jak i w SMS-ach.
Live wspiera też Aero2, dzięki czemu umiejscowienie karty w pierwszym slocie (WCDMA+GSM) pozwala na dostęp do darmowego internetu. APN-y pobierane są automatycznie.
Telefon nie obsługuje kart w sposób aktywny, tj. nie wyświetla notyfikacji o połączeniu przychodzącym na drugi numer. Podobnie jak w Ego, tak i tutaj do dyspozycji dostajemy jeden slot na karty Micro SIM, drugi – Mini SIM.
W większość gier zagrasz bez żadnego problemu, ale nie licz na megawydajność
Skrócona specyfikacja techniczna:
Duży ekran z dobrymi kątami widzenia ma to do siebie, że zapewnia przyjemne doznania w przeróżnych grach projektowanych na urządzenia mobilne. W tym dziale skupię się jednak nie na wyświetlaczu, a na chipsecie wykorzystanym przez producenta. Telefon pracuje bowiem pod kontrolą firmowego Qualcomma MSM8225Q, tego samego, który Kruger & Matz zaimplementowało w tańszym Move. Czterordzeniowy Cortex-A5 jest w stanie zapewnić szybką, płynną nawigację, a gigabajt pamięci operacyjnej gwarantuje dobrą responsywność urządzenia.
Od strony użyteczności nie mam żadnych zastrzeżeń do Live’a, trudno mieć też do niego zarzuty, jeśli spojrzymy na wyniki benchmarków. Jasne, Adreno 203 to nie jest żaden gigant wydajności, ale wystarcza do większości gier z Google Play. Jedyną spośród naszych testowych, która nie była z nowym Krugerem kompatybilna, był Asphalt 8. Poprzednie wydanie – Asphalt 7 – uruchamia się bez problemu. Podobnie jest z Modern Combat 4, Real Racing 3 czy Death Dome.
Przejdźmy do multimediów, bo tutaj jest „pies pogrzebany”, jak to się zwykło mówić. Mając ekran o takiej rozdzielczości można oczekiwać, że smartfon poradzi sobie z większością plików 720p. Cóż – radzi sobie dokładnie z połową, nie jest w stanie przeskoczyć bitrate’u większego, niż 6 Mb/s. O Full HD czy 4K możemy zapomnieć w ogóle, ale też nikt od Live’a nie wymaga zgodności z tymi formatami.
Spójrzmy teraz na wyniki wszystkich maniaKalnych testów.
1. Testy przeglądarek
Testy sprawdzające wydajność tabletu pod kątem przeglądania zasobów sieci.
2. Testy syntetyczne systemu
Testy sprawdzające ogólną wydajność tabletu.
3. Testy syntetyczne systemu (grafika)
Testy sprawdzające wydajność tabletu z naciskiem na grafikę 3D. Brak wyniku oznacza, że dany test nie został ukończony z sukcesem.
4. Odtwarzanie multimediów
Test odtwarzania popularnych formatów multimedialnych w aplikacji MX Player (z pakietem najnowszych kodeków).
– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3 (klatkowanie obrazu);
– mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts (klatkowanie obrazu, brak wsparcia DTS);
– mkv, 1080p, h264, 40mbps (obraz zamrożony);
– mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps (klatkowanie obrazu);
– mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps (klatkowanie obrazu).
Czysty Android z drobnymi modyfikacjami
Od strony funkcjonalności, Kruger & Matz pozostawili smartfon w stanie naturalnym. Jedyne zmiany – drobne – to wprowadzenie kolorowych ikonek w menu ustawień i lekka modernizacja paska szybkiego dostępu, natomiast poza tym firma nie pokusiła się o żadną rewolucję.
Sam system pracuje płynnie. Nawigacja jest przyjemna, nie doświadczyłem żadnego przycięcia, lagowania czy nawet zawahania podczas przewijania panelów pulpitu głównego, ikonek menu czy w trakcie surfowania po sieci. Gigabajt pamięci operacyjnej pozwala też na swobodne korzystanie z Chrome’a, choć benchmarki wyraźnie wskazują, że aplikacja stockowa jest szybsza i lepiej zoptymalizowana pod kątem Live’a.
Użytkownik dostaje do dyspozycji 4 GB miejsca na dysku, z czego do zagospodarowania ma – po odjęciu wagi plików systemowych – niecałe 2 GB.
Wi-Fi funkcjonuje bez zarzutu, choć nie jest to moduł implementowany w droższych słuchawkach. Na plus trzeba na pewno zapisać utrzymywanie zasięgu tam, gdzie większość urządzeń już nie jest w stanie wykryć sieci. Poniżej znajdziecie kilka scenariuszy, według których testujemy czułość modułu bezprzewodowego (za wartość dobrą przyjmujemy minimum -70 dBm).
Jeszcze tylko ta bateria…
Kruger & Matz Live to telefon z dobrą optymalizacją, chipsetem o odpowiedniej wydajności, gigabajtem pamięci RAM i nienajgorszym – jak na tę cenę – wyglądem. To jednocześnie smartfon będący w stanie generować fajnej jakości zdjęcia, które potem można przeglądać na dobrym, 4,5-calowym monitorze IPS o niezłej gęstości. Dodatkowo, dostajemy opcję Dual SIM ze wsparciem dla Aero2.
Live – niestety – cierpi trochę ze względu na baterię, bo pojemność 1800 mAh nie jest w żaden sposób wystarczalna do długiego użytkowania przy takich parametrach. Nie mogę jednak przekreślić słuchawki dlatego, że nie wytrzyma dłużej, niż cztery godziny wyświetlania filmu – przy ewentualnym zakupie warto jednak mieć kwestię akumulatora na uwadze.
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
ZALETY
|
WADY
|
Nie sposób przejść obojętnie obok Pentagrama Ego, bliźniaczej od strony wizualnej propozycji. Różnice między tymi dwoma polegają przede wszystkim na podzespołach.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Nie tylko OPPO Find X8 Pro był gwiazdą dzisiejszej premiery. Wraz z nim debiutował OPPO…
Być może zbyt surowo oceniłem flagowce pracujące na procesorze Snapdragon 8 Elite. Są gorące, ale…
Epic Games Store znów rozdaje nową grę za darmo. Tym razem jest mrocznie i tajemniczo.…
Do globalnej premiery zmierza POCO F7 oraz POCO F7 Ultra. Certyfikacja smartfonów Xiaomi to świetna…
HONOR 300 na zdjęciach prezentuje się zjawiskowo. To będzie wyjątkowo cienka brzytwa, która nie przekroczy…
Oto oficjalny wygląd nowego Xiaomi, którego będziemy często polecać. Nazywa się Redmi K80, choć do…