Pamiętacie swoją pierwszą wizytę w kinie typu IMAX? Tym z ogromnym, „czteropiętrowym” ekranem, który w porównaniu ze zwykłymi kinami nie ma wiele wspólnego? Tak w skrócie można opisać Sony Xperia Z Ultra – a ja ciągle zastanawiam się nad tym, czy to smartfon, czy najzwyklejszy tablet.
Aktualizacja: opublikowaliśmy test Sony Xperia Z Ultra.
Już podczas przyglądania się LG G2 na targach IFA 2013 myślałem, że przekątna 5,2 cala może być odrobinę zbyt duża. Cóż, Sony konwenansami nie przejmuje się w ogóle – i tym razem rozpoczynam zabawę z 6,4-calowym smartfonem z genialną wręcz specyfikacją.
Ogromny, ale też i wdzięczny
Po co komu telefon, który zasłania całą twarz, który jest zbyt duży, by można było go wygodnie nosić w kieszeni?
Z racji tego, że Xperię Z Ultra traktuję jako smartfon (z gatunku phabletów), powiem jedno – jest olbrzymia. Na co dzień korzystam z iPhone’a 4S i przesiadka na coś tak gigantycznego będzie dla mnie co najmniej wyzwaniem.
W przeciwieństwie do Samsunga, Sony nie dołącza do swojego wynalazku rysika, co znajdzie i swoich zwolenników, i przeciwników. Na pewno jednak przyczynia się do ograniczenia grubości urządzenia (6,5 milimetra).
Design nawiązuje wyraźnie do ostatniej linii japońskich produktów: przypomina Xperię Z, Xperię Z1 czy Xperię Tablet Z, mogąc pochwalić się smukłością, prostą konstrukcją i delikatnie zaokrąglonymi rogami. Jeśli tylko nie planujemy Z Ultra przykładać do ucha, to o ergonomię nie musimy się martwić. W dłoniach leży świetnie, natomiast „dłoniach” jest słowem-kluczem. Obsługa jedną ręką jest nierealna.
Stworzona do multitaskingu
Mini-aplikacje są wrotami do krainy mlekiem i miodem płynącej
Snapdragon 800 to naprawdę potężny układ. Jeszcze na żadnym sprzęcie Sony dedykowane mini-aplikacje nie działały tak płynnie – uruchomienie okna przeglądarki, notatek, kalkulatora i innych nie wywoła w Xperii nawet najdrobniejszej zadyszki. Pozostawianie przysłowiowego „miliarda” aplikacji otwartych w tle to też nie problem dla tego okazałego sprzętu. W tej chwili, przykładowo, instaluję około 40 aplikacji na raz. I co? Działa błyskawicznie.
Co chcecie wiedzieć?
Zostawiajcie pytania w komentarzach – przy okazji publikacji całego testu znajdziecie specjalną sekcję z odpowiedziami.
Specyfikacja techniczna Sony Xperia Z Ultra
- Wyświetlacz: 6.4-calowa matryca TRILUMINOS oraz X-Reality o rozdzielczości Full HD 1920 x 1080 pikseli,
- Procesor: 4-rdzeniowy Snapdragon 800 o taktowaniu 2.2 GHz,
- GPU: Adreno 330,
- RAM: 2 GB,
- Pamięć NAND: 16 GB (11 GB dla użytkownika) + slot kart microSD,
- Kamera: frontowa – 2 Mpx, główna – 8 Mpx z przetwornikiem Exmor RS,
- Komunikacja: Wi-Fi, USB 2.0, Bluetooth 4.0, wsparcie dal szybkiej transmisji danych w standardzie LTE,
- Akumulator: 3000 mAh,
- System: Google Android 4.2 Jelly Bean,
- Obudowa: wodoszczelna – IP55 i IP58 – o grubości 6.5 mm i wadze 212 g.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.