Ostatnio radziłem Wam, na co zwracać uwagę kupując chiński smartfon. Dzisiaj pójdę o krok dalej i podpowiem, które modele – obecnie dostępne na rynku – warte są szczególnej uwagi.
Aktualizacja 04.11.2013
Uwaga. Rynek i dostępne modele, które poleca redaKcja techManiaK.pl cały czas się zmieniają. Od publikacji tego wpisu minęło już trochę czasu, dlatego też zachęcam Cię do zobaczenia naszego najnowszego zestawienia:
Pamiętajcie – szukając nowego telefonu patrzcie nie tylko na zaimplementowane podzespoły (te mogą być w wielu wypadkach identyczne), ale również na renomę producenta na rodzimym rynku, jakość wykonania oraz sugerowaną cenę detaliczną. Aby zaoszczędzić Wam czas i nerwy, postanowiłem stworzyć zestawienie, w którym znajdziecie smartfony z niezłym stosunkiem ceny do jakości.
Meizu MX3
Firma Meizu w branży jest od 2003 roku, jednak początkowo zajmowała się produkcją odtwarzaczy MP3, które trafiały wyłącznie na rodzimy rynek producenta. W tym roku pokazał się smartfon, którego specyfikacji technicznej nie powstydziłby się nawet południowokoreański Samsung – tym bardziej, że to właśnie ten koncern dostarczył jednostkę obliczeniową do Meizu MX3.
Panele ze stopu magnezowego, korpus ze stali nierdzewnej, ramki boczne okalające matrycę o grubości 2.9 mm, układ dźwiękowy Wolfson WM5102, głośniki stereo o głośności 113 dB oraz niskim współczynnikiem zniekształcenia dźwiękiu 0,002 %, a także system Flyme OS w wersji 3.0 oparty o dobrze znanego Androida. To tylko niektóre czynniki wpływające na cenę zaczynającą się od 2.499 juanów (~1300 złotych bez podatków) za wariant wyposażony w 16 GB pamięci wbudowanej.
Meizu MX3 wyposażony został w 5.1-calowy wyświetlacz (dostarczony przez firmę Sharp), na którym wspomniany OS prezentowany będzie w rozdzielczości 1800 x 1080 pikseli (15:9). Moc obliczeniową dostarcza Exynos 5 OCTA (Exynos 5410) z 3-rdzeniowym układem graficznym PowerVR SGX544 MP3 oraz 2 GB pamięci operacyjnej RAM. W zależności od wariantu producent zaimplementował 16/32/64, a nawet 128 GB wewnętrznej pamięci. Ponadto Meizu MX może pochwalić się obecnością 8-megapikselowego przetwornika Sony trzeciej generacji z przysłoną F/2.0, a także bezstykową technologią NFC (nie dotyczy wersji 16 GB)
Za co płacimy?
Za renomowane podzespoły dostarczone przez największych graczy na rynku mobilnych, wśród których należy wymienić Sony czy też Samsunga. Nie można zapomnieć również, że inwestujemy w niezwykle wydajne urządzenie, które będzie na topie przez dłuższy czas.
Xiaomi Red Rice
Xiaomi to firma z potencjałem (powstała nieco ponad trzy lata temu), który dostrzegł Hugo Barra obejmując stanowisko wiceprezesa. To właśnie ta firma pokazała, że produkcja smartfonu klasy średniej nie musi być kosztowna, czego dowodem jest Xiaomi Red Rice.
Smartfon kierowany przede wszystkim do osób mniej zamożnych (wyceniony jest na 799 juanów), jednak poszukujących w miarę sensownego urządzenia o nienagannym wyglądzie. Wadą jest bez wątpienia spora waga wynosząca 158 gramów.
