Pamiętacie Phonebloks? Projektant Dave Hakkens stworzył idealistyczny projekt telefonów przypominających klocki Lego – z możliwością dowolnej konfiguracji i wymiany dowolnego, pojedynczego komponentu na lepszy. Projekt zdobył ogromną uwagę, a teraz wkraczamy w jego kolejną fazę – Motorola podjęła współpracę z Hakkensem i razem rozwijają projekt.
Nad Project Ara pracują doświadczeni pracownicy działu Technologii i Produktów Motoroli ramię w ramię z Davem Hakkensem. Nie jest to jednak coś, o czym Motorola nie myślała by wcześniej – prace nad projektem trwały już rok, jednak zainteresowanie jakie zdobył Hakkens pokazało, że nastał dobry czas by ujrzał światło dzienne. Projekt ten opierać się ma na endoszkielecie i jego modułach – tak jak w Phonebloks.
Takie hasło widnieje na stronie projektu. Na oficjalnym blogu Motoroli, Paul Eremenko ogłosił zakończenie prac nad technologią i jednoczesne otwarcie współpracy ze społeczeństwem nad modułami. Korporacja jak widać chce kontynuować myśl twórcy i tworzyć telefon dla ludzi, współpracując z nimi. Project Ara ma zrobić dla hardware’u to, co Android dla software’u – stworzyć ekosystem, do którego można wejść niskim kosztem, ale z możliwością rozwoju, pozostawiając miejsce na innowacje i skracając czas ich wprowadzania.
Sugestie na temat modułów, jakie powinny znaleźć się w telefonie, czyli przykładowo wyświetlacze, baterie, czujniki, aparaty, procesory, możecie nadsyłać po rejestracji na stronie internetowej projektu – udział mogą brać osoby z całego świata. Świetnym ruchem ze strony Motoroli jest też specjalna zniżka dla osób, które zaangażują się w tworzenie modułów, a 100 najbardziej aktywnych dostanie gotowy telefon za darmo.
Każdy, kto zostanie Ara Scout’em, czyli dołączy do twórców projektu, za pomocą aplikacji dscout na Androida lub iOS, czy też po prostu przez email dostanie raz w miesiącu „misję” – zadanie w postaci tematu do opracowania w ramach Projektu Ara – chodzi tu oczywiście o udostępnienie zdjęć, pomysłów czy zwykłych komentarzy.
W zimie pojawić ma się już Module Developer’s Kit, czyli zestaw do tworzenia modułów.
Źródło: engadget.com
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.