Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami Apple’a, już dziś wieczorem znaczna większość użytkowników iUrządzeń będzie mogła zainstalować oprogramowanie iOS 7. Zanim jednak naciśniecie przycisk Aktualizuj, jest kilka kwestii, o których warto wiedzieć przed instalacją najnowszego softu.
Spis treści
Kompatybilność i dostępność funkcji
iOS 7 będzie można zainstalować na następujących urządzeniach:
- iPhone 4;
- iPhone 4s;
- iPhone 5;
- iPhone 5c;
- iPhone 5s;
- iPod touch 5G;
- iPad 2;
- iPad z Retiną;
- iPad mini.
Niestety, nie wszyscy będą mogli korzystać z takiego samego pakietu funkcji.
- Zdjęcia panoramiczne pojawią się w iPhonie 4s (i nowszych) i iPodzie touch.
- Filtry w aparacie będą dostępne w iPhonie 5 (i nowszych) oraz iPodzie touch. Filtry w zdjęciach dostępne będą dla wszystkich.
- AirDrop zawita na iPhonie 5 (i nowszych), iPadzie 4, iPodzie mini i iPodzie touch.
Na niektórych urządzeniach jest to wciąż awaryjne i powolne oprogramowanie
Nie wiadomo na ile Apple korzysta z tzw. planowanego starzenia, ale w przypadku kilku nie najnowszych modeli iPada oraz iPhone’a 4 warto się dwukrotnie zastanowić przez rozpoczęciem aktualizacji. Wersja Golden Master, która zasadniczo nie powinna się bardzo różnić od wydania finalnego, na iPadzie 2 i iPadzie 3 działa po prostu powoli i ociężale reaguje na komendy użytkownika. Przykładowo zmiana tapety na tych urządzeniach może trwać nawet pół minuty.
To samo dotyczy iPhone’a 4, czyli najstarszego smartfona Apple’a, który obsługuje iOS 7. W wielu przypadkach ten soft jest wolniejszy niż iOS 6, co być może jest skutkiem implementacji wielu animacji przejść.
Za to w przypadku iPada mini oraz iPada 4, choć soft nie działa najgorzej, to jest najeżony błędami. Aplikacje się samoistnie wyłączają lub zawieszają. Klawiaturze zdarza się wybiórczo reagować na polecenia użytkownika.
Wszystkie te objawy dotyczą oprogramowania iOS 7 Golden Master. Niewykluczone, że znikną one wraz z finalną wersją oprogramowania, jednak o tym dowiemy się dopiero po pierwszych recenzjach. Jeżeli nie musisz, nie łap się od razu za aktualizację do iOS 7, szczególnie jeśli korzystasz z jednego z wymienionych wyżej urządzeń. Apple już pracuje nad kolejnymi wersjami tego softu. Być może, jeżeli z wersji finalnej nie znikną problemy zaobserwowane w GM, to rozsądniejszym rozwiązaniem będzie poczekanie do iOS 7.0.1 lub iOS 7.0.2.
To najlepszy moment na oczyszczenie urządzenia
Dostępność kolejnej generacji oprogramowania, zwłaszcza tak przełomowej, to idealny moment na to, aby wyczyścić nieco urządzenie z niepotrzebnych danych. Najlepiej byłoby zainstalować oprogramowanie iOS 7 nie jako aktualizację, ale stosując odtwarzanie ustawień fabrycznych i skonfigurować zupełnie nowego iPhone’a, iPoda czy iPada. W nieco mniej hardcorowej wersji można odtworzyć ustawienia fabryczne, a następnie przywrócić kopię danych z iCloud lub iTunes (o czym więcej niżej).
A jeżeli powyższych pomysłów nie uważasz tego za konieczne, to chociaż wyczyść dane aplikacji, które mogą zajmować nawet kilkaset megabajtów. Więcej na temat usuwania danych aplikacji przeczytasz na AppManiaKu.
Wykonaj kopię danych
Oprogramowanie będzie można zainstalować zarówno poprzez system OTA, jak i przez iTunes. Choć zakończenie aktualizacji niepowodzeniem jest wyjątkowo rzadkim zjawiskiem, warto się przed takimi kwiatkami zabezpieczyć. Zanim naciśniesz Aktualizuj, Odtwórz lub Zainstaluj, wykonaj kopię danych urządzenia zarówno na iCloud, jak i w iTunes. Bardziej szczegółowo tematowi kopii zapasowych przyjrzałem się kilka dni temu na AppManiaKu.