Xiaomi Red Rice wyposażony został w 4.7-calowy wyświetlacz IPS (rozdzielczość 1280 x 720 pikseli) pokryty warstwą ochronną Gorilla Glass 2 Moc obliczeniową zmodyfikowanego systemu Google Android 4.2 Jelly Bean wzbogaconego o interfejs graficzny MIUI V5 zapewnia 4-rdzeniowa jednostka Mediatek MT6589T, o taktowaniu 1.5 GHz oraz 1-gigabajtowa pamięć operacyjna RAM, zaś na dane zarezerwowane zostało 4 GB wewnętrznej pamięci. Ponadto znalazło się miejsce dla slotu kart micro SD, 8-megapikselowego aparatu głównego z diodą doświetlającą LED, kamery frontowej dedykowanej wideo połączeniom o matrycy 1.3 Mpx, podwójnego slotu kart SIM, a także akumulatora o pojemności 2000 mAh.
Za co płacimy?
Za smartfon z przyzwoitą specyfikacją techniczną, która umożliwi bezproblemową pracę z aplikacjami, a także za ochronną powłokę Corning Gorilla Glass 2.
Lenovo IdeaPhone P780
Lenovo to firma z długoletnim doświadczeniem na rynku technologicznym, która oferuje swoje rozwiązania od prawie trzydziestu lat, co pozwala na produkcję przemyślanych urządzeń, w tym smartfonów. Jednym z nich jest biznesowy Lenovo IdeaPhone P780.
Lenovo IdeaPhone P780 to elegancki smartfon z bardzo pojemnym akumulatorem (4000 mAh). Podzespoły zamknięto w obudowie wykonanej z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, szczotkowanego aluminium, a także szkła Corning Gorilla drugiej generacji. Za te przywileje producent życzy sobie 1999 juanów (około 1000 złotych), jednak telefon można zakupić taniej na serwisach aukcyjnych.
Lenovo P780 to 5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości HD (1280 x 720 pikseli), 4-rdzeniowy MediaTek MT6589 wspomagany przez 1-gigabajtową pamięć operacyjną RAM, podwójny slot kart SIM, 4- gigabajty pamięci wbudowanej z możliwością dalszej rozbudowy poprzez slot kart microSD, 8-megapikselowy aparat główny z diodą doświetlającą LED, a to wszystko zamknięte w obudowie o grubości 9.9 mm. Smartfon pracuje pod kontrolą Androida 4.2 Jelly bean z nakładką na interfejs graficzny Lenovo 2.0.
Za co płacimy?
Za naprawdę konkretny akumulator zamknięty w stylowej i eleganckiej obudowie, który zapewni nawet pięciodniowy czas pracy na jednym cyklu ładowania, a także aplikacje biznesowe.
Xiaomi MI3
Jak widać, firma z małym doświadczeniem potrafi stworzyć smartfon na najwyższym poziomie, czego przykładem jest Xiaomi MI3 bijący rekordy sprzedaży od momentu wprowadzenia do oferty sprzedażowej na rodzimym rynku producenta. To smartfon za niecałe 1120 złotych (w przypadku wersji 16 GB), który bije na głowę wydajnością Samsunga Galaxy S4, a jedynymi realnymi konkurentami są chwilę obecną Sony Xperia Z1, a także nieco większy LG G2.
Producent wyposażył telefon w 5-calowy wyświetlacz wykonany w technologii IPS, na którym MIUI V5 prezentowany jest w rozdzielczości Full HD, zaś jego wydajną pracę zapewnia 4-rdzeniowy procesor Snapdragon 800 o częstotliwości taktowania 2.3 GHz oraz 2 GB pamięci operacyjnej RAM. Xiaomi MI3 został również wyposażony w 16 lub 64 GB wbudowanej pamięci, 13-megapikselowy aparat główny, a także akumulator o pojemności 3050 mAh. Podzespoły zamknięte zostały w obudowie o grubości 8.1 mm o wadze 145 gramów.
Za co płacimy?
Za przetwornik ExmorRS dostarczony przez Sony, wydajną jednostkę obliczeniową, która nie ma sobie równych (na chwilę obecną), a także stosunkowo pojemny akumulator.
Zopo C2 (ZP980) Platinium
Mało kto wie, że o Zopo zrobiło się głośno dopiero podczas zeszłorocznych targów Mobile World Congrees (2012 rok) w stolicy Katalonii, gdzie firma zaprezentowała pierwszy na świecie chiński smartfon ze stereoskopowym wyświetlaczem i podwójnym slotem kart SIM. Od tego momentu produkcja ruszyła z kopyta, a koncern w swoim asortymencie posiada naprawdę przyzwoite smartfony za niezłe pieniądze.
