WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA
Nagrodę za najlepszy design otrzymuje…
Koreańskie telefony mają to do siebie, że niezależnie od stopnia zaawansowania podzespołów i oprogramowania kuleją od strony wyglądu i jakości wykonania. Każdy, dosłownie każdy flagowiec Samsunga czy LG jest wykonany głównie z tworzywa sztucznego – może i ma to przełożenie na niższą wagę i tańszy koszt produkcji, ale w zestawieniu z dziełem japońskiej inżynierii przegrywa w przedbiegach.
LG G2 jest smartfonem bardzo intrygującym z dwóch względów; implementacji niemalże bezramkowego wyświetlacza i przeniesienia przycisków kontrolnych na tylny panel. Jest też urządzeniem w pewnym sensie nudnym, jako że wciąż bazuje na plastikowej, błyszczącej konstrukcji, co nijak nie może konkurować z Sony Xperią Z1.
[nggallery id=526 template=techmaniak]
Można przyjąć, że Samsung Galaxy S4 nie różni się szczególnie od swojego poprzednika. Może i jest trochę bardziej elegancki, może jest nieco lepiej wykończony przez dodanie srebrnej ramki… ale to wciąż za mało. Gdybyśmy mieli porównać samego S4 z G2, to uplasowałyby się ex aequo na tej samej pozycji.
Na szczęście w Japonii mają inne podejście do designu produktowego. Sony Xperia Z1 deklasuje rywali i pod względem jakości wykonania, i od strony wizualnej. To piękny, solidny telefon, w którym udało się – na dodatek – zadbać o wodoszczelność. Szkło z frontu i tyłu wzmocnione jest przez dodanie szykownej, nieprzesadzonej metalowej ramki.
Od strony ergonomii każde z tych urządzeń stoi na podobnym poziomie. Owszem, kontrowersje może wzbudzić lokalizacja przycisków w LG G2, ale po przyzwyczajeniu się do tego układu nie będziecie mieć żadnych problemów z obsługą.
Wymiary | Waga | |
---|---|---|
LG G2 | 139 x 71 x 8,9 mm | 143 g |
Samsung Galaxy S4 | 137 x 70 x 7,9 mm | 130 g |
Sony Xperia Z1 | 144 x 74 x 8,5 mm | 170 g |
OCENA: WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- LG G27,9
- Samsung Galaxy S47,9
- Sony Xperia Z110
EKRAN
Ta sama rozdzielczość – różne typy wyświetlaczy
Full HD na stałe zagościło wśród tegorocznych flagowców. Wszystkie oscylują też wokół zbliżonej przekątnej, tj. 5 cali. Dokładnie takim wymiarem dysponują Xperia Z1 i Galaxy S4, natomiast LG G2 ma do zaoferowania przekątną nieco większą, bo 5,2-calową.
Rozdzielczość we wszystkich przypadkach jest taka sama i wynosi 1920 x 1080 pikseli. Gęstość, z kolei, to odpowiednio 423, 441 i 441 dla G2, S4 i Z1. W praktyce nie sposób rozróżnić pojedynczych pikseli na żadnym z tych wyświetlaczy; wszystkie cechują się niezwykłą ostrością.
Nie sposób też G2 nie skrytykować za spore, dotykowe przyciski systemowe, zajmujące równo 144 pikseli na wysokość; są one stale widocznie na ekranie, co przekłada się na powierzchnię roboczą zbliżoną do S4 i Z1. 5,2-calowa jest zatem w G2 wyłącznie wrażeniowa, nie ma faktycznego przełożenia na komfort użytkowania.
Prawdziwa różnica między tymi trzema wyświetlaczami to odwzorowanie barw i kąty widzenia. Samsung, tradycyjnie, wybrał technologię Super AMOLED, która cechuje się nieco zielonkawym odcieniem i wysokim nasyceniem barw. Jasność maksymalna utrzymuje się na poziomie 404 cd/m2. Co ważne, S4 dysponuje też świetną powłoką antyrefleksyjną, co przyczynia się do lepszej czytelności przy mocnym nasłonecznieniu.
[nggallery id=528 template=techmaniak]
LG G2 bazuje na matrycy IPS – i bez wątpienia mamy do czynienia z obrazem o najlepszej jakości spośród całej trójki. Kolory są neutralne, balans bieli również. Jasność utrzymuje się w okolicach 450 cd/m2, co pozwala zaklasyfikować smartfon na równi z Sony Xperią Z1 (439 cd/m2). W kwestii czytelności przy silnym oświetleniu zastanym każdy z trzech telefonów stoi na podobnym poziomie.
Xperia Z1 wyraźnie cierpi ze względu na oferowane kąty widzenia; matryca TFT LCD z powłoką TRILUMINOS jest pod tym względem wyraźnie słabsza, niż w dwóch wyżej wymienionych przypadkach. To wciąż doskonale ostry ekran, jednak w bezpośrednim porównaniu musieliśmy zaklasyfikować Sony na miejscu trzecim.
OCENA: EKRAN
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- LG G210
- Samsung Galaxy S49,5
- Sony Xperia Z18,4
Ceny Samsung Galaxy S4 I9505
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.