W ostatni dzień października firma Google po cichu zaprezentowała smartfon Nexus 5 i tym samym najnowszą odsłonę swojego mobilnego systemu operacyjnego – Android 4.4 KitKat. Kolejna generacja smartfonu od giganta z Mountain View to sprzęt z najwyższej półki, który może pochwalić się nienagannym wyglądem, niemal 5-calowym ekranem FullHD, 4-rdzeniowym Snapdragonem 800 i 2 GB pamięci RAM. W tym wpisie jednak urządzenie odstawimy na bok i zajmiemy się zmianami jakie wnosi nowa wersja Androida.
1. „Ok, Google!”
Pamiętacie okulary Google Glass i komendę „Ok, Glass”, by je aktywować? Teraz podobnie będzie z Nexusem 5 (i innymi urządzeniami, które otrzymają aktualizację do 4.4 KitKat), który stale słucha użytkownika i aktywuje komendy głosowe, jak tylko wypowiemy „Ok, Google!”. Wtedy też za pomocą głosu będziemy mogli uruchomić wyszukiwarkę, wysłać wiadomość czy kontrolować muzykę.
2. Chowające się przyciski i pasek statusu
W urządzeniach z rodziny Nexus zawsze doskwierał nam stale widoczny pasek z powiadomieniami czy przyciski ekranowe, które optycznie zmniejszały przestrzeń roboczą. W Androidzie 4.4 KitKat mamy małą rewolucję, bo te elementy będą widoczne tylko wtedy, kiedy sami je przywołamy. Takie rzeczy jak czytanie książek, oglądanie filmów czy granie w gry będzie odbywać się w trybie pełnoekranowym, a gdy tylko zajdzie potrzeba sprawdzenia godziny i statusu baterii czy użycia przycisków nawigacyjnych, wystarczy musnąć ekran od jego krawędzi. Google, dlaczego dopiero teraz?!
3. Wszystkie wiadomości w jednym miejscu
W dzisiejszych czasach z naszych smartfonów nie wysyłamy tylko SMS’ów, ale też wiadomości e-mail czy korzystamy z różnego rodzaju chatów. Wszystkie te wiadomości będą dostępne w jednym miejscu, dzięki nowej wersji aplikacji Hangouts. Pozwoli to nam być w stałym kontakcie ze wszystkimi znajomymi, bez względu na to, jaką drogą wysyłają do nas wiadomości. Dodatkowo udoskonalony Hangouts pozwala na przesyłanie naszej lokalizacji i posiada wsparcie dla gifowych animacji.
4. Emotikony, wszędzie emotikony (Klawiatura Emoji)
Wiele osób podczas konwersacji używa tzw. emotikon – małym, czasami animowanych obrazków, które wyrażają nasze samopoczucie czy emocje. Od najnowszej wersji Androida, emotikony będą dostępne wszędzie tam, gdzie będziemy używać domyślnej, „googlowskiej” klawiatury.
5. Idetyfikacja numeru (Caller ID)
Pewnie niejednokrotnie zdarzyło się Wam odebrać połączenie z nieznanego numeru, gdzie okazało się, że miła Pani ma dla nas zaproszenie na pokaz perfum Dżordżio Zapahtanni. w Android 4.4 KitKat taki numer automatycznie zostanie zidentyfikowany, więc będziemy mogli szybko określić czy warto takie połączenie odebrać.
6. Nowa aplikacja telefonu
Aplikacja telefonu przeszła zabieg odmładzająco-usprawniający. Dialer wygląda o niebo lepiej niż ten ze wcześniejszych wersji systemu – jest bardziej minimalistyczny i poukładany. Ponadto nowa aplikacja telefonu posiada wbudowaną wyszukiwarkę numerów telefonów, dzięki czemu po wpisaniu np. wyrazu „pizza”, wyświetlone zostaną kontakty najbliższych restauracji oferujących ten włoski przysmak wraz z ich dokładnym adresem. Dodatkowo kontakty sortowane są pod względem intensywności ich używania, co w praktyce oznacza tyle, że na górze listy będą te osoby, z którymi kontaktujemy się najczęściej.
7. Szybsza wielozadaniowość
Według producenta Android 4.4 KitKat dostał niezłego kopa, jeśli weźmiemy pod uwagę jego szybkość działania. Wszystko to za sprawą optymalizacji zarządzania pamięci RAM i poprawionej reakcji ekranu na dotyk.
8. Google Cloud Print
Najnowsza odsłona systemu posiada swój własny, wbudowany menedżer druku, który wreszcie pozwoli nam na bezprzewodowe drukowanie dokumentów, zdjęć czy stron internetowych bezpośrednio smartfonu czy tabletu. Będziemy mogli używać dowolnej drukarki, która jest podłączona do Google Cloud Print i dodatkowo ustalać podstawowe parametry druku jak ilość kopii, wielkość papieru, orientacja czy rodzaj druku (czarno-biały lub kolorowy).
9. Pre-instalowany Quickoffice
Na urządzeniach z KitKat’em będzie fabrycznie zainstalowany najnowszy pakiet Quickoffice, który pozwoli nam tworzyć dokumenty, arkusze kalkulacyjne i prezentacje na ekranie telefonu czy tabletu. W połączeniu z dyskiem Google Drive, nasze dokumenty będą automatycznie synchronizowane i umieszczane w chmurze, przez co będziemy mieć do nich dostęp zarówno na urządzeniach mobilnych jak i np. komputerze stacjonarnym.
10. Wsparcie dla Chromecast
Chromecast to nic innego jak usługa, która umożliwia nam bezprzewodowe przesyłanie filmów z tabletu, smartfonu czy laptopa na ekran telewizora. Do działania potrzebny jest specjalny adapter, który podpinamy do TV przez HDMI (koszt ok. 250 złotych) i sieć WiFi. Na ekranie urządzenia mamy odpowiedni przycisk i jeśli wszystko jest dobrze skonfigurowane, wystarczy go nacisnąć żeby cieszyć się filmami na dużym ekranie.
Sami widzicie, że zmian i nowości jest całkiem sporo, a te opisane wyżej należą do tych najważniejszych. Czy któraś z nowych funkcji najbardziej przypadła Wam do gustu? A może posiadacie już Nexusa 5 i jesteście w stanie powiedzieć, jak te zmiany sprawdzają się w praktyce? Dajcie koniecznie znać.
źródło: Android, YouTube (Mobilegeeks.de), InterZona
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.