Jednym z takich urządzeń jest Zopo C2 w wersji Platinium który może zaoferować całkiem niezłą specyfikację techniczną, biorąc pod uwagę 2-gigabajtową pamięć operacyjną RAM, 32 GB pamięci wbudowanej, czy też technologię laminacji wyświetlacza. Smartfon na chińskim rynku zakupić można już od około 1600 juanów (równowartość 800 złotych).
Zopo C2 napędzany jest przez 4-rdzeniowy procesor Mediatek MT6589T o częstotliwości taktowania 1.5 GHz, który otrzymał wsparcie ze strony 2-gigabajtowej pamięci operacyjna RAM, zaś na dane oraz aplikacje zarezerwowano 32 GB wbudowanej pamięci. System prezentowany jest na 5-calowej matrycy LTPS z Gorilla Glass 2 w rozdzielczości FHD, zaś zdjęcia będzie można wykonać przy wykorzystaniu 13.1-megapikselowego aparatu głównego z przysłoną F/2.2 i BSI. Za doskonałą jakość dźwięku odpowiadać ma układ od renomowanej firmy Yamaha.
Za co płacimy?
Za ponad przeciętne parametry techniczne smartfonu, a także bardzo dobrą jakość wykonania.
JiaYu S1
JiaYu to mało znany producent na polskim rynku, ale w swoim asortymencie posiadaj chociażby JiaYu S1 bazującego na układzie dostarczonym przez amerykańskiego producenta SoC – Qualcomm. Sugerowana cena detaliczna została ustalona na 1999 juanów (około 1000 złotych).
JiaYu S1 wyposażony został w 5-calowy wyświetlacz wykonany w technologii OGS i pokryty Corning Gorilla Glass 2, na którym prezentowany obraz w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli). Za moc obliczeniową odpowiada 4-rdzeniowa jednostka Qualcomm Snapdragon 600 o częstotliwości taktowania 1.7 GHz z układem graficznym Adreno 320, który otrzymał wsparcie ze strony 2-gigabajtowej pamięci operacyjnej RAM. To jednak nie wszystko, gdyż na pokładzie nie zabraknie 32-gigabajtowej pamięci wbudowanej bez możliwości rozbudowy, 13-megapikselowego przetwornika od Sony z diodą doświetlającą LED, a także akumulatora o pojemności 2300 mAh.
Za co płacimy?
Za bardzo dobre podzespoły, cewkę indukcyjną umożliwiającą bezprzewodowe ładowane, jak również bezstykową technologię NFC.
Lenovo IdeaPhone K900
Nie można też nie wspomnieć o flagowym phablecie chińskiej grupy informatycznej – Lenovo IdeaPhone K900 – gdyż to klasa sama w sobie, o czym świadczy poliwęglanowy frontowy panel pokryty w pełni szkłem Corning Gorilla drugiej generacji, a także stal nierdzewna wykorzystana do produkcji obudowy typu unibody. Phablet kupić można już od około 2300 juanów, co po dzisiejszym kursie daje nam około 1150 złotych za model wyposażony w 16 GB wewnętrznej pamięci.
Lenovo K900 został wyposażony w 5.5-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli), pokryty warstwą ochronną Gorilla Glass 2, dwurdzeniowy, (4-wątkowy) procesor Intel Atom Z2580 Clover Trail+ z Hyper Threading o częstotliwości taktowania 2 GHz z chipem graficznym PowerVR SGX 544MP2 o taktowaniu 533MHz, 2-gigabajtową pamięć operacyjną RAM, 13-megapikselowy aparat główny z podwójną diodą doświetlającą LED, 16/32 GB wbudowanej pamięci na dane oraz multimedia. Całość została zamknięta w obudowie o grubości 6.9 mm.
Za co płacimy?
Za materiały wykorzystane do produkcji obudowy, za logo Intel na tylnym panelu oraz rewelacyjne wykonanie.
Aktualizacja
Aktualne zestawienie znajdziesz tutaj:
|
Ceny Zopo C2 Platinium
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.