Jeszcze przez chwilę będziesz mógł powrócić do iOS 6, ale…
Może się okazać, że oprogramowanie iOS 7 jednak nie będzie ci odpowiadało lub będzie sprawiało omówione wcześniej problemy. Przez chwilę Apple będzie wciąż certyfikować oprogramowanie iOS 6.1.4 i będziesz mógł je ponownie zainstalować wykonując tzw. downgrade softu, ale musisz przy tym pamiętać, że jeżeli kopia danych zostanie zaktualizowana do iOS 7, to nie będziesz mógł jej przywrócić na starszej wersji oprogramowania. Dlatego też, jak wspomniałem wyżej, warto jest mieć kopie danych zapisane w dwóch miejscach. Wówczas jedną z nich możesz normalnie po instalacji iOS 7 zaktualizować, a jeżeli zaistnieje konieczność downgrade’u, to przywrócisz na urządzeniu kopię nr 2.
W celu ułatwienia downgrade’u warto również zapisać pliki SHSH. W tym celu zainstaluj program TinyUmbrella i wybierz opcję Save SHSH blobs. Dzięki temu, nawet jeżeli Apple przestanie certyfikować iOS 6.1.4, wciąż będziesz mógł to oprogramowanie zainstalować.
Korzystasz z bety? Wróć do iOS 6 lub zainstaluj Golden Master
Wielu użytkowników testowych wersji oprogramowania iOS 7, zwłaszcza tych niedeweloperskich, nie zdaje sobie sprawy z tego, że działanie każdej bety jest ograniczone czasowo. W którymś momencie, jeżeli nie podejmiesz stosownych kroków, może się zdarzyć, że oprogramowanie przestanie działać, a mimo oficjalnej premiery iOS 7 ty nie będziesz wdział dostępności aktualizacji (prze OTA).
Najlepiej jest powrócić do iOS 6 lub zainstalować wersję Golden Master, z których możliwa będzie aktualizacja do finalnej wersji iOS 7. Pamiętaj, że iOS 6 ani iOS 7 GM nie zainstalujesz systemem OTA. Skorzystaj z linków zaprezentowanych przeze mnie kilka dni temu, dzięki którym zainstalujesz iOS 7 GM.
Jailbreak
Z tego co wiemy, trwają intensywne prace nad jailbreakiem iOS 6.1.4, a nawet iOS 7. Wiadomo, że grupa evad3rs jest coraz bliżej celu, ale wciąż nie wiadomo kiedy stosowne oprogramowanie odblokowujące miałoby ujrzeć światło dzienne. Jeżeli zależy ci na jailbreaku, to – oczywiście – wstrzymaj się dziś z aktualizacją.
Kompatybilność aplikacji
Po zainstalowaniu pierwszej bety iOS 7 miałem ogromny problem z funkcjonowaniem większości aplikacji z App Store’a. W miarę udostępniania kolejnych bet sytuacja się poprawiała i dziś jest pod tym względem naprawdę dobrze, choć niewykluczone, że pewna część aplikacji wciąż nie będzie poprawnie działać na iOS 7. W App Store od kilkunastu godzin co chwilę pojawiają się jakieś aktualizacje z okazji wydania iOS 7, jednak nie wszystkim deweloperom musi się spieszyć. Zanim zainstalujesz iOS 7 sprawdź, czy twoja ulubiona aplikacja została w ostatnim czasie zaktualizowana pod kątem tej wersji oprogramowania.
Zainstaluj iTunes 11.1
Do poprawnej obsługi urządzenia z iOS 7 wymagany jest iTunes w wersji 11.1. Choć nie jest ona jeszcze dostępna do ściągnięcia, lada moment powinna się pojawić na stronie Apple’a. Mając zainstalowane iOS 7 nie będziesz mógł zarządzać iPhone’em, iPodem lub iPadem na starszej wersji iTunes niż 11.1.
Jak zainstalować iOS 7
Zrzut oprogramowana, według najnowszych przecieków, ma mieć u nas miejsce około godziny 19:00. Jak wspomniałem, oprogramowanie będzie można zainstalować zarówno poprzez system over-the-air, jak i poprzez program iTunes. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy.
Decydując się na OTA (Ustawienia > Ogólne > Uaktualnienia), możesz być pewien, że pakiet plików niezbędnych do instalacji iOS 7 będzie znacznie mniejszy niż ściągany przez iTunes .IPSW z pełnym obrazem oprogramowania. Dzięki OTA nie będziesz nawet musiał podłączać się do komputera, choć konieczne będzie podłączenie do Wi-Fi oraz zagwarantowanie urządzeniu pewnego progu naładowania baterii.
Po udostępnieniu oprogramowania należy liczyć się z tym, że jego pobieranie może trochę potrwać. Nawet jeżeli będziesz podłączony do sieci z prędkością 100Mb/s, to nie licz na to, że z taką samą prędkością będziesz pobierał oprogramowania. Na ten soft czekają setki milionów użytkowników na całym świecie. Nawet jeżeli 10% z nich rzuci się na aktualizowanie w tym samym czasie, to serwery Apple’a rozstaną rozgrzane do czerwoności.
A gdy zainstalujecie iOS 7, podzielcie się wrażeniami!
